Oyuncu Bilgisayarı Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta

Oyuncu Bilgisayarı Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta

Son yıllarda hızla gelişen oyun sektörüyle birlikte genişleyen oyuncu kitlesinin oyun bilgisayarı alırken dikkat ettiği özellikler de değişiklik gösteriyor. Ülkemizde daha çok genç kitleye hitap eden oyuncu bilgisayarı piyasası geniş yelpazede sunduğu ürünlerle ulaşılabilir oyuncu bilgisayarı ekipmanları sunuyor.

İlk etapta oyuncu bilgisayarı odaklı sistem toplamak isteyenlerin belirlemesi gereken birkaç kriter bulunuyor. Bunlardan en önemlileri:

Bütçe ve Oynanmak İstenen Oyunların Belirlenmesi

Bütçenizi belirlerken oynamak istediğiniz oyunları göz önüne almanız her ne kadar önemli olsa da, döviz kuru ülkemizdeki oyuncuların seçim yapma şansını düşürüyor. Döviz kuru sebebiyle sürekli değişkenlik gösteren bilgisayar parçalarını bütçenize göre belirlemenizde fayda var.Bütçenizi netleştirirken oyuncu bilgisayarı odaklı ekipmanları fiyat aralığı olacak şekilde not alırsanız, satın alırken karşılaşacağınız fiyat farkı sizi daha az üzer. Net fiyat yazmak sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bütçenizi belirledikten sonra oyuncu bilgisayarı toplama maratonuna girmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Oyuncu Bilgisayarı Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta

Uzun Vadeli Bir Yatırım İçin…

Anakart seçimi yaparken geliştirebilir olmasına dikkat ederseniz, ilerleyen yıllar içinde çıkacak işlemci ve ekran kartlarını da sisteminize yeni bir oyuncu bilgisayarına ihtiyacınız olmadan ekleyebilirsiniz. Ürünleri alırken forumlara ve yetkin kişilere sisteminin uyumunu sormanız faydanıza olacaktır. İnternet üzerinden ekipman uyumunu kontrol etseniz de kullanıcı yorumları ve yaşadıkları sorunların haritasını çıkararak doğru ve minimum sorunlu bir sistem toplayabilirsiniz.

Oyun Seçimleri

Oynayacağınız oyunları seçerken ise göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli nokta mevcut. Bir hevesle başlayıp sonra yüzüne bakmayacağınız oyunları seçerseniz gereğinden fazla para harcamak zorunda kalabilirsiniz. Nokta atışı, mümkünse “ben bu oyunu ömür boyu oynarım” dediğiniz oyunları düşünerek oyuncu bilgisayarı seçmeniz önem arz ediyor. AAA oyunlar olarak sınıflandırılan, yapım süreci uzun ve büyük çaplı oyunlar sisteminizi en çok zora sokanlar olacaktır. Tercihlerinizi “indie” kategorisine giren oyunlardan yana kullanırsanız bütçeniz fazla sarsılmayacaktır fakat bu alandaki oyuncu sayısı da bir hayli düşük AAA oyunlarına göre. Online oynanan ve sürekli aktif olduğunuz oyunlar ise hem bütçenizi hem bilgisayarınızın sınırlarını zorlayacaktır. Örnek vermek gerekirse; Apex Legends, Counter Strike: Global Offensive, Destiny 2, Battlefield V, GTA V yelpazesindeki oyunları tercih ediyorsanız fiyat-performans oyuncu sistemleri istediğinizi veremeyebilir. Bunu CS: Global Offensive’i dışarıda bırakarak söylüyorum. Keyifli bir oyun macerası istiyorsanız orta seviye bir sistem tercih etmenizde fayda var.

Son Birkaç Nokta…

Direkt ekipman önererek siz oyunseverleri belirli bir yelpaze altında tutmak istemediğim için öneri yapmıyorum. Fakat hızla gelişen oyun sektörünü düşünerek yapacağınız RAM alımlarını alt seviyeden değil de biraz üstünden yapmanız sizin faydanıza olacaktır. Derseniz ki alt limitten alsam (8GB) çok büyük bir sorun olur mu? Olmaz fakat diğer ekipmanlarda fazla yüksek bütçelere çıkamıyorsanız RAM için biraz kendinizi şımartmanız size ekstra rahatlık sağlayabilir. Unutmadan depolama alanı konusunda nasıl bir çözüm tercih edeceğinizi de belirteyim. Depolama ekipmanı alırken mutlaka sistemi üstüne kuracağınız bir SSD almalısınız. HDD üzerine de yüksek depolama alanı isteyen oyunları yüklerseniz ufak FPS düşüşleriyle (5-9 FPS) günü kurtarabilirsiniz.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.