Kötü Anıları Unutmak Mümkün Mü?

Kötü Anıları Unutmak Mümkün Mü?

EFT Nedir?

Düşüncelerimizin negatif olması, yaşadığımız travmalar, korku, suçluluk, nefret, kırgınlık gibi duygular vücudumuzun bazı bölgelerinde tıkanıklığa neden olur. Yaşadığımız travmalar ve içimizde baskıladığımız duygular tıkanıklara ve aksamalara neden olur. Bu da hem bedensel hem de psikolojik acı olarak vücudumuza sinyaller verir. EFT tekniği ile kurtulabileceğiniz sorunlar sınırsızdır: fobilerden kurtulmak için (yükseklik korkusu, uçak korkusu, kedi korkusu vb.), bağımlılardan kurtulmak için (sigara, alkol, uyuşturucu) ve bedensel ağrılardan (baş ağrısı, sırt ağrısı vb.) kurtulmamız içinde uygulanmaktadır. Herhangi bir yaş aralığı yoktur isteyen herkes EFT yapabilir.

EFT yani duygusal özgürlük tekniği ile günlük yaşanan olaylar bu olumsuz düşünce ve anıları yani bedenin enerji bölgelerinde aksaklıkları tetikler ve yüzeye çıkarır. Bu da hem ruhsal olarak hem de fiziksel olarak acı olarak algılanır. Örneğin EFT sınav kaygısını yok eder ve başarısını arttırır.

EFT Bilimsel Temeli Var Mıdır?

EFT, akupunktura dayalı bir teknik olduğu için bilimsel bir temeli vardır. Vücuttaki belirli noktalarda belirli enerji bölgelerinin bulunduğunu ve bu enerji bölgelerinin vücudun ve bedenin belirli bir alanı ile bir bağlantısı olduğunu ve vuruşlarla uyarılması ile bağlantılı olduğu alandaki fiziksel veya psikolojik arızanın iyileşmesini sağlar.

 

EMDR Nedir? 

   EMDR bir terapi yöntemidir ve Türkçesi “Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden işleme” olarak çevrilmiştir. EMDR terapisi yaşadığımız ve etkisinden kurtulamadığımız rahatsız edici olay, anı ve huzursuzlukları anlamlandırarak etkisinden çıkmamızı ve rahatlamamızı sağlayan bir yöntemdir. Doğal afetler, büyük kazalar, kayıplar, savaş, taciz, tecavüz gibi önemli travmaların yanı sıra, başta çocukluk çağı olmak üzere her yaşta yaşanan ve etkisi travmatik olan her tür yaşantı; günlük hayatta aile, okul, iş çevresinde yaşanan olumsuz olaylar, şiddete maruz kalmalar, aşağılanmalar, reddedilmeler ve başarısızlıklar işlenememiş anılar arasında yer alabilirler. EMDR, bu tür izole anıların işlenmesini sağlayan bir terapidir. Kilitli kalmış anı ile diğer anılar arasında ilişki kurulmaktadır. EMDR terapisi yaşadığımız ve etkisinden kurtulamadığımız rahatsız edici olayların farkına vararak o olayın etkisinden çıkmamızı ve rahatlamamızı sağlayan bir yöntemdir.

EMDR Bilimsel Temeli Var Mıdır?                     

Danışanların çoğunun travma sonrası stres bozukluklarını azalttığını ve yok ettiği genellikle psikolojik sorunlarla bağlantılı olan birtakım semptomların azaldığı görülmüştür. EMDR’ın bilimsel bir yanı olduğunu kesinlikle düşünmekteyim. Çünkü beynin orta bölgesinde yer alan “superiyor kollikulus” bölgesi görme ve hareketlerin düzenlenmesinde görevlidir. Bu da terapistin parmağını takip eden hastanın göz hareketleriyle bağdaştırırsak bilimsel yanını görürüz. EMDR’ı birçok uluslararası sağlık ve devlet kurumu tarafından da etkili bulunmaktadır. Böyle kurumların bu tekniği kabul etmesi bilimsel olduğunu göstermektedir. Bunlardan bazıları: Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO), Amerikan Psikiyatri Birliği vb.

Neuroformat Nedir?   

Neuroformat, kelime anlamıyla beyne format atmak yeniden biçimlendirmek anlamına gelmektedir. Bu teknik fobilerde (yükseklik, uçak, yılan, kedi vb.), topluluk karşısında konuşamama, korkular ve endişeler, aşk acıları, migren, ağrılar, obsesif kompulsif bozuklukları, kilo, strese bağlı şikayetler, vajinismus, uyku problemleri, depresyon, madde bağımlılığı, dikkat eksikleri vb. problemlerin çözümünde kullanılan bir yöntemdir. Kısacası geçmişte yaşadığımız kötü olaylar neticesinde oluşan birtakım problemlerden kurtulmanın tek yolu geçmişte yaşanılan olayları beynimizden silip kötü olaylar neticesinde oluşan sorunların yok olmasıdır.

Neuroformat Bilimsel Temeli Var Mıdır?

Neuroformat hem EFT hem de EMDR tekniklerinin karışımı bir tekniktir. Bu açıdan belki böyle bir tekniğin ortaya çıkması bilimsel açıdan kabul edilebilir. Fakat izlenilen yol bilimselde olsa bu kadar kesinlik barındıran bir teknik bana göre bir bilimsellik bir temeli yoktur. Çünkü 30 dakika içinde tek seansta hastanın beynine format atmak kısacası hastanın geçmişte yaşadığı kötü olayları sıfırlamak çok iddialı bir durumdur. Bu da bana pek gerçekçi gelmiyor.

Bu Teknikler Neden Bu Kadar Popülerler? 

Bu tekniklerin bu kadar popüler olması aslında hem yeni teknikler olması hem de insanlar tarafından fazlaca talep edilmesidir. Çünkü bu tekniklerin birkaç insana fayda etmesi ve fayda gören insanların yakın çevrelerine de tanıtması ve gitmelerini önermesi bu teknikleri popüler kılmaktadır. Peki bu tekniklerin popüler olması hastalara fayda sağladığı için mi? yoksa birkaç insana fayda sağladığı için diğer insanların gitmesi belki de fayda sağlamasa bile psikolojik olarak etkilenip fayda sağladığını söyleyen pek çok insan illaki vardır. Ve popülerliğin en can alıcı noktası ise bu teknikler hasta olan bireylere bulundukları o sıkıntıdan ve acıdan kurtulma şanslarının olduklarını dile getirmektedirler. Bu büyük bir iddiadır ve insanları cezbeden talebi

 

Saadet B.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dünyayı Değiştiren Adam
Sonraki
Er Ryan'ı Kurtarmak

Er Ryan'ı Kurtarmak

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.