Sigarayı Normalleştirmeyin

Merhabalar bugün her zamanki ruh halimden çıkıp daha farklı bir konuya değineceğim. Sigaranın zararlarını hepimiz az çok biliyoruzdur, yani umarım öyledir. 

Yine de tekrar bakalım bunlara;

 Sigara cildimizi bozduğu için cilt karalığı ve erken yaşlanma belirtileri olur.

 Dişlerimizi kirli göstereceği gibi diş eti hastalıklarına da neden olacaktır. 

Tat alma eksikliği başlatır ve kanser riskini arttırır. 

Kalp ve damarlara zarar verdiğinden dolayı kalp krizi damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi hastalıklar ortaya çıkar.

 Beyinde felç yani ileri yaşta Alzheimer görülür ve bu her nefeste 50bin hücrenin ölümüne sebep olur.

 Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlüğe sebep olur. 

Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar göstermesinden başka kansere yakalanma ihtimali fazlalaşır. 

Rahim ve yumurtalıkta kısırlık, çocuk düşürme, sakat ve eksik doğum, erken menopoz, rahim kanseri gibi tehlikeler oluşur. 

Akciğerlerde kansere yakalanma, Bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelir. 

Mide ve yemek borusunda karama, ülser ve kanser oluşumunu fazlalaşır. 

Kemik ve iskeletlerde kemik erimesine sebep olur. 

Vücutta, yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü, reflekslerde azalma oluşur.

 Evet ben bu kadar yazdım ancak sigaranın zararları say say bitmiyor gördüğünüz gibi vücudunuza ciddi zararlar verebiliyor şimdi eğer kendinizi düşünmüyorsanız ki düşünmelisiniz insan hayatı her ne olursa olsun önemlidir ancak şunu da dile getirmek isterim, 

 Anne ve baba mirası olarak; Sigara içen babaların, çocuklarında kanseri önleyen gençliği yok olmaktadır. Hamileliğinde sigara içen hanımların bebekleri %10-15 eksik kilolu doğdukları gibi zeka eksiklikleri de görülür. 

Çocuğunuza bu mirası mı bırakacaksınız gerçekten? 

Ya ben bugün biraz halsizim nedense diyor mesela birisi, duymuşsunuzdur illa ki şahsen ben ailemden duyuyorum ama asla bunun sebebinin sigara olduğunu düşünmezler. Ve bir kaç gün önce ailemden birisi sigarayı bırakmıştı içmeye başladı tekrar 10 gün sonra hastalandı, boğazında iltihaplanma oluşmuş. Sigara yüzünden olduğunu söylüyorum ama hala inanmıyor sigarayı SAVUNUYOR bana karşı, insanlar kendilerine zarar veren her şeyi çok seviyorlar. 

Sigaranın neden olduğu hastalıklar say say bitmiyor. Şuan içiyorum ve bir şey olduğu yok kafasında devam ediyor insanlar ancak yıllar sonra kendilerini ne hale düşürdüklerini anlayabiliyorlar.

 Karaciğer Kanseri: Karaciğer kanseri vakalarının % 80’i sigara yüzünden olur.

 Gırtlak Kanseri :Günde 25 tane sigara içiyorsanız 30 kat daha fazla gırtlak kanserine yakalanma riski taşırsınız. 

Bu da ilk başlarda konuşma zorluğu ilerleyen safhalarda tamamen konuşamamaya neden olur. 

Erken Doğum ve Bebeğin Hafif Doğması: Günde sadece 5 tane sigara içen hamile bir kadının erken doğum yapması ya da oldukça küçük ve de sağlıksız bir bebek doğurma riski oldukça yüksektir. 

Ağız Kanseri: Ağız kanseri vakalarının tamamına sigara yol açar.

 Menopoz: Sigara içen kadınlarda beklenenden 5-10 yıl daha erken menopoz görülür. Bu da kemiklerin erkenden incelmesine ve de erimesine sebebiyet verir. 

Yemek Borusu Kanseri: Bu kanserden ölenlerin çoğunluğu sigara içtikleri için ölmüşlerdir. 

Erken Yaşlanma: Düzenli bir şekilde sigara içilmesi, deri yapısını bozar, kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında dişler sararır ve de kararır, tırnaklar sağlıksızlaşır. 

İyileşme Zorluğu: Sigara içenlerin yaraları çok daha zor kapanır. Bunun yanında ameliyat sonrası yaralarının iyileşmeme olasılıkları da vardır. 

Diş Kaybı: Sigara içmek diş kayıplarının en önemli etkenlerindendir.

 Türkiye’de günde 300 kişinin sigaradan öldüğü gözlemlenmiştir ve Türkiye’de yaşayan çocukların çoğunluğu da pasif içicidir. Ancak hiç kimse birisi öldüğünde sigaradan öldü demez değil mi? O kadar normalleştirdik ki sigaraya asla bir suç atamıyoruz. Birisi sigara kullanıyorum dediğinde, iyi ya herkes kullanıyor zaten diye düşünülüyor. Kalp krizi geçirmiş ondan ölmüş diyoruz ama neden kalp krizi geçirdiğini düşünmüyoruz. Sigarayı normalleştirmemeliyiz. Herkes birilerini terk eder bırakır değil mi, bazen isteyerek bazen de istemeyerek. Peki hiç düşündünüz mü aslında ölünce bile onları isteyerek terk etmiş olabiliyorsunuz. Siz sizi öldürebilecek olan zehrin vücudunuza girmesine izin veriyorsunuz. Artık iş işten geçti, içtim içeceğim kadar gibi benzer cümleler kurmadan önce düşünün zararın neresinden dönerseniz kardır. 

Sigarayı normalleştirdiğimiz için sevdiklerimizi kaybediyoruz. 

Ülkemizde yılda 120 bin, Dünyada ise yılda ortalama 6-7 milyon kişi sigaradan ölmektedir, 

Sigarayı normalleştirmeyelim.

yazar

Yazar: Suzan-Ozer

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 Yorum