Wakanda Forever Ending Açıklaması: MCU’da Kara Panter Dünyasını Bıraktığı Yer

Kaynak belirtilmedi

Uzun zamandır beklenen devam filmi Black Panther: Wakanda Forever, kayıp ve yas hakkında kişisel bir hikaye olabilir, ancak aynı zamanda Wakanda ve MCU’nun geri kalanı için büyük etkileri var.

Kara Panter

Bu yazı KARA PANTER 2 spoiler içermektedir.

Kara Panter: Wakanda Forever  , kargaşa içindeki bir ulusla başlar. Sevgili liderleri Kral T’Challa, Kara Panter, Wakanda’yı dünya sahnesine çıkardıktan hemen sonra öldü. O ve Wakanda, Avengers: Infinity War’da Thanos’la savaşmak için yaptıkları büyük fedakarlıklara ve  dünyaya verdiği Vibranyum armağanına rağmen yeterli değildi. Contessa Valentina Allegra de Fontaineliderliğindeki ABD hükümetininkiler de dahil olmak üzere çeşitli Batılı güçler  , Namor’u Wakanda’yı sualtı ulusu Tālocān ile çatışmaya zorlamak için ülkenin yasından yararlanmak istiyor.

Filmin sonunda, Wakanda, yeni Kara Panter Shuri’nin liderliği sayesinde Namor ve ordusunu yener. Ama bu pek de basit bir mutlu son değil. Wakanda Forever  , film cevapsız kalan birçok soruyla kapandığı için, geçiş orta bölümü olarak en iyi şekilde çalışır. Bu soruların cevaplarının sadece Wakanda için değil, tüm MCU için önemli sonuçları var.

Shuri Nasıl Bir Kara Panter Olacak?

Heyecan verici bir kaç dakika için, Shuri barış yerine şiddeti seçmiş gibi görünüyor. Namor’u Tālocān ve Wakandalılar arasındaki iklimsel okyanus savaşından uzaklaştırdıktan sonra, onu kurutmak ve zayıflatmak için ısı kullanarak, Shuri ve düşmanı, MCU’da şimdiye kadar görülmemiş bir vahşet düzeyinde kısır bir savaşa girerler. Shuri, Namor’un mızrağı tarafından kazığa çakılmakla kalmaz, aynı zamanda düşmanını yakmak için bir ateş patlaması kullanır. Kendini kurtardıktan sonra Shuri, mağlup edilen Namor’un üzerinde durur ve öldürücü darbeyi indirmeye hazırlanır. Ama o bunu yapamadan, Ramonda mezarın ötesinden kızına  T’Challa’ya verdiği komutu vermek için belirir : “Onlara kim olduğunu göster.”

Ramonda, Warrior Falls’ta M’Baku ile yaptığı savaş sırasında T’Challa’ya aynı şeyi söylediğinde, o, oğlunun sadece rakibini yenmek için değil, aynı zamanda merhamet göstermek için de güç bulmasına yardım etti. Wakanda Forever’daki ifadeyi tekrar ettiğinde  , Shuri’yi Namor’u kurtarmaya ve Wakanda ile Tālocān arasında bir anlaşmaya aracılık etmeye ikna eder. Ancak, Shuri’nin bize kim olduğunu gösterdiği, filmin bitiminde bile net değil.

Shuri, Kara Panter ritüelinin bir çeşitlemesinden geçip Ruhlar Diyarı’na girdiğinde, ne T’Challa ne de Ramonda onu karşılamaz. Bunun yerine, kuzeni N’Jadaka aka Killmonger’ı bulur. Olay örgüsü düzeyinde, Killmonger’ın görünümü son perdedeki gerilimi artırarak Shuri’ye bir seçenek sunar. Kardeşinin yolunu izleyebilir – Killmonger alaycı bir şekilde “soylu” yol – ve Namor’a Zemo’ya (  Captain America: The Winter Soldier’da T’Chaka’yı öldürmek için ) ve hatta Killmonger’a gösterdiği merhametin aynısını verebilir. Ya da Killmonger’ın dediği gibi “yapılması gerekeni yapabilir” ve Namor’u öldürebilir.

Ancak tematik düzeyde, vizyon Shuri’nin içindeki, filmin sonunda büyük ölçüde çözülmemiş olan çatışmayı ortaya koyuyor. Shuri’yle ilk tanıştığımızdan beri, o bir asiydi, T’Challa’nın bilimsel zekası onu (M’Baku’nun dediği gibi) “geleneklerle alay etmeye” götüren dahi kız kardeşiydi. Aile üyelerinin ölümü, Shuri’yi yeni Kara Panter olmaya zorlar, ancak bu asi taraf kaybolmaz. Killmonger’ın onu ziyaret etmesi, kuzeninin sert ayak izlerini takip etme kapasitesinin içinde olduğunu gösteriyor. Gerçekten de, film boyunca, onu hem Killmonger’a hem de Namor’a çeken dünyayı yakma dürtüsüyle mücadele ediyor.

Shuri’nin Namor’dan vazgeçme kararı ve cenaze kıyafetlerini yaktığı orta jenerik dizisi, daha asil bir karar verebildiğini gösterse de, bu nispeten kısa anlar, onu izlemek için harcadığımız saatleri dengelemek için yeterli değil. geleneklere karşı isyan ve dünyaya karşı öfke. Yeni Kara Panter olurken, Shuri’nin ağabeyiyle aynı bilge kahraman olmayacağı açık. Çok daha tehlikeli ve umarım izlemesi çok ilginç bir şey olacak.

Shuri, Wakanda’nın Yeni Kraliçesi mi?

Filmin sonuna doğru, ilk filmin en ikonik mekanlarından biri olan Warrior Falls’a dönüyoruz. T’Challa, rakibi M’Baku’yu boyun eğmeye zorlayarak Wakanda Kralı olarak konumunu güvence altına aldığı ve Killmonger’ın tahtı ele geçirmek için T’Challa’yı yendiği yer burasıydı. Kamera, törene şarkı söyleyerek başlamış bir araya gelmiş kabilelerin temsilcilerinin üzerine süzülürken, şelalenin ortasına inen bir gemiyi takip ediyoruz.

Muhtemelen burası Shuri’nin resmen taç giyeceği yer. Ama bunun yerine, gelen Shuri değil, M’Baku’dur ve kalabalığa Kara Panter’in onlara katılmayacağını bildirir.

Sahne, özellikle Winston Duke’un göz kırpan satır teslimi ile bir şaka gibi görünse de, Wakanda için yeni statükoyu da oluşturuyor gibi görünüyor. Filmin hiçbir noktasında Shuri, annesi Kraliçe öldükten sonra bile Wakanda’yı yönetmeye ilgi göstermiyor. Bunun yerine, en çok laboratuvarında veya sahada rahat görünüyor. M’Baku kalabalığa Kara Panter’in onlara katılmayacağını söylediğinde, Shuri’nin zamanını Kara Panter rolüne adayacağını ve bu nedenle Şelaledeki tek kişiye boyun eğdiğini ve onun için meydan okuduğunu söylüyor olabilir. King’in adı: M’Baku’nun kendisi.

Elbette, bölünmüş bir liderlik için emsal var. Civil War’da gördüğümüz gibi  , T’Challa, Kral T’Chaka’nın ölümünden önce Kara Panter’in mantosunu zaten almıştı. Daha da önemlisi, M’Baku, Jabari halkını T’Challa’ya meydan okumak için Warrior Falls’a götürdüğü ilk ortaya çıkışından bu yana Wakanda’ya liderlik etmekle ilgileniyor. O ilk savaşta bile, M’Baku iyi bir lider olduğunu gösterdi ve T’Challa ile ölümüne savaşmak yerine teslim olmayı ve Jabarilerle ilgilenmeyi seçti. Takip eden filmlerde, M’Baku sadece T’Challa’nın müttefiki oldu.

Wakanda Forever’da daha az rol alırken  , M’Baku’nun birkaç sahnesi onun tahta çıkışını sağladı. Evet, hala “balık adam” Namor’a karşı daha şiddetli olan yolu seçiyor, ancak bu karar bile gururdan çok pratiklikten geliyor gibi görünüyor. Namor’un saldırısı Wakanda’nın Altın Şehri’ni harap ettikten sonra, M’Baku ülkenin fiili lideri olur ve mültecileri Jabari dağ evine getirir.

Kısacası, M’Baku’nun yolculuğu onu Wakanda’nın ideal lideri yaptı ve Shuri’nin ulusu Kara Panter olarak savunmaya devam etmesine izin verdi. Daha da önemlisi, M’Baku, Nakia’nın orta kredi sahnesinde ifşa ettiği T’Challa’nın oğlunun nihai dönüşüne hazırlanarak, ülkenin mükemmel bir vekilharcı oluyor.

Gece Yarısı Meleği Zırhı Okoye ve Dora Milaje için Ne Anlama Geliyor?

Ramonda’ya, Boston’da Riri Williams’ı bulma görevinde Shuri’yi koruyacağına dair güvencesine rağmen , Prenses Namor tarafından yakalanır ve Tālocān’a götürülür. Öfkelenen Ramonda, Okoye’yi rütbesinden ve konumundan çıkarır ve Ayo’yu yeni Kaptan olarak kurar. Okoye, Shuri, Nakia ve Riri’nin Namor’a son saldırılarını başlatmalarına yardım etmede etkili olsa da, savaşçı düşme sahnesi, Ayo’nun hala Kaptan kıyafeti içinde Dora Milaje’ye liderlik ettiğini gösteriyor.

Bu, Okoye’nin şimdilik hareketsiz olduğunu gösteriyor gibi görünse de, film ona Shuri tarafından tasarlanan Midnight Angel zırhı biçiminde yeni bir kimlik de veriyor. Çizgi romanlarda Midnight Angels, zırhlarını yalnızca en önemli görevler için kuşanan Dora Milaje’nin daha da seçkin bir alt kümesidir. Film versiyonu bu hikayeden sapıyor gibi görünüyor ve Okoye’nin Midnight Angel kod adıyla başka bir Wakandan kahramanı olmasına izin vererek Dora Milaje’yi Ayo’nun yetenekli ellerine bırakıyor.

Namor’un Planı Ne?

Bir çizgi roman okuyucusu olarak Namor’un Shuri’ye boyun eğdiğini görünce şok oldum. 1939’da  Marvel Comics  #1’deki ilk görünümünden bu yana Namor, sağduyu aksini gerektirdiğinde bile asla boyun eğmeyen bir adam olan kibirin simgesi olmuştur. Ancak burada Namor, Kara Panter’in ateşkesini kabul etmeyi seçer ve birliklerini geri çekmeyi ve Tālocān’ı Wakanda’dan korumayı kabul etmeyi taahhüt eder.

Ancak son sahnesinde Namor, kuzeni Namora’ya kararının gururdan çok kurnazlığından geldiğini açıklar. Artık Wakanda ile bir anlaşması olduğuna göre, bir müttefiki, yüzey dünyasında savaşa geri döndüğünde ona yardım edecek bir ulusu var.

İşte benim bildiğim ve sevdiğim Namor bu. Namor gerçekten de geleneksel bir kahraman olmasına ve hatta Defenders ve hatta Avengers gibi takımlara katılmasına rağmen, çoğu zaman bir anti-kahraman olarak işlev görür. Filmdeki meslektaşı gibi, çizgi romanların Namor’u da yüzey dünyasına karşı nefretle yanıyor ve geleneksel iyi adamlarla olan ittifakları en iyi ihtimalle kısa ömürlü.Başka bir deyişle, Namor teslim olmadı, ancak bir avantaj elde ettikten sonra geri çekildi. Marvel’in  Beşinci Aşamasına kısa bir bakış  , yüzey dünyası kargaşa içinde olacağı için bu avantajı kullanmak için bolca fırsatı olacağını gösteriyor. MCU’da hala bir ana Avengers ekibi eksik olmakla kalmıyor, aynı zamanda Disney serisi  Secret Invasion’da keşfedilecek olan bir Skrull saldırısının halihazırda devam ettiğini biliyoruz . Dünyanın savunması en düşük seviyedeyken, Namor’un saldırma fırsatı var ve Wakanda’yı zor bir karar vermeye zorluyor.

Elbette, önümüzdeki aşamalar, Namor’un daha kahramanca bir yol izleyebileceği yollar da öneriyor. En belirgin olanı  , Görünmez Kadın Sue Richards da dahil olmak üzere Fantastik Dörtlü’nün gelişidir. Sue, Namor’un kendisine olan çekiciliğini, onun daha iyi doğasına hitap ederek bir avantaj olarak kullanmayı her zaman biliyordu. Ancak mutant Namor’un katıldığı bir ekip olan  X-Men’in de gelişi  var . Namor’u haklı öfkesini iyileştirme çalışmasına ikna edebilecek biri varsa, o da Profesör Charles Xavier’dir.

Wakanda’nın Namor ve Tālocān ile Anlaşması MCU için Ne Anlama Geliyor?

Fotoğraf sahibi: andremsantana (@andremsantana on Pixabay)

Wakanda Forever’dan sonra, Wakanda’nın dünya sahnesinden çekilmek ve yaralarını sarmak için zamana ihtiyacı olduğu açık. Ama fırsat bulamayacakları da açık. MCU’nun geri kalanı Beşinci Aşamada daha da kargaşaya düştüğünden, Namor kesinlikle Wakanda’yı da beraberinde getirerek yakında saldırmaya hazır olacak. Ayrıca, Contessa sadece MCU’da daha fazla öne çıkacak ve Wakanda’ya olan ilgisini şimdiden belli etti. Secret Invasion fragmanı , Ajan Ross’un dahil olacağını gösteriyor, bu da Okoye’nin kurtardığı adamın bir Skrull olduğu ya da bir şekilde Okoye’nin onu götürdüğü yerden ABD’ye geri dönmesi gerektiği anlamına geliyor. Her iki durumda da, Wakanda bir kez daha uluslararası bir olaya karışır.

Wakanda bu karışıklıkların hiçbirinden hoşlanmayabilir ama onlar için hazır olacak. Kurulan yeni bir Kara Panter ve M’Baku’nun liderliği ile ülke ayakta kalabilir. Wakanda Forever, gerçekten.

  • Kaynak: https://www.denofgeek.com/movies/wakanda-forever-ending-explained-black-panther-mcu/
berkekim.writer
Merhabalar ben Berk. Bir e-kitap içerik üreticisiyim.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
sorular-sorulmaması gereken-
Sonraki
The Crown 5. Sezon Zaman Çizelgesi: Hangi Tarihsel Dönemi Kapsıyor?

The Crown 5. Sezon Zaman Çizelgesi: Hangi Tarihsel Dönemi Kapsıyor?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.