God of War Ragnarok Sona Erme Açıklaması: Kratos’a Ne Oluyor?

Kaynak belirtilmedi

God of War: Ragnarok, Krato’nun kendi maceralarındaki önemli bölümün yanı sıra franchise’ın Norse destanının gerçekten destansı bir sonucu. İşte her şey böyle bitiyor.

Savaş Tanrısı RagnarokFotoğraf: PlayStation Studios

Bu makale GOD OF WAR: RAGNAROK için spoiler içermektedir .

God of War: Ragnarok , 2018 yapımı God of War ile başlayan maceranınyanı sıra Kratos’un 2005 yapımı God of War ile başlayan yolculuğuna devam ediyor . Destansı devam filmindeki olaylar, hayranları kesinlikle heyecanlandıracak bir sonuca varıyor.

Ragnarok olaylarını harekete geçirdikten ve bu süreçte Odin, Thor ve Freya’nın öfkesini kazandıktan sonra, Kratos ve oğlu Atreus (aslında Loki) dünyanın görünen sonundaki rolleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için yola çıktılar. Yol boyunca, çeşitli tanıdık yüzlerle ve yeni eklemelerle (İskandinav savaş tanrısı Tyr dahil) tanışırlar ve bu, gelecek etkinliklerde bir oyuncudan çok daha fazlası olduklarını anlamalarına yardımcı olur.

Kratos ve Atreus, Ragnarok’u durdurur mu? Bir önceki oyunun sonunda onlar için belirlenen kehaneti yerine getiriyorlar mı? Ya bu soruların cevaplarını görecek kadar yaşayacak mı? İşte God of War hakkında bilmeniz gerekenler : Ragnarok’un inanılmaz sonu.

Angrboda kimdir?

Ragnarok’un uzatılmış “sonunun” ilk önemli olaylarından biri, Atreus’un efsanevi Ironwood krallığını ziyaret etmesi ve Angrboda adında genç bir kadınla tanışmasıyla gerçekleşir. Angrboda, sadece Jötnar’dan biri olmadığını, ruhları hala dünyanın her yerinde gizlenmiş kürelerde hapsolmuş başka Devler olduğunu ortaya koyuyor. 

En önemlisi, Angrboda, Kratos ve Atreus’un ilk oyunun sonunda gördükleri kehaneti (Kratos’un öleceğini öne süren) hazırlayanın annesi olduğunu da ortaya koyuyor. Angrboda bu kehanetteki rolünün Atreus/Loki’ye kaderinin Kratos’u öldürmesi ve Odin’e yardım etmesi olduğunu bildirmek olduğuna inanıyor. Ancak ikisi oldukça hızlı bir bağ kurar, bu da Angrboda’nın kehanete katılımının kapsamı konusunda kafasının karışmasına neden olur. Daha sonra. 

Ayrı yollarına gitmeden önce Angrboda, Atreus’tan Ironwood ve kehanet hakkında bildiklerini kendisine saklamasını ister. Ne yazık ki bu, Atreus’un nerede olduğu hakkında Kratos’a yalan söylemesi gerektiği anlamına geliyor. Bu yalan (veya bilginin saklanması) Kratos ve Atreus arasında daha da fazla gerilim yaratır. Yine, bu gerilim biraz sonra devreye girecek. 

Atreus Neden Odin’e Yardım Etmeyi Kabul Ediyor?

Atreus Ironwood’dan döndükten kısa bir süre sonra, o ve Kratos tekrar Freya tarafından saldırıya uğradı. Çift, Freya’yı yener ve onu Midgard’a bağlayan laneti kırmasına yardım etmeyi kabul eder. 

Kratos ve Freya yeni yolculuklarında Freya’nın kardeşi Freyr ile Vanaheim’da tanışırlar. Birleşmeleri, Dünya Ağacı savunucusu Nidhogg’un ortaya çıkmasıyla yarıda kesilir. Kratos, Nidhogg’u yenerek Odin’in lanetini kırmaya ve Freya’yı mistik hapishanesinden kurtarmaya yardım edebilir. Karşılığında Freya, Kratos ve Atreus’un Odin’i yenmesine yardım etmeyi kabul eder.

