Öze Ulaşmak

Zihnimizi toplum oluşturdu. Zihin , sana hizmet ediyorsa o zaman güçlü olan sensin fakat sen zihine hizmet ediyorsan o zaman efendi olan zihindir ve zihin de  öze ulaşmanı engeller çünkü öze ulaşırsan zihnin efendilik devri  kapanacaktır.

Şu an toplumun oluşturduğu zihnin içinde kafeste gibisin. Ya geçmişin pişmanlıkları ya geleceğin kaygıları… Zihin şu anda değildir ve senin de şu anı yaşaman yerine geçmişe ya da geleceğe üzülmeni sağlar. Ne zaman sen zihnin efendisi olursun o zaman öze ulaşabilirsin.

Öze ulaşmak neden önemlidir? Kendini tanıma fırsatın olacağı ve toplumun kıstas ve normlarından özgürleşip sadece ’kendin’ olma mutluluğunu yaşayacağın için önemlidir. Bunu yaşaman için ise zihninin geçmiş ya da gelecek oyunlarından kurtulman gereklidir.

Geçmişin pişmanlıkları peşini bırakmıyorsa, geleceğin kaygılarından kurtulamıyorsan, ne yazık ki zihin seni esir almış durumdadır. Zihin ya geçmişte gezer ya da gelecekte. Geçmişi ya da geleceği düşünürken bu durumu fark edip kendini şu ana çektiğinde, anı yaşamanın gücünü ve zihninin seni esir almasını engellemiş olacaksın.

Öze ulaşmanı engelleyen zihinden kurtul, kendini yeniden tanımaya çalış, bir düşün, aslında toplumun baskıları olmasa, onların çizdiği zihinde yaşamasan neler yapmak isterdin?

okur

Yazar: İlkgül Çaylak

"Güç fiziki kapasiteden değil, boyun eğmeyen iradeden gelir."

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.