Corona Düşmanı Kolonya Evde Nasıl Yapılır?

Türkiye’de de baş gösteren corona virüsüne karşı herkes marketlerdeki kolonyalara hücum edince stoklar tükendi. Bu yüzden sizlere evde kolonya yapmanın basit yolunu anlatacağım. Basitçe evde kolonya nasıl yapılır?

Gayet kolay herkesin yapabileceği bir şey kolonya. Fakat malzemelerde dikkatli olmanız gerekmektedir. Özellikle etil alkol konusunda. Kolay yanabilen bir madde olduğu için işlem esnasında aman dikkatli olun.

Metil alkol kesinlikle kullanmayın. Gözünüze götürürseniz kör olursunuz benden söylemesi. Metil yasak bunu aklımıza sokalım. Gelelim kolonyayı yapmaya.

Evde Kolonya Tarifi

Malzemeler:

  • 800 ml Etil Alkol
  • 15 ml kolonya esansı (en ucuzu limon esansı)
  • 185 ml saf su (distile su)

Bu şekilde 80 derece bir kolonya etmeniz için tüm malzemeler hazır.

Hazırlanışı:

İlk önce etil alkolle esansı karıştırıyoruz. İyice karıştıktan sonra saf suyu karışıma ekliyoruz ve tekrar karıştırıyoruz. İyice karıştıktan sonra bunu süzmemiz gerekecek. O aşamada süzme kağıdı veya bezi kullanmanız gerekmekte. Fakat isterseniz kalın bir kağıt havluyu katlayarak da süzebilirsiniz. Her şekilde de huni kullanmalısınız.

Karışımı süzdükten sonra buzdolabında bekletip (8 saat) kullanabilirsiniz. Esans seçerken uyumlu kokular olmasına dikkat edin ki ortaya rezil bir şey çıkmasın. Portakal, mandalina, limon en çok tercih edilenler. Derseniz ki ben biberiye, tarçın, bergamot topuna da girmek istiyorum, o zaman birer şişe de onlara yapın 🙂 Corona vesilesiyle kimyager yönünüzü test edin.

Son olarak malzemeleri dilediğiniz yerden alabilirsiniz. Benim önerim size yakın eczane ve aktarlardan almanız. Kendinize dikkat edin, kalın sağlıcakla.

Not: İşlemler esnasında çok dikkatli olun sağı solu yakmayın. Tekrarlıyorum, metilden uzak allaha yakın olun. Gitmeden bi de elinizi açın kolonya dökeyim 🙂

The Necmi
Necmiii Bilicii
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Mutsuz musun?
Sonraki
17 Yaşındaki Gencin Yaptığı Corona Virüs Sitesi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.