Ralph

Save Ralph filmi ile bir kez daha gün geçtikçe nasıl  canileştiğimizi gördük. Kimimiz üzüldü kimimiz umursamadı ama bunlara neden olan biziz!

İnsanlığın faydası başlığı altında yaptığı hayvan deneyi ve bu kapsamda bize, yarattığımız vahşeti gösteren Save Ralph isimli kısa film. “Save Ralph”, kozmetik sektöründe bazı şirketlerin hayvanlar üzerinde yaptığı deneylere dikkat çekmek amacıyla çekildi. Muhteşem bir eleştiri olan bu kısa film #saveralph hashtag’i ile büyük destek topladı ve sosyal mecralarda binlerce kişi tarafından paylaşılmaya devam ediyor.

Peki filmi görmeyene kadar böyle şeyler yok muydu? Vardı. Biz neredeydik, ne yapıyorduk. Hiç aklımıza gelmedi mi yoksa umursamadık mı? Aklımızın ucuna bile gelmedi maalesef. Ve tekrar maalesef ki insanlığımız bişeyler kötü bir hal almadan çabalamıyor… 

Film boyunca Ralph’ın “biz insanlar için varız” ya da “insanlar bizden üstün” gibi replikleri insanın suratına tokat gibi çarpıyor çünkü bir kobay tavşanı yaşadığı bu zulme rağmen, bunları bir “iş” olarak görüyor.

Film, “Güzellik adına hiçbir hayvan acı çekip ölmemeli.” mesajıyla bitiyor. Neden güzelliğimiz can yakmak zorunda ki? 

Uzun cümlelerde yaptığımız yukarıdaki girizgah aslında konunun ciddiyeti ile paralellik taşıyor. Çünkü sözde bizim faydamıza olan deneyler ticari çıkarların ötesine geçmeyip nice cana mal oluyor.

okur

Yazar: TMmerveTM

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir yorum

Yorum Yazın
  1. Var olan bir durumu gözümüze soktuklarında fark etmemiz işin kötü tarafı ama daha da kötü bir tarafı var ki, o da üzerinden zaman geçtikten sonra umursama seviyemizin düşmesi! Her şey gibi maalesef bu da unutulacak ve gözümüze sokulmayana kadar bunun gibi durumları fark etmeyeceyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.