Anime Film Önerileri: En İyi Anime Film Listesi

Anime Film Önerileri En İyi Anime Film Listesi
En iyi anime filmler

İzleyenleri zevkten dört köşe yapan en iyi anime filmler ile karşınızdayım. Muadillerine göre izlenme sayıları ile fark yaratan ve fazla izlenen anime filmlerini çok seveceksiniz. Hazırsanız sizi animeye doyurmaya and içtim. İşte izlenme rekorları kıran 15 anime filmi.

Seçtiğim En İyi Anime Filmler

Anime artık en popüler film türlerinden biri ve her yıl tüm dünyada birçok yeni anime filmi gösterime giriyor. 2020’leri karşılarken, zaman geçtikçe güncellenmesi gerekse de tüm zamanların en iyi anime filmlerine bir bakış atmanın zamanı geldi.

En iyi anime film listem anime dizileri hariç Japon anime filmlerine odaklanmaktadır. TV dizilerinden film uyarlamaları da listemde tabii ki mevcut. O zaman gelelim dünyaca ünlü Studio Ghibli ve Makoto Shinkai animelerini ve özellikle Japonlar arasında popüler olan en yeni filmleri kapsayan tüm zamanların en iyi 15 anime filmine.

Dipnot: Birçok bölümü olan TV anime serilerinin aksine bir anime filmini izlemesi en fazla 2-3 saat süren tek bir hikaye ile tamamlanır.

Howl’s Moving Castle

Anime Film Önerileri_ En İyi Anime Film Listesi Howl’s Moving Castle
Howl’s Moving Castle

Yönetmen: Hayao Miyazaki

Genç ve tuhaf biri olan Sophie, kız kardeşi Lettie’yi ziyaret etmeye giderken Howl adında bir sihirbazla karşılaşır. Eve dönerken ise onu doksan yaşında bir kadına dönüştürerek lanetleyen “Witch of the Waste” ile tanışır. İçine düştüğü bu lanetten kurtulmak isteyen Sophie evden ayrılır ve kırsal kesimlere doğru yola çıkar. Bu yolda “Turnip Head” diye adlandırdığı yaşayan bir korkulukla arkadaş olur. Onunla birlikte izinsiz bir şekilde Howl’un hareket eden şatosuna girerler. Burada Howl’un genç çırağı Markl ve kalenin büyüsünün ve hareketinin kaynağı olan Calcifer adında bir ateş iblisiyle karşılaşan Sophie, Howl ortaya çıktığında, şatonun yeni temizlikçisi olduğunu öne sürer.

Calcifer’in Howl’la olan bağını koparması karşılığında Sophie’nin lanetini yok etmesi üzerine yaptıkları anlaşmadan sonra olayların şekli değişecektir.

Summer Wars

Anime Film Önerileri_ En İyi Anime Film Listesi Summer Wars
Summer Wars

Yönetmen: Mamoru Hosoda

Bir matematik dâhisi lise öğrencisi olan Kenji Koiso, ailesinin evini ziyaret etmek için gizlice sevdiği Natsuki’nin sahte erkek arkadaşı olmayı kabul eder.

Eve vardığında Kenji, Natsuki’nin akrabalarından birkaçıyla tanışır ve onların 1615’te Tokugawa klanına meydan okuyan bir samurayın torunları olduğunu fark eder. Kenji’nin kendisine gelen bir e-mail kodunu çözmesi ile olaylar gelişir.

Tamako Market

Anime Film Önerileri_ En İyi Anime Film Listesi Tamako Market
Tamako Market

Yönetmen: Naoko Yamada

Tamako Kitashirakawa, Usagiyama alışveriş bölgesindeki bir mağaza işleten bir ailenin en büyük kızıdır. Bir gün Tamako, ülkesinin prensi için bir eş arayan ve uzak bir ülkeden gelen Dera Mochimazzi adında garip davranan ve konuşan bir kuşla karşılaşır. Çok fazla mochi yediği kilo alan Dera, Tamako’nun evinde bir otlakçı haline gelir. Tamako ve Dera’nın ve onların çevrelerindekilerin hikayelerinin anlattığı bu filmi karakterlerin hayatına bir pencere açıyor.

Ghost in the Shell

Anime Film Önerileri_ En İyi Anime Film Listesi Ghost in the Shell
Ghost in the Shell

Yönetmen: Mamoru Oshii

Ghost in the Shell, 1989’da başlayan serileştirilmiş bir mangadır. 1995 yapımı anime filmi, söz konusu manganın beyaz perdeye uyarlamasıdır.

2029 yılındaki bir cyborg polisin, Kukla Ustası olarak bilinen bir hacker’ı avladığı etkileyici, fütüristik ve distopik bir suç- gerilim filmi.

Wolf Children

Anime Film Önerileri_ En İyi Anime Film Listesi Wolf Children
Wolf Children

Yönetmen: Mamoru Hosoda

Tokyo’da, üniversite öğrencisi olan Hana, esrarengiz bir adama aşık olur. Adamın kurda dönüşme yeteneğini fark eden Hana, daha sonra adamın iki kurt çocuğu olduğunu da öğreniyor. Bunlar, kızı Yuki ve oğlu Ame. Kısa bir süre sonra, babaları çocuklar için yiyecek avlarken bir kaza sonucunda ölür.

Hana ise bekar bir anne olarak hayat mücadelesi vermek zorunda kalır. Yuki ve Ame sürekli olarak insan ve kurt formları arasında geçiş yapar ve bu yüzden Hana’nın onları saklaması gerekmektedir.

Komşuların gürültü şikayetleri ve çocukların aşılarının tam olmadığı endişesiyle sosyal hizmet uzmanları evi ziyarete gelir. Bundan sonra, Hana çocuklarla beraber meraklı komşulardan uzak kırsal alana taşınır.

Akira

Anime Film Önerileri_ En İyi Anime Film Listesi Akira
Akira

Yönetmen: Katsuhiro Ôtomo

Bir distopik gelecek olan 2019’da geçen Akira, Shōtarō Kaneda’nın hikayesini anlatıyor.  Çocukluk arkadaşı Tetsuo Shima’nın bir motosiklet kazası sonucu telekinetik yetenekler kazanması ve bir bisikletçinin çetesinin lideri olması ile Neo-Tokyo’nun genişleyen fütüristik metropolünde kaos ve isyan yaratmaya başlamasına şahit olan Shōtarō, aynı zamanda şehirdeki askeri yönetimin planlarını da keşfetmektedir.

My Neighbor Totoro

Anime Film Önerileri_ En İyi Anime Film Listesi My Neighbor Totoro
My Neighbor Totoro

Yönetmen: Hayao Miyazaki

1958’de bir üniversite profesörü olan Tatsuo Kusakabe ve iki kızı Satsuki ve Mei, kızların annesi Yasuko’nun uzun süreli bir hastalıktan kurtulduğu hastaneye daha yakın olmak için eski bir eve taşınırlar. Daha sonra ev, susuwatari adı verilen küçük toz benzeri ev ruhları tarafından ele geçirilir.

Evde vakit geçirdikleri bir gün, Mei onu büyük bir ağacın yanındaki çukura götüren iki küçük ruh keşfeder. Kendisini “Totoro” olarak tanıtan büyük bir ruhla arkadaş olur. Yorulduğu için Totoro’nun üstünde uyuyakalır, ama Satsuki onu bulduğunda, Mei yerde uyumaktadır. Birçok denemeye rağmen, Mei ailesine Totoro’yu gösteremez. Olaylar bu şekilde gelişir.

Princess Mononoke

Anime Film Önerileri_ En İyi Anime Film Listesi Princess Mononoke
Princess Mononoke

Yönetmen: Hayao Miyazaki

Japonya’da, bir Emishi Köyü bir iblis tarafından saldırıya uğrar. Son Emishi Prensi Ashitaka, köye ulaşmadan önce iblisi öldürür. Bu savaşta Prens Ashitaka lanetlenir ve bir süre sonra sağlığını giderek kaybeder. Köylüler, iblisin vücudunda sıkışmış bir demir top tarafından bozulan bir Nago’yu keşfeder.

Köyün bilge kadını, Ashitaka’ya Nago’nun geldiği Batı topraklarında bir tedavi bulabileceğini söyler, ancak bu yola çıkarsa anavatanına geri dönemeyecektir. Kehanet ve kendi hayatı hakkında bir karar vermesi gereken Prens Ashitaka’yı sorlu bir yol bekliyordur.

Your Name

Anime Film Önerileri_ En İyi Anime Film Listesi Your Name
Your Name

Yönetmen: Makoto Shinkai

Yönetmenin aynı adlı romanından uyarlanan film, dünya çapında hem eleştirmenlerden ve hem de izleyicilerden olumlu tepkiler almıştır.

Film, Tokyo yaşayan bir lise öğrencisinin aniden ve açıklanamaz bir şekilde kırsal bir kasabada yaşayan liseli bir kızla vücut değiştirmesini anlatıyor.

The Wind Rises

Anime Film Önerileri_ En İyi Anime Film Listesi The Wind Rises
The Wind Rises

Yönetmen: Hayao Miyazaki

1918 yılında genç Jiro Horikoshibir  pilot olmak için can atıyor, ancak gözünün bozuk olması bunu engelliyor. Ünlü İtalyan uçak tasarımcısı Giovanni Battista Caproni hakkında bir kitap okuduğu gece onun hakkında bir rüya görüyor. Bir rüyada, Caproni ona hayatında hiç uçak uçurmadığını ve uçak inşa etmenin onları uçurmaktan daha iyi olduğunu söylemesiyle Jiro’nun hayatı değişiyor.

Beş yıl sonra Jiro, Tokyo Imperial Üniversitesi’nde Uçak Mühendisliği okumak için trenle seyahat ederken hizmetçisiyle seyahat eden genç bir kız olan Naoko Satomi ile tanışıyor. Fakat 1923’teki büyük Kanto depremi olduğunda, Naoko’nun hizmetçisinin bacağı kırılır. Bundan sonra Jiro, onu Naoko’nun ilesine teslim ve fakat adını vermeden ayrılır.

From Up On Poppy Hill

Anime Film Önerileri_ En İyi Anime Film Listesi From Up On Poppy Hill
From Up On Poppy Hill

Yönetmen: Gorō Miyazaki

Umi Matsuzaki, Japonya’daki Yokohama limanına bakan bir ‘Coquelicot Manor’ da yaşayan ve Isogo Lisesi’ne devam eden on altı yaşında bir öğrencidir. Annesi Ryoko, Amerika Birleşik Devletleri’nde yurtdışında eğitim alan bir tıp doktorudur. Umi evi çekip çevirmenin yanında aynı zamanda küçük kardeşleri Sora ve Riku’ya ve büyükannesi Hana’ya bakıyor. Umi ve çevresindekilerin başına gelecekleri merakla izleyeceksiniz.

Perfect Blue

Anime Film Önerileri_ En İyi Anime Film Listesi Perfect Blue
Perfect Blue

Yönetmen: Satoshi Kon

CHAM! adlı başarılı bir J-Pop grubu üyesi olan Mima Kirigoe, bir oyuncu olmak için gruptan ayrılmaya karar verir. Uzun zamandır menajeri olan ve eski bir pop şarkıcısı olan Rumi Hidaka ve ajans sahibi Tadokoro tarafından desteklenir. Mima’nın ilk işi, “Double Bind” isimli bir polisiye dizide küçük bir roldür. Hayranlarından bazıları temiz ve masum bir genç kızın kariyerindeki ve kişiliğindeki değişiminden dolayı üzülür. Bu hayranlara “Me-Mania”takma adılı ve korkunç görünümlü bir erkek stalker da dahildir. Günler geçince Mima, onu hainlikle suçlayan bir mektup alır. Fakat bu mektupta yer alan mekanizma Tadokoro’yu yaralar.

Mektupta yer alan talimatlarını takip eden Mima, kendi ağzından ve onun bakış açısıyla yazılmış ve günlük yaşamını hatta düşüncelerini detaylı bir şekilde anlatan bir  web günlüğü serisi içeren “Mima’nın odası” adlı siteyi keşfeder.

Metropolis

Anime Film Önerileri_ En İyi Anime Film Listesi Metropolis
Metropolis

Yönetmen: Rintaro

Robotlar ve insanların bir arada yaşadığı Metropolis’te birçok insan işsiz ve yoksul oldukları için robotları suçlamaktadır. Film, ayrımcılığa uğrayan ve şehrin alt seviyelerinde yaşamaya zorlanan robotların ve insanların birbirleriyle olan mücadelelerini anlatmaktadır.

Spirited Away

Anime Film Önerileri_ En İyi Anime Film Listesi Spirited Away
Spirited Away

Yönetmen: Hayao Miyazaki

On yaşındaki Chihiro ve ailesi yeni evlerine taşınırken yanlış bir dönüş yüzünden kendilerini terk edilmiş bir eğlence parkı gibi görünen tünelin önünde bulurlar. Chihiro’nun israrlarına rağmen ebeveynleri onu dinlemez ve yiyeceklerle dolu boş bir restorana girerler. Tünel içinde gezmeye başlayan Chihiro, bir hamam bulur ve Haku isimli çocukla tanışır. Haku, onu gün batımından önce nehir yatağından geri dönmesi için uyarır. Bunu duyan Chihiro restorana geri döndüğünde ebeveynlerinin domuzlara dönüştüğünü öğrenir. Chihiro’nun oradan kurtulmak için bir yol bulması gerekir.

Grave of the Fireflies

Anime Film Önerileri_ En İyi Anime Film Listesi Grave of the Fireflies
Grave of the Fireflies

Yönetmen: Isao Takahata

1945’te genç bir çocuk olan Seita, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden kısa bir süre sonra Kobe tren istasyonunda açlıktan ölür. Bir görevli Seita’nın eşyalarını toplarken bir teneke kutusu içinden Seita’nın küçük kız kardeşi Setsuko’nun ruhu çıkar. Bundan sonra Seita’nın ruhu ve bir ateşböceği bulutu ile birleşir ve iki kardeşin ruhu trene biner.

Düzenli olarak film ve diziler hakkında listeler ve incelemeler paylaşıyorum. Beni takip etmeyi unutmayın 🙂

Filmograf
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ajan Filmleri: En İyi Casus Filmleri
Ajan Filmleri En İyi Casus Filmleri

Ajan Filmleri: En İyi Casus Filmleri

Sonraki
Çift Aşamalı Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Çift Aşamalı Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.