Ne yazık ki, Atreus, Kratos ve Freya’ya Odin’i aramaya ve Odin’in planlarının ne olduğunu daha iyi anlamak için (ve belki de bu kehaneti yerine getirmek için) onunla güçlerini birleştirmeye karar verdiğini söyleyerek bu plana biraz ingiliz atıyor. Kratos, Atreus’un kararına sinirlenir ve bu da Atreus’un kaçmasına (ve iyi bir önlem almak için çıkarken Sindri’ye saldırmasına) yol açar. 

Yakında Odin, Atreus’u Asgard’a çağırmak için kuzgunlarından birini kullanır. Asgard’dayken, Atreus aslında koruyucu Heimdall tarafından saldırıya uğrar. Neyse ki, Odin ve Thor, Atreus’a yardım etmek için müdahale eder. 

Odin (Atreus’a karşı şaşırtıcı derecede sıcak ve babacan), daha sonra diğer şeylerin yanı sıra, onun kehanetin gerçeğini görmesini ve belki de Ragnarok’u engellemesini sağlayabilecek eski bir maskeyi onarmak istediğini ortaya koyuyor. Yine de, maske parçalarını bulmak ve yeniden birleştirmek için Atreus’un dil becerilerine ihtiyacı var. Thor ve Atreus daha sonra kayıp maske parçalarını kurtarmak için yola çıktılar. 

Atreus, yolculuklarında Angrboda ile buluşur. İkili kısa süre sonra Ragnarok’a Surtr adında bir alev devi ve Sinmara adında bir buz devinin neden olacağını öğrenir. Bu isimleri daha sonra aklınızda bulundurun. 

God of War: Ragnarok’un Kehaneti Doğru mu?

Atreus ve Thor maske parçalarını ararken, Kratos ve Frey, Atreus’un görünüşte yerine getirdiği kehanet hakkında daha fazla bilgi için Nornları (aslında “The Fates”in İskandinav versiyonu) ziyaret eder. Nornlar, kehanetlerin gerçekte var olmadığını ortaya koyuyor. En azından bizim düşündüğümüz şekilde var değiller. Bunun yerine, onlar gibi varlıklar, insanlık, tanrılar ve her ikisinin ortak eylemleri hakkındaki bilgilerine dayanarak ne olacağına dair tipik olarak doğru tahminlerde bulunabilirler. 

Ne yazık ki Kratos, Nornların, Kratos Heimdall’ı öldürmediği sürece Heimdall’ın Atreus’u öldüreceğini tahmin ettiğini öğrenir. Ancak Heimdall’ı öldürerek Kratos’un Atreus’un Kratos’u öldürmesine yol açacak olayları harekete geçireceğine inanıyorlar. Azimli Kratos, Heimdall’ı öldürebilecek bir silah istemek için Brok ve Sindri’ye geri döner. Küçük bir yardımla, sonunda tam da bunu yapabilen bir mızrak yaparlar. 

İlginç bir şekilde, bu zamanlarda Brok’un aslında yıllar önce öldüğünü ve Sindri tarafından diriltildiğini de öğreniyoruz. Brok bu bilgiye herkes kadar şaşırır ve kardeşinin kararı hakkında ne hissedeceğinden gerçekten emin değildir. Yine, bunu daha sonra aklınızda bulundurun. 

Garm kimdir?

Thor ve Atreus, kayıp maske parçaları için çıktıkları yolculukta Garm adında dev bir kurtla karşılaşırlar. Hayvanlara karşı besleme içgüdüsüne bağlı kalan Atreus, kapana kısılmış Garm’ı serbest bırakmaya karar verir. 

