HAYAT GÜZELDİR (1997)

LA VİTA È BELLA | Life is Beautıful (1997)

Yönetmen : Roberto Benigni

Tür: dram/komedi

Süre: 118 dk

IMDB: 8.6

HEM GÜLÜP HEM AĞLAYACAKSINIZ!

Film, II. Dünya Savaşı döneminde İtalyan ve Yahudi bir ailenin gönderildiği toplama kampında bir babanın oğluna yaşadıklarını komik bir dille ancak yürekleri sızlatan bir bakış açısıyla gözler önüne sermesini anlatıyor.

Başrol karakterimiz Guido aynı zamanda filmin yönetmeni başarılı İtalyan oyuncu Roberto Benigni’dir. Benigni filmin yarısında Guido’nun eğlenceli hayatını ve ruh eşini bulup evlenmesini, eşi ve çocuğu ile geçirdiği tatlı günleri işlerken diğer yarısında II. Dünya Savaşı sırasında yaşanılan zor durumları ele alır. Filmde yahudilere yönelik zulüm başarılı bir şekilde işlenerek izleyicide büyük bir etki bırakmıştır.

ÖDÜLLERE DOYMADI

Oğlunu savaştan ve savaşın acı gerçeklerinden korumak isteyen Guido, her şeyi şakaya vurur ve oğlunun merak ettiği soruları hikayeleştirip oyuna çevirerek anlatır. Filmde Guido ve oğlu arasında geçen bir diyalog akıllara kazınmıştır:

Çocuk: Baba buraya köpekler ve yahudiler giremezmiş.

Guido: Bu dükkanın sahibini tanırım, köpeklerden korkar. Senin korktuğun bir hayvan var mı?

Çocuk: Örümcek

Guido: O zaman biz de dükkanımızın kapısına örümcekler ve vizigotlar giremez yazalım.

Guido eşi Dora’yı ”Buongiorno Principessa! (Günaydın Prenses)” diyerek selamlar ve neredeyse her dakika duyacağınız bu replik hem içinizi ısıtacak hem de film bittiğinde aklınızda kalan şeylerden sadece biri olacaktır. Aynı zamanda filmdeki evli çifti canlandıran Roberto (Guido) ile Nicoletta’nın (Dora) gerçek hayatta da evli olduklarından bahsetmeden geçmeyelim.

Filmi izlerken bir babanın nasıl fedakarlıklar içerisinde bulunduğunu gördüğünüzde gözyaşlarınıza engel olamayacak, film bittiğinde ise Roberto Benigni’nin zekasına ve kalbine hayran olacaksınız…

Hayat Güzeldir filmi 30’dan fazla ödüle layık görülmüştür. En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen, En İyi Film Müziği, En İyi Özgün Senaryo, En İyi Film Kurgusu, Yabancı Dilde En İyi Film, En İyi Film olmak üzere birden fazla dalda oscar ödülü almış ve aday olmuştur. Öyle ki Yabancı Dilde En İyi Film ödülünü aldığında Roberto’nun  sevinçten seyircilerin arasında oradan oraya koşturması şüphesiz ki Oscar tarihinin en unutulmaz anlarından biri haline gelmiştir.

Keyifli seyirler.

Sinem Erdem
21, PDR
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
DÜNYA BİR OKUL
Sonraki
Yin Yang Felsefesini Günlük Hayatınıza Taşıyabileceğiniz 8 Yol
yin yang felsefesi

Yin Yang Felsefesini Günlük Hayatınıza Taşıyabileceğiniz 8 Yol

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.