Şükürler Olsun Ki Geldi: Stranger Things 4.Sezon

Stranger Things 3.sezonu ile bizlere veda ettikten sonra uzun bir süre ekranlarda olmadı. Ha geldi ha gelecek diye beklediğimiz 4.sezon pandemi sebebiyle bir türlü Netflix’e düşemedi. Neyse ki son 2 bölümün de 1 Temmuz’da gelmesiyle 4.sezon tamamlandı ve yine sürükleyici bir geri dönüşle sevenlerinin kalbini çaldı.

3.sezonun finalinde Billy’nin ölmesi ve Jim Hopper’ın kaybolması izleyicileri bir hayli üzmüştü. Buruk bir veda ile biten sezon sonunda izleyiciler 4.sezonu merakla beklemeye başladı. Peki 4.sezonda izleyiciyi neler bekliyor?

Stranger Things 4. Sezon İncelemesi

Dizinin her bölümüne teker teker bakmaktansa kronolojik olarak incelemeyi tercih edeceğim. Dizi ilk olarak Hawkings Laboratuvarı’nda çocuklar üzerinde yapılan deneyleri bizlere göstererek başlıyor. Ki burada anladığımız üzere Eleven’ın geçmişine bir yolculuk yapılıyor. Bunun sebebini ise final bölümlerine yakın anlıyoruz. 

Bildiğiniz üzere 3.sezonun sonunda Will ve ailesi Hawkins’ten ayrılmıştı. Eleven da onlara katıldı ve aile genişleyerek yeni hayatlarına başladı. 4.sezonun ilk bölümünde Joyce’un yeni bir iş bulduğunu ve gençlerin yeni okullarına başladığını görüyoruz. Jonathan ise maalesef uyuşturucu madde kullanmaya başlamış.

Hawkins’e döndüğümüzde ise Lucas’ın basketbol takımına girmesiyle Mike ve Dustin’den ayrıldığını görüyoruz. Liseye geçen gençler daha da büyümelerinin yanı sıra geçmişten hala izler taşıyor. Bu izlerin en belirgin görüldüğü kişi ise Max. Billy’nin ölümü ile ailesi dağılmış ve sürekli kabuslar görüyor.

İlk 2 bölüm heyecandan biraz uzakta daha sakin tempoda ilerliyor. Eleven’ın geçmişine ve karakterlerin şu anki hallerine odaklanan 2 bölüm esnasında ana hikayenin kurgusuna giriş yapılıyor. 2 karakter esrarengiz bir biçimde ölüyor. Tüm kemikleri kırılan Chrissy ve Fred karakterlerini diziye veda ederken ölümleri kasabada endişeli bir hal yaratıyor. Chrissy’nin öldüğü yer Eddie isimli bir karakterin karavanı. Eddie ise Dustin’in ve Mike’ın da içinde bulunduğu Helfire Club isimli bir oyun grubunun kurucusu. Farklı tarzı sebebiyle satanist olarak adlandırılan Eddie, Chrissy’nin ölümü ile suçlanıyor ve kaçıyor.

2.bölümden sonra temposu artan dizide cinayetlerin esrarengiz olmasından dolayı devlet tarafından suçlanan diğer kişi Eleven oluyor. Güçlerini kaybeden Eleven suçlandığından ve kendisi ile uğraşan bir kızın burnunu paten ile kırmasından dolayı ( bunlar dizinin ana konusundan bağımsız olduğu için es geçiyorum) tutuklanıyor. Tutuklanan Eleven’ı meşhur doktorumuz Brenner ve Sam kurtarıyor ve yeniden güçlerini kazansın diye onu bir programa tabii tutuyorlar. El bu programda iken geçmişine daha da derin bir yolculuk yapıyor. 

Hawkins’teki ekip ise cinayetlerin sebebinin Upside Down’dan gelen bir varlık olduğunu kavrıyor. Vecna isimli varlığın yeni hedefi ise Max. Olaylar bu noktadan sonra iyice karışıyor ve heyecan giderek artıyor.

Bu arada Jim, SSCB’nin eline düşmüş ve bir hapishanede mücadele veriyor. Hapishaneden Joyce’a mesaj gönderiyor ve Joyce ile Murray onu kurtarmak için SSCB topraklarına gidiyor. 

Final bölümünde ise 5.sezonun geleceği bariz bir şekilde belli oluyor.

Her bölüm artan gerilimi ve yarattığı heyecan ile izleyiciyi ekran başına kilitleyen Stranger Things 4.sezonu beklemeye değdi denecek cinsten olmuş.

Eylül Gökdemir
Eylül Gökdemir
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Şampiyonluk Ligi Yaz Mevsiminin Namağlup Lideri Nasr Esports

Şampiyonluk Ligi Yaz Mevsiminin Namağlup Lideri Nasr Esports

Sonraki
PEDOFİLİ, LGBTİ ŞEMSİYESİ ALTINA SIĞINIYOR

PEDOFİLİ, LGBTİ ŞEMSİYESİ ALTINA SIĞINIYOR

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.