Ne yazık ki, Garm’ın hapsedildiği, çünkü delikleri ve gerçekliği yırtma ve onların içinden geçme yeteneğine sahip olduğu ortaya çıktı. Odin özellikle ritmin serbest bırakıldığını öğrendiğinde üzülür, bu da Atreus’un yaratığı durdurmak için yardım istemek için Kratos’a dönmesine yol açar. Kratos yardım etmeyi kabul eder, ancak kısa süre sonra ne Atreus’un cazibesinin ne de Kratos’un savaştaki becerilerinin canavarı durdurmak için yeterli olmadığını öğrenir. 

Ancak, Atreus çok geçmeden sevgili evcil hayvanı Fenrir’in ruhunu Garm’ın vücuduna aktarabildiğini fark eder. Bunu yaptıktan sonra, Fenrir ikilinin bir nevi müttefiki olur ve Kratos ve Atreus, “kehanetin” önceden bildirdiğine rağmen birlikte çalışmayı kabul ederler. 

Heimdall ve Gjallarhorn

Kratos ve Atreus, Odin’in planlarını (ve büyüyen ordusunu) engellemek için Vanaheim’a gitmeye karar verirler. Orada, Freyr’i kaçıran ve ayı çalan Heimdall’ı bulurlar (o bir pisliktir). Kratos, Heimdall ile savaşır ve aslında güçlü savaşçıyı öldürmeyi başarır. Ne yazık ki bu, Nornlar tarafından kendisine belirtilen “kehaneti” hâlâ yerine getirdiği anlamına geliyor.

Ancak Kratos, bunun doğru yol olduğuna ikna olmuş durumda. Aslında doğru şeyi yaptığına o kadar inanıyor ki, Ragnarok’u başlatmak için büyük boynuzu kullanmak niyetiyle Gjallarhorn’u Heimdall’dan almaya karar veriyor.

Atreus, bunun yolculuklarının sonu olduğuna ikna olmadı ve Kratos’tan maskeyi toplayıp çalabilmesi ve kendi amaçları için kullanabilmesi (veya en azından Odin’in onu korumasını engellemesi) için Odin’e dönmesine izin vermesini istiyor. . Kratos’un şüpheleri var ama Atreus’un planına güvenmeye karar verdi. 

Tyr’ın Gerçek Kimliği Nedir?

Atreus, Thor’u maskenin son parçasını bulmasına yardım etmesi için ikna etmek için Asgard’a döner. Thor biraz isteksizce kabul eder ve ikisi son parçayı bulabilir. Tam o sırada Thor’un karısı Sif ortaya çıkar ve oğullarının ölümünün intikamı olarak Atreus’u öldürmesini ister. Atreus, işi tamamlamadan önce, elinde artık bitmiş maskeyle Sindri’nin evine geri döner. 

Kratos, Atreus, Brok, Sindri ve diğer müttefikleri maskeyle ne yapacaklarını tartışıyorlar. Yakında, öğeyi gerçekten kullanmak için Asgard’a gitmeleri gerektiğini anlarlar ve Tyr, Odin’in bakışlarından kaçınırken onları oraya götürmenin bir yolunu bildiğini söyler. 

Brok, bu açıklamayı oldukça şüpheli buluyor. Ancak şüphelerini dile getirdikten kısa bir süre sonra Brok, Tyr tarafından şok edici bir şekilde bıçaklanır. Daha sonra Tyr’ın aslında tüm zaman boyunca kılık değiştirmiş Odin olduğunu öğreniyoruz. Kratos, Odin’in maskeyi Asgard’a götürmesini engelleyebiliyor ama hasar veriliyor. Kederli bir Sindri, Brok’un ölümü için Atreus ve Kratos’u suçlar, ancak Brok, Sindri’ye kendi dirilişinden bahsetmediği için kardeşini affettiğini söyler. 

Seçenekler dışında, kahramanlarımız Odin’i durdurmak için Ragnarok’u tetiklemeleri gerektiği konusunda hemfikir. Ancak, yakında bunu söylemenin yapmaktan daha kolay olduğu ortaya çıkıyor. 

