Corona Virüs ile Aynı Coğrafyadan Çıkan Kara Ölüm’ün Hikayesi!

Corona Virüs ile Aynı Coğrafyadan Çıkan Kara Ölüm’ün Hikayesi!

Corona Virüs ile Aynı Coğrafyadan Çıkan Kara Ölüm’ün Hikayesi!

Günümüzde corona virüs tehlikesi yaşanırken yüzyıllar önce aynı bölgeden yayılan bir hastalık dünya nüfusunun üçte birinin ölmesine neden olmuş. Yüzyıllarca tedavisi bulunamayan Kara Ölüm, uzun yıllar Avrupa’nın kabusu olmuş.

Kara Ölüm ya da Veba olarak bilinen bu hastalık 1347-1351 yılları arasında Avrupa’da çok sayıda ölüme neden olmuş. Salgın Orta Doğu, Hindistan ve Çin de dahil 75 milyon insanın ölmesine sebep olmuş. 

Asya’nın güney batısında Wuhan civarlarında baş gösteren Kara Ölüm, İpek Yolu vasıtasıyla Avrupa’ya kadar ilerlemiş. Asyalı tüccarların Çin’den almış oldukları hastalıkları kürkleri Avrupa’ya taşıması yoluyla bütün dünyaya yayılan hastalık milyonlarca kişinin ölümüne neden olmuş.

1347’de ise Kırım’da Cenevizlilere ait ticaret merkezini kuşatan Moğol ordusu, vebalı cesetleri mancınıkla şehrin içine atmış ve İtalyanlara bu şekilde hastalığı bulaştırmış. Dönemin soyluları ve din adamları bu amansız hastalıklar yüzünden can vermiş, halk yaşadıkları panik yüzünden evinden çıkamaz olmuş.

Corona virüsüde tıpkı Veba hastalığı gibi Çin’in Wuhan kentinden çıkmış ve pek çok insanın ölümüne sebep oldu. Dünya’nın birçok ülkesine seyahat yolu ile giden kişilerden yayılmaya başladı. Birçok ülke Çin ile seyahatleri durdurdu. 

Henüz hala tedavisi bulunamayan bu virüs için hepimiz dikkatli olmalıyız. Nasıl olsa ülkemizde şuan görülmedi,nasıl olsa bana bulaşmaz dememeli gerekli tedbirleri kendimizce ve uzmanların önerdiği şekilde almalıyız.

Jahoel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ben Benimim
Sonraki
Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar – Arthur Schopenhauer
Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar - Arthur Schopenhauer

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar – Arthur Schopenhauer

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.