Çift Aşamalı Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Kaynak belirtilmedi

Kusursuz bir cilt hepimizin hayali, artık inanılmaz bir cilt bakım ürün çeşitliliği çılgınlığı var. Her gün yeni bir şey ekleniyor. Ama her şeyden önce cilt bakımının temelinde temizleme işlemi var. Siz kadar ürün kullanırsanız kullanın, ne kadar para yatırsanız yatırın yüzünüzü gerçekten temizlemiyorsanız, hiçbir işe yaramayacak. İyi temizlenmiş bir cilde uyguladığınız ürünlerin çok daha fazla etkisini göreceksiniz.

Fotoğraf sahibi: ROMAN ODINTSOV (@ROMAN ODINTSOV on Pexels)

Cilt Temizliğinin Önemi

Hepimiz artık cilt bakımının olmazsa olmazı olduğunu biliyoruz. Peki iyi temizlenmemiş bir cildin yaşlılığı hızlandırdığını biliyor muydunuz? Artık biliyoruz. Yani olay sivilce, akne, siyah nokta olmakla kalmıyor bir de gün boyunca birikmiş kir, tıkanmış gözenek ve yağ bizi yaşlandırıyor. O yüzden hemen cildimize en uygun temizleme jelini buluyoruz ve rutinimize başlıyoruz.

Cildin sana ne anlatmaya çalışıyor? Genellikle cilt, daha derin konular için bir metafordur ve vücudunuzun, her şeyin yolunda gitmediği konusunda sizi uyarmak için kırmızı bir bayrak göndermesinin bir yoludur. Cildimiz sağlıksız olduğunda, genellikle vücudumuzun iç durumunun bir yansımasıdır ve genellikle toksinlerin ve atık ürünlerin zayıf bir şekilde ortadan kaldırılmasının bir işaretidir.  – Judyth Reichenberg-Ullman ND

Fotoğraf sahibi: Andrea Piacquadio (@Andrea Piacquadio on Pexels)

Ne Kadar Sıklıkla Cildimizi Yıkamalıyız?

Yetersiz cilt temizleme kadar çok fazla temizlemek de cilt için oldukça zararlı. Önerilen temizleme, sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa cildin iki defa jel ile birlikte temizlenmesidir. Yağlı ciltlerin yapmaması gereken önemli hatalardan biri, cildi olması gerektiğinden daha fazla yıkamalarıdır. Kuruyan cilt çok daha fazla sebum üretir ve cildin yağ dengesi bozulur. Sabah cilt temizliğini atlamanız, yastıktan cilde geçen bakterilerle sivilcelenmiş bir cilde sebep olur. Akşamın önemi ise, gün içinde biriken kir ve yağdan arınan cildin, gece hücre yenilenmesine hazır olmasıdır. Aydınlık ve fresh bir cilt için akşam temizliğini asla atlamayın.

Fotoğraf sahibi: Karolina Grabowska (@Karolina Grabowska on Pexels)

Cildimizi Nasıl Temizlemeliyiz?

Şuan piyasada bir sürü titreşimli yüz yıkama cihazları dolanıyor fakat bu tarz cihazları kullanırken, hijyenine çok önem vermeliyiz, cihazdan yüzümüze geçecek bakteriler daha kötü bir etki yaratabilir. Parmaklarınızla yüzünüze yapacağınız masaj da cildinizi temizlemekte etkili olacaktır. Peki bu temizlik nasıl olmalıdır?

İyi cilt bakımına odaklanırsanız, gerçekten çok fazla makyaj yapmanıza gerek kalmayacağına inanıyorum. – Demi Moore

Fotoğraf sahibi: Polina Tankilevitch (@Polina Tankilevitch on Pexels)

Doğru Temizleyici Seçin

Cilt temizliği için sadece makyaj temizleme mendilleri veya da micellar su kulanmak yeterli değildir. Bu ürünler sadece cildin üst katmanındaki kiri alır. Bizim, derinlemesine cildimizi temizlememiz gerekiyor. Eğer günlük hayatınızda fondöten, BB Cream kullanıyorsanız, göz makyajı yapıyorsanız yağ bazlı bir ürünle makyajınızı tamamen silmenizi öneririm. Çünkü daha önce okuduğum yerlerde temizleme jellerinin,köpüklerinin makyajı ciltten tamamen ayırmakta yeterli olmadığı, mutlaka yağlardan destek alınması gerektiğini söylüyor. Tabii evimizde olan mevcut bir yağ değil, piyasa çok güzel ürünler var. Bunları tek tek paylaşıyor olacağım. Öncelikle cilt tipinizi bir dermatolog yardımıyla öğrenin ve size önerdiği ürünleri kullanın. Size tavsiyem mutlaka eczane ürünü alın, cildimiz bizim en hassas yerimiz, bu yüzden kalite ve ürün içeriğine önem verin. Yani özetl,

  • Micellar Su
  • Yağ Bazlı Temizleyici
  • Temizleyici Jel
Fotoğraf sahibi: Arina Krasnikova (@Arina Krasnikova on Pexels)

Kuru Cilt ve Temiz Eller

Temizlik için cildimiz için en ideal ürünleri bulduk, sıra temizleme aşamasına geldi. Mutlaka ellerinizi yıkayın ve yüz temizleme ürünlerinizi kuru cildinize uygulayın. En sonunda cildinizi jelden arındırmak için su kullanın.

Cildinizi Tamamen Arındırın

Jeli kuru cilde uyguladıktan sonra parmaklarınızla nazikçe yüzünüze masaj yapın. Cildinize yaptığınız bu masaj kan dolaşımınızı arttıracak ve kolajen üretimine yardımcı olacak.

Sıcak Sudan Uzak Durun

Yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Sıcak su cildin bariyerine hasar verebilir. Sıcak su, sebum dengesini bozacağı için cildiniz ultra kuruyabilir veya da yağlanabilir. Aman diyelim…Son olarak da mutlaka yüzünüzü havlu mendillerle kurulayın.Konuyu özetleyecek olursak:

Fotoğraf sahibi: Miriam Alonso (@Miriam Alonso on Pexels)

Sabah Cilt Temizleme Rutini Nasıl Olmalı?

1. Cilt tipinize uygun yüz yıkama jeli sabah temizliği için yeterli olacaktır. Sonrasında tabi ki, toniğinizi ve nemlendirici kreminizi yüzünüze uygulayın. Güneş kreminizi sürmeden çıkmayın.

Akşam Cilt Temizleme Rutini Nasıl Olmalı?

1. Makyajınız varsa, micellar su yardımıyla cildinizin en üst yüzeyini temizleyin

2. Yağ bazlı bir ürünle derinlemesine bir temizlik yaparak cildinizi makyaj, kir ve yağdan arındırın

3. Cilt tipinize uygun yüz yıkama jeliyle temizliğin son adımını tamamlayın

Evde Derinlemesine Cilt Temizliği 

Benim ayda 1 yaptığım evde derinlemesine cilt temizliği rutinimi, siz de deneyebilirsiniz. Ama önce doktorunuza danışmanızda fayda var. Öncelikle cildinizi derinlemesine temizledikten sonra (akşam temizleme rutinini uygulayın.) yüzünüze buhar tutun. (En basit teknik sıcak suyu leğene dökmek.) 15 dakika bekledikten sonra siyah nokta temizleme aparatlarıyla cildinizi temizleyin. Bununla ilgili bilgilendirme videosu koyuyorum. Cildiniz için seçtiğiniz bir maskeyi uygulayın. Benim tercihim genelde kil maskesi oluyor. Bu konuda The Body Shop’ın (#İşbirliği) kil maskelerini tek geçerim. Yağlı ciltler kil maskelerini kullanacakları miktarda alıp, gül suyu ile karıştırabilir. Bu işlem tamamlandıktan sonra cildinize ferahlık veren bir tonik kullanın. 

Tonik olarak benim en sevdiğim markalardan biri Caudalie’dir (#İşbirliği). Cilt lekeleriniz varsa BHA-PHA serumu kullanabilirseniz, yoksa kolejen ve C vitamini içerikl bir serum da iyi gelecektir. Ve son olarak da cilt bariyerinizi onaracak, kolajen içerikli bir nemlendiriciyle cildiniz bebek gibi.  Cilt bakımı ve temizleme teknikleri ile ilgili diğer bir önerdiğim videonun linkini bırakıyorum.

Beforia
Moda, kişisel bakım, bazen dedikodu
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Anime Film Önerileri: En İyi Anime Film Listesi
Anime Film Önerileri En İyi Anime Film Listesi

Anime Film Önerileri: En İyi Anime Film Listesi

Sonraki
Presse pour blocs en béton SYNERGY CONCRETE MACHINES PRESSE POUR BLOCS EN BÉTON

Presse pour blocs en béton SYNERGY CONCRETE MACHINES PRESSE POUR BLOCS EN BÉTON

İlginizi Çekebilir

Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.