Surtr ve Ragnarok

Kratos ve Atreus, Surtr ve Sinmara’yı Ragnarok’taki rollerini yerine getirmeye ikna etmek için Muspelheim’a gider. Odin’in durdurulması gerektiğini anlayan ama Sinmara’yı (sevgilisi) buna sürüklemek istemeyen ve bu süreçte hayatını feda etmeyen Surtr ile tanışırlar. Ancak Surtr, görünüşte Sinmara’yı korurken Ragnarok’un somutlaşmışı olmasına izin verecek alternatif bir çözüm sunuyor. 

Saraydaki önemli parçalarla Kratos, Ragnarok’u tetiklemek için Gjallarhorn’u kullanır. Tay dili, tüm krallıkların Asgard’a “kanamasına” neden olur, bu da Odin’e karşı çıkan orduların (aynı zamanda Kratos ve Atreus’un birçok müttefiki) Odin’in evine saldırmasına izin verir. Daha önce bu hikayedeki rolünü büyük ölçüde yerine getirdiğine olan inancına rağmen, Angrboda bile ortaya çıkıyor. 

Surtur (Ragnarok olarak) da bu dövüş sırasında ortaya çıkarken, Odin’in kendisini saldırganlardan korumak için Midgard’dan gelen mültecileri kullanmayı planladığını açıkladığı gibi yapar. Atreus’un bu vahiy karşısında cesareti kırılır, bu yüzden Kratos, Freya ve Freyr’den mültecilere yardım ederken Ragnarok’u oyalamaya çalışmasını ister. 

Bu kurtarma görevi sırasında Thor, Kratos’a saldırır. Kratos, Thor’u yenebilirken, onu öldürmemeye karar verir. Bu Kratos için nadir görülen bir merhamet anıdır, ancak Odin kısa süre sonra Thor’u öldürmek için göründüğü için Thor’un kaderini sadece birkaç dakika geciktirir. 

Bu, Odin’e karşı son patron savaşına yol açar. Sonunda Kratos, Atreus ve müttefikleri Odin’i yenebilir. Ölmeden önce Odin, Atreus’tan lütfen maskeye bakmasını ve sahip olduğu gibi kullanmasını ister. Atreus bunun yerine maskeyi yok etmeye ve Odin’in ruhunu bir bilyeye hapsetmeye karar verir. Atreus, Freya’ya Odin’in ruhuna ne olacağına karar vereceğini söyler, ancak Sindri kısa süre sonra Brok’un ölümünün intikamını almak için mermeri yok etmek için devreye girer. 

Ragnarok kısa süre sonra Asgard’ı yok edecek gibi görünse de, Freyr onu Kratos, Atreus, Freya ve diğerlerinin bir portal üzerinden kaçmasına izin verecek kadar uzun süre oyalayabilir. Asgard bu süreçte yok edildi, ancak kendi sakinlerinin çoğu ve yukarıda belirtilen mülteciler kaçmayı başardı.

Kısa bir süre sonra, Atreus Valkyrie, Eir’in yanındaki garip bir odada uyanır. Az önce olanlarla ilgili birkaç sorusu var. Bu soru listesinin başında bir yerde, “Kratos’a ne oldu?”

Kratos God of War: Ragnarok’un Sonunda Ölecek mi? 

Şaşırtıcı bir şekilde, ortaya çıkan kehanetin doğası göz önüne alındığında, Kratos, God of War: Ragnarok’un sonunda ölmüyor . 

Görünüşe göre Kratos, Thor’un hayatını bağışlamaya karar vererek bu kehaneti engellemiş olabilir. Böyle bir eylem, normalde yapacağı şeye aykırıydı ve bu, normalde bu tür kehanetleri tanımlayacak öngörülebilir eylemleri (daha önce öğrendiğimiz gibi) altüst etti.

Bu teori, Angrboda’nın Kratos ve Atreus’a Faye’i (Kratos’un karısı ve Atreus’un annesi) bir önceki oyunda kalıntılarını gördüğümüz shire’lardan birini yok ettiğini gösteren bir türbe gösterdiği bir doruk sahnesi tarafından destekleniyor. Görünüşe göre Faye, kocasının ve çocuğunun hayatlarını bir kehanete göre yaşamaları gerektiğine ikna olmamış ve kendi yollarını bulmalarına yardımcı olmak istemiştir. Dolaylı bir şekilde, eylemleri Kratos ve Atreus’un “öngörülebilir” eylemleri tarafından belirlenen kaderi altüst etmelerini sağlamaya yardımcı oldu. 

Kabul edelim ki, bu meselenin biraz basitleştirilmiş bir okuması (belki de çift, bu eylemle kendileri için belirlenen yeni kehaneti gerçekten yerine getirdi), ancak sonuçlar aynı. Kratos ve Atreus, kendileri için yeni bir kader oluşturmayı ve Odin’i durdurmayı başardılar.

Atreus God of War: Ragnarok’un Sonunda Ölecek mi? 

Atreus, Ragnarok’un sonunda ölmüyor , ancak sonu kesinlikle göz yaşartıcı. 

Faye’in eylemlerini öğrendikten sonra Atreus, Kratos’a devleri restore etmek ve halkına geri dönmek için kendi yolculuğuna çıkması gerektiğini söyler. Kratos, Atreus’un ondan ayrılmak istediğini öğrenince üzülür, ancak ona öğrendiği ve başardığı her şeyden ne kadar gurur duyduğunu söyler. İnanılmaz duygusal bir anda oğluna Loki’nin gideceğini ama Atreus’un kalbinde kalacağını söyler. O sahne için mendillerinizi hazırlayın. 

Atreus Kratos’tan ayrılır ve Angrboda’yı kucaklar. Oradan, görünüşe göre kendi yolculuklarına başladılar. Ancak, Kratos geride kalır ve ona kendi yolculuğu hakkında biraz bilgi veren başka bir türbe keşfeder.

God of War: Ragnarok’un Sona Ermesi Bir Devamını Nasıl Kurar?

Kratos’un bulduğu tapınak, hayatının o ana kadarki önemli olaylarını tasvir ediyor. Tapınaktaki son sahne, ibadet edenlerin önünde bir platformda duran Kratos’un altın bir versiyonunu gösteriyor. 

Çizim birkaç nedenden dolayı garip. Kratos, Yunan kıyafeti giyerken gösterilirken, hala Leviathan Baltasını tutuyor. Bu, çizimin, karakterin henüz tam olarak görmediğimiz bir versiyonunu tasvir ettiğini gösteriyor gibi görünüyor. Kratos hâlâ bir şöhret tanrısı (her zaman mücadele ettiği bir unvan) olmasına rağmen, duvar resmi, sonunda Odin ve diğerlerinin (kendisi dahil) asla yapmayacağını söylediği hayranlık ve sevgiye layık bir tanrı olarak görüleceğini ima ediyor. olmak. 

Yine, bu teori, Kratos’un Freya ve Mimir ile buluştuğu aşağıdaki sahne tarafından destekleniyor gibi görünüyor. Mimir, Kratos’a ne gördüğünü sorar ve Kratos, “hiç hayal etmediği bir yol” der. Freys daha sonra sırada ne olduğunu sorar ve Kratos “yapılacak” ve “yeniden inşa edilecek” çok şey olduğunu söyler. Kratos daha sonra Freya ve Mimir’den kendisine katılmalarını ister. Krediler yuvarlanmadan hemen önce ona katılmayı kabul ederler. 

Bu son sahnenin önemini yorumlamanın birkaç yolu var ve açıkçası gelecekteki God of War oyunlarında tam olarak ne anlama geldiğini öğreneceğiz. Ancak Kratos’un “yeniden inşa” kelimesini kullanması kesinlikle ilginç. Kendini yeniden inşa etmekten bahsetmiyorsa (ki bu bir olasılık), eski İskandinav tanrıları öldüğüne göre Midgard/Asgard’ı yeniden inşa etmekten bahsediyor gibi görünüyor. Daha az ihtimal gibi görünse de Yunanistan hakkında da konuşuyor olabilir. 

Ancak God of War ekibi daha önce Ragnarok’un serinin Norse destanının sonu olduğunu belirtmişti . Oyunun sonu, Kratos’un hiçbir yere gitmediğini gösteriyor olsa da, bu fikir, takımın franchise’ın geleceği hakkında söyledikleriyle görünüşte çelişiyor. Sonuçta, Kratos Midgard’da kalmayı planlıyorsa, İskandinav döneminin sonu tam olarak olamaz.

Bu noktada, tahminimce, alacak kadar şanslı olabileceğimiz gelecekteki herhangi bir God of War oyunu ya bu yeni Kratos’u farklı dünyalara götürmenin bir yolunu bulacak, bizi Kratos’un geçmişine geri götürecek (ki bu pek olası görünmüyor) veya belki de bu farklı dünyalardaki tamamen yeni karakterleri keşfedin. Şu anda bu olasılıklardan birine bahse girmek zorunda olsaydım, param Kratos’un barış planlarının (nispeten konuşursak) başka bir dünyadan bir tür dış güç tarafından kesintiye uğraması üzerine olurdu. Ayrıca, bir noktada Atreus’un oynadığı (veya yer aldığı) başka bir oyun daha alacağız gibi görünüyor, ancak bu da görülmeye devam ediyor. 

God of War: Ragnarok’un Gizli Bir Sonu veya Kredi Sonrası Sırası Var mı?

God of War: Ragnarok’ta , ana oyunu yenerek ve Lunda’nın Sindri’s House’daki “Bir Viking Cenazesi” lütfunu kabul ederek açabileceğiniz  bir sır var.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu iyilik gerçekten sadece Brok’un cenazesine katılmanızı isteyen ayrıntılı bir ara sahne. Yapmanız gereken tek şey yas tutan arkadaşlarınızla buluşmak, cenaze yerine gitmek ve herkesin Brok’un dinlenmesini izlediği can alıcı sahneyi tetiklemek. 

İlginç bir şekilde, bu son sahne, Sindri’nin Kratos’a Kratos’un Brok’un ölümündeki rolü olduğuna inandığı için hala çok kızgın olduğunu gösteriyor. Mimir, Sindri’de sadece büyüyen bir delik olduğunu öne sürüyor. O, Kratos ve Freya, Sindri’nin kederi ve öfkesiyle barışmazsa neler yapabileceği konusunda endişeli görünüyor.

Sindri’nin devam eden kederi, gelecekteki oyunlarda olası bir düşman olarak rolünü oluşturuyor olabilir mi? Pek çok yeteneği (bölge atlama dahil) kesinlikle Kratos’un mevcut koşullarına yeni dünyalar ve yeni düşmanlar tanıtmak için kullanılabilir. Yine, yeni bir God of War oyunu (umarız) sonunda piyasaya sürüldüğünde ne olacağını göreceğiz , ancak Sindri’nin Kratos’u bu kadar kötü şartlarda bırakması gerçeği, aksi takdirde basit bir kredi sonrası sekans olabilecek şey için kayda değer hissettiriyor. hikayenin geri kalanı üzerinde etkisi. 

Ayrıca, hikayeye yukarıdaki olaylarla aynı şekilde katkıda bulunmasalar da, tamamlanması gereken başka “oyun sonrası” görevler olduğunu da belirtmekte fayda var. Bu nedenle, bu görevler ve olaylarla ilgili tartışmamızı başka bir zamana saklayacağız. 

Kaynak: https://www.denofgeek.com/games/god-of-war-ragnarok-ending-explained-summary-secrets/

berkekim.writer
Merhabalar ben Berk. Bir e-kitap içerik üreticisiyim.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
The Crown 5. Sezon Zaman Çizelgesi: Hangi Tarihsel Dönemi Kapsıyor?

The Crown 5. Sezon Zaman Çizelgesi: Hangi Tarihsel Dönemi Kapsıyor?

Sonraki
Starbucks Muzlu Cevizli Ekmek Tarifi !

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.