10x10 Film afişi

10×10 Film Eleştirisi

Evlerinin içinde ayrı bir oda kurmak ve insanları hapsetmek…Son zamanlarda tüm filmlerde neredeyse moda olmuş bir konu diyebiliriz. Bu filmde de aynı şekilde çok büyük bir evin içinde ayrı bir oda bulunmakta. Ses yalıtımı ve içerisine konulmuş bir kadın. Google aramalarına bu konuyu yazsanız belki de milyonlarca film çıkacaktır karşınıza. Peki bu filmi diğer milyonlarca filmden ayıran özellik nedir? 

10x10 Film afişi

10×10 Film Eleştirisi

Bu filmde karısı ölmüş bir adam,hastanede çalışan bir hemşire var. Adam kadını takip ediyor belli ki bir derdi var. Filmin başından itibaren adamın kadın ile derdi olduğunu anlamak zor olmuyor tabi ki. Adamın karısı hemşirenin çalıştığı hastanede ölüyor. Adam ve diğerleri -aynı hastanede ölen kişiler- dava açıyorlar fakat davayı katiyen kazanamıyorlar. Adam bunun üzerine hemşireyi kaçırıyor ve bu küçük odanın içine hapsediyor.  

Film Bize Ne Anlatmak İstiyor?

Bunun cevabını vermek çok zor. Ağır ve bence sakin ilerleyen bir film son 15 dakikasına kadar izlediğinizden hiçbir şey anlamayacağınız,boş boş ekrana bakacağınız fakat yine de “Hadi artık bir şeyler olsun” diyerek izlemeye devam edeceğiniz bir filmden bahsediyorum.

Adam Ne Düşünmektedir?

Adam hemşireyi kaçırdığında,ona şöyle bir şey söylemektedir. “Ben karıma ne oldu diye sormuyorum. Senin öldürdüğüne eminim. Neden diye soruyorum. Karımı neden öldürdün?”

Bu soruya kadın sessiz kalıyor filmin son 15 dakikası tüm perdeler aralanıyor ve sonuç tam olarak belli olmasa da yavaş yavaş yapboz parçaları yerine oturuyor.

Filmde tam olarak neyi bilmeliyiz ya da neyi anlamalıyız bilmiyorum. Şunu söyleyebilirim ki tüm karanlık sırlar öyle ya da böyle açığa çıkıyor. Siz ölmüş olsanız bile. Ya da öldürülseniz bile… Bu durumda belki biraz daha insanlara sırlarımızı söylemeyi azaltırız. Çünkü bizler, her şeyi herkese anlatmaya bayılıyoruz. Geçmişimizi, geleceğimizi, özel hayatımızı, cinsel hayatımızı hatta sadece bunlarla da kalmayıp ne düşündüğümüzü ya da ne hissettiğimizi bile insanlara söylüyoruz. Belki de biraz olsun kendimize dur demenin vakti gelmiştir, çünkü insanlar sizin sırlarınızı asla unutmazlar. Hatta siz unutsanız bile.

İyi seyirler…

okur

Yazar: aleyna

Uludağ Üniversitesi felsefe bölümü öğrencisi. Yazar,okur,dinler ve anlatır.Gezmeyi sever. Dans eder.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum