Moda nedir?

Moda kelimesi latince “hemen şimdi” kelimesine gelen “modo”dan türetilmiştir. İtalyancada ise değişiklik gereksinimi ve geçici yenilik anlamlarını taşır. Türk Dil Kurumu’na göre ise “Göreneğe bakarak daha kısa süreli olan, çabuk değişebilen, öykünme yoluyla yayılan geçici davranış, giyim ve yaşama biçimi”dir.

Moda denince bizim aklımıza ise ilk önce yılın trendleri gelir. Yılın belirli renkleri, desenleri olur. Ve bütün markalarda bu trende ayak uydurur. Modaya ayak uydurmak da bir o kadar zordur. Çünkü aylar hatta günler içinde trendler değişir. Hele de hayatın hızla akışında bu oldukça zordur.

Moda olan herşeyi giymeli miyiz sizce? Umarım bu soruma “hayır” cevabı vermişsinizdir. Çünkü herkes ilk önce kendine yakışanı giymeli. Yani vücudumuza göre giyinmeliyiz. Biliyorum bu çok klasik bir cümledir. Ama çoğu insan ne kastettiğimi anlamamış olabilir. Bu yüzden bir kaç örnek veriyim. Mesela bacak boyunuz kısaysa; boyunuzu uzatacak şeyler tercih etmelisiniz. Sadece yüksek bel pantolon giymek bile işe yarayacaktır.

Peki ya biz modaya nasıl ayak uyduracağız? İlk önce modaya önder olan markaları ve tasarımcıları takip etmeliyiz. Sonra kendi vücudumuzu tanımalıyız. Ve en son olarak da modayı kendimize uygulamalıyız.

Size son olarak tavsiyem günde sadece yarım saatini ayırarak son moda trendleri takip etmeniz. Ve bir de denemeden alışveriş yapmamanız.

Tavsiyelerime uymayı ve bizi takip etmeyi UNUTMAYIN…🛍

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.