Sokak Hayvanları

Sokak Hayvanlarını Sahiplenmek İçin 7 Sebep!

Pek çok insan, evcil hayvan sahiplenirken cinsine ve görünüşüne dikkat etmekte fakat estetik bir görüntüden daha fazlası için bir de sokak hayvanlarına göz atmak gerekiyor. İşte karşınızda sokak hayvanlarını sahiplenmek için 7 sebep!

Evcil hayvanlar, insanlarla aynı evleri paylaşan, onların en yakın dostu olan, son derece sevimli ve sahipleri için neşe kaynağı olan, muhteşem canlılardır.

 

Sadece evcil hayvanlar değil, tüm hayvanlar son derece önemlidir. Bunun sebebi doğal dengeyi sağlamakla sınırlı değildir. İnsanlar hayatları boyunca pek çok yenilik ve gelişmeyi hayvanlardan esinlenerek gerçekleştirmiştir.

 

Bizlere her konuda yol gösteren, en yakın dostluk görevinin üstlenen ve hiçbir karşılık beklemeden saf sevgisini biz insanlara sunan bu değerli canlıları, mutlaka evimize almalı ve insan olmadan önce hayvan olmayı becermemiz gerekiyor.

 

Hayvan olmak; karşılıksız sevgi göstermek demektir, tüm hayatını sokakta insan olduğunu düşünenlere rağmen yaşamaktır. Hayvan olmak; bir insan tarafından bir eve konulup hiç ilgi görmemek olduğu kadar, yeni doğan bir bebeğin tüm hayatı boyunca en yakın arkadaşı olup, ona sevgiyi öğretmektir. Kısacası, çok şeydir hayvan olmak…

 

Pek çok atasözünden ve deyişlerden yola çıkarak rahatlıkla söyleyebiliriz ki; hayvan sevmeyen, insan sevemez. İyi insan olmanın ilk şartı, sevmektir. Sevgi gösterenin sevgi bulduğuna, kendi hayatlarımızdan çokça örnek bulabiliriz.

 

Genellikle insanlar, görünüşlerine ve cinslerine göre evcil hayvan seçmektedir. Bunun sebebi, onlara bir yuva vermek ve en yakın dost edinmek değil, çevresindeki insanlara sergileyebilecekleri bir imaj yaratmaktadır.

 

Sokak hayvanları, en çok ilgi ve alakaya ihtiyaç duyan canlılardır. Bunun nedeni ise her mevsime ilk onların tanıklık edip, israfı ilk onların görmesidir. Sokaktaki yaşama ve tüm olumsuzluklar ilk onların tanık olmasıdır.

 

Evcil hayvan sahiplenmek isteyen kişilerin, nicelikten ziyade niteliğe önem vermesi ve ihtiyacı olan bu yardıma muhtaç canlılara el uzatması, hem bu canlılar için hem de kendi vicdanları için alması gereken en etik karar olacaktır.

 

Sokak hayvanlarını sahiplenmek için 7 farklı sebebi sizler için sıraladık. Bu sevimli ve bizler ihtiyacı olan canlıları neden sahiplenmeliyiz birlikte bir göz atalım!

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.