Dışarıda Kahve İçmek mi, Eve Kahve Makinesi Almak mı?

Dışarıda Kahve İçmek mi, Eve Kahve Makinesi Almak mı?

Belki de küresel en büyük bağımlılıklarımızdan bir tanesi yiyecekler ve içecekler. Elbette bunların en başında kahve geliyor kahvenin pek çok kültürde önemli yerlere sahip olduğunu söylemek mümkün. Bazı ülkelerin kendilerine özel kahveleri ve bu kahveleri pişirip içmeye dair kendilerine özgü ritüelleri var. Aynı Türk kahvesinde olduğu gibi diğer ülkelerde de çok çeşitli kahve türleri, değişik yollarla hazırlanarak servis ediliyor ve insanlar tarafından sevilerek tüketiliyor.

Kahvenin üzerine ne kadar konuşsak az. Kimi güne başlamadan önce muhakkak bir fincan kahve içmek istiyor. Kimileri yoğun bir işin ardından bol köpüklü bir Türk kahvesi tercih ediyor. Sohbetlerimizin vazgeçilmezinin de kahve olduğunu söylemek mümkün. Tam da bu yüzden sevdiğimiz biriyle görüşeceğimiz zaman “Hadi gel bi kahve içelim.” diyoruz. Kahve yalnızca bir gıda ürünü değil. Hayatımızın canlı ve vazgeçilmez bir parçası.

Kahve İçme Ritüeli

İnsanlar her ne kadar eleştirse de kitap okurken veya en yakın arkadaşımızla sohbet ederken elimizde bir fincan kahve olmasından veya bir yaz günü sıcaktan bunalmışken bol buzlu bir bardak kahveyi yudumluyor olmaktan daima mutluluk duyuyoruz. Bizim milletimizde pek çok özel günün ritüelleri de kahve üzerine kurulu. İsteme merasimleri bunlardan yalnızca biri. Ekstrem bir durum olmadığı sürece her evde mutlaka bir paket Türk kahvesi bulunuyor. Tüm dünyaya yayılmış olan bu kahve tutkusunun elbette üreticiler de farkında. Ülkemiz dahil olmak üzere tüm dünyada zincir kafeler ve kahve üreticileri var. Şu anda bile en ünlülerinden biri muhakkak aklınıza gelmiştir. Bu zincirler öyle kuvvetli çalışırlar ki onları yerlerinde ziyaret etmek ve kahve içmek bir statü göstergesi haline gelebilir. Hatta geliyor da. Peki bu gerçekten akıllıca bir seçim mi?  

Dışarıda Kahve İçmek mi, Eve Kahve Makinesi Almak mı?

Eğer kahve günlük ritüelimizin değişmez bir parçası ise ona ulaşmak için sürekli bir kafe ziyaret etmek ve tüketimlerimizi burada gerçekleştirmek size de biraz mantıksız gelmiyor mu? Elbette gün içinde ve sokakta olduğumuzda, canımız kahve içmek istediğinde kafelere uğramak mantıklı bir  seçim. Ama gün içerisinde tüketeceğiniz kahveyi ve tüketim saatlerinizi öngörebiliyorsanız, bu tüketimi sokakta gerçekleştirmek sandığınız kadar mantıklı değil.

Evde Kahve Yapmak, Sokakta Kahve İçmek

Çoğumuz günde kaç öğün yemek yemekten hoşlandığımızı biliyoruz. Çoğunlukla güne kahvaltı ile başlıyoruz ve öğle yemeğiyle devam eden günü akşam yemeği ile sonlandırıyoruz. Veya belki de iki, hatta bir öğün yemek yemeyi tercