Kelebekler İnceleme

Kelebekler

Öncelikle herkese merhaba,

Geçenlerde “Kelebekler” filmini izledim ve düşüncelerimi sizinle paylaşmak istedim. Maalesef düşüncelerim çok olumlu değil ama önce size biraz filmin konusundan bahsetmek istiyorum. Filmin konusu 30 yıldır görüşmeyen 3 kardeş üzerine geçiyor, 30 yıldır birbirleri ile bu kadar uzak olmalarının sebebi aileleri. Hem sorumsuz bir baba hem de intihar eden anne üzerine kardeşlerimizin arasındaki bağ zamanla yok oluyor.

30 yıl sonra babadan en büyük kardeşe bir telefon gelir ve bütün kardeşlerini de alıp köye dönmelerini ister ve büyük abi işe koyulur. Kardeşler toplanır ve yola koyulur, köye varırlar ve olaylar hem orda ilginçleşmeye hem de bunaltmaya başlar. Köye geldiklerinde gereksizi bir gizem ile karşılaşırız kardeşlerin babası ölmüştür ve biz bunu sanki nükleer bir şifreymiş gibi zar zor öğreniriz. Kardeşler bir sonraki gün babalarını defnetmek için babalarının evine giderler ve orda kendilerine yazılmış olan bir vasiyetname bulurlar. Vasiyetnamede kendisinin kelebekler geldiğinde gömülmesini istiyor, kelebeklerin gelmesi demek köye her yıl gelen bir kelebek göçü, kelebekler bu dönemde geliyorlar ve ölüyorlar. Gömüldükten sonra ise çocuklarının bir patikayı geçip ağacın altındaki kör çobanı bulmasını istiyorlar, işte tam bu sırada insan filmin sonunu merak ediyor ve o çobandan ne öğreneceklerini öğrenmek istiyor. Bu vasiyet nameyi okuyan kardeşler babalarının son isteğini yerine getirmek istiyor ve kelebekleri bekliyorlar fakat bu bekleyişler çok uzun sürmüyor ve birkaç olay üstüne kelebekleri beklemeden gömmeye karar veriyorlar. Köye girdiğimizden beri tanıştığımız bir imam karakteri var, bu karakter benim filmde en sevdiğim karakter sebebi ise bizi boğucu ve sıkıcı temadan biraz olsun uzaklaştırıyor. Kardeşlerimiz tam babalarını gömecekken imam kendince bir sebebe dayanarak oradan kaçıyor ve köy ahalisi de onu geri getirmek için onun arkasından koşturuyor. Tam bu sırada üstü açık, içinde babalarının bulunduğu mezarın başında 3 kardeş bir birlerine bakıyor ve 30 yıldır biriktirdiği bütün düşünceler ortaya çıkıyor, tartışmaya başlıyorlar sonra…

Benden bu kadar arkadaşlar daha fazlasını spoiler vermeden anlatamam, filmi birazda size bırakmak istiyorum.

Sonuç olarak ben filmi fazlasıyla karamsar, boğucu ve sıkıcı bir temada buldum. Fazlasıyla gereksiz diyalog ve mantığıma oturtamadığım sahne vardı. Lütfen bu yazdıklarım sizi daha filmi daha izlemeden soğutmasın hatta mümkünse izleyin ve yorumlarda bana katılıp katılmadığınız düşünceleri belirtin.

Berke Meral
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Öldükten sonraki
Sonraki
Türkiye’de Rock Ve Metal Kavramı

Türkiye’de Rock Ve Metal Kavramı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.