Şantiye Günlükleri – Film Gibi – Bölüm 4

Şantiye Günlükleri - Film Gibi - Bölüm 4

4

İnşaat bitip teslim edileli neredeyse beş yıldan fazla olmuştu. İnşaatın süresinin de iki yıl kadar olduğu düşünülürse, neredeyse altı yıl önceki kayıtları bulmak için tozlu depo raflarının arasında dolaşıyordu Her kutunun üzerinde yazan kodu görmeye çalışıyor, sonra bu kodla tablet üzerinde açık programa giriş yapıyor, içeriğinde bulunan dosyaların bilgilerinin bulunduğu indeksi okuyor, aradığını bulamadıkça da kapatıp bir sonraki kutuya geçiyordu. Depoda neredeyse yüze yakın kutu vardı. Kutular muntazam sıralandıkları için işi kolaydı ama keşke en baştan hangi firmaya ait dosyaları araması gerektiğini bilebilseydi. Ancak bu şantiyede çalışanlar çoktan ya başka şantiyelere gitmiş ya da işten ayrılmışlardı. Onları bulup sormaktansa burada araştırıp kendisi de bulabilirdi. Bu arşivi hala muhafaza eden yöneticilerine içinden bir teşekkür gönderdi. Aradığı dosyayı çok geçmeden buldu. Hayli kalın bir klasördü. Alçıpan kaplamaları ve alt konstrüksiyonlarını yapan firmaya ait tüm bilgileri arıyordu.Bu klasör gibi iki kalın klasör daha bu firmaya ait işleri kapsıyordu. Toplantı tutanakları, Puantajlar, Personel listeleri, izin kağıtları, şantiye giriş çıkış kayıt defteri vb bir çok belge mevcuttu. Onları da aldı. Üstünü başını silkeleyip depo görevlisinin yanına gitti. Depodan çıkaracağı dosyaları kayıt ettirdi ve merkez ofise doğru yola koyuldu.

Ofise vardığında dosyaları incelemeye koyuldu. Yapılan her çeşitten imalat için elektrik, mekanik ve ince işler sorumluluları, tutanağın konu edildiği mahalde imalatın başlayabileceğine dair onay verdiklerini gösteren imzaları atmış, işi yapacak olan firmanın temsilcisi de teslim edilen mahalin yapacakları imalata uygun olduğunu onaylayıp işe başlamıştı. Eğer bir eksiklik, yanlışlık, yarım kalmış durum varsa tutanağa not düşülmüştü. Aynı şekilde yapılan imalat teslim alınırken, aynı ekip, imalatın özelliklerine göre belirlenmiş teslim koşullarının – örneğin ölçüsü, konumu, rengi, dokusu vb bilgiler – tek tek sıralanmış olduğu belgeyi tik atarak işaretlemiş, varsa eksiği not düşmüş, sorumlu olanlar kontrolünü yapmış ve uygunsa onaylamıştı.

İncelediği tüm dosyalar, çok ayrıntılı hazırlanmıştı. Tutanaklardaki bilgiler, sahada yapılacak bir imalatta karşısına çıkabilecek pek çok çeşit problemi ortaya koyduğu gibi, işin kontrolü sırasında nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda da aydınlatıcı idi. Bu dokümanları inceleyen birileri, aynı türden bir inşaatın verilerine sahip demekti.

Bu kez bu evraklar bambaşka bir amaca hizmet edecekti. Aradığı dosyaların ait olduğu şantiye çalıştığı firmanın geçmişte tamamladığı projelerden bir tanesiydi ve tamirat sırasında bir silah bulunmuştu ve polis, ölümlü bir vurkaç dahil yasadışı işlere karıştığı belirlenen bu silahın oraya nasıl geldiğini bilmek istiyordu!

devamı için tıklayın…

1HANCA
içimden ne geliyorsa paylaşıyorum.
Önceki
Şantiye Günlükleri – Film Gibi – Bölüm 3
Şantiye Günlükleri - Film Gibi - Bölüm 3

Şantiye Günlükleri – Film Gibi – Bölüm 3

Sonraki
Şantiye Günlükleri – Film Gibi – Final
Şantiye Günlükleri - Film Gibi - Final

Şantiye Günlükleri – Film Gibi – Final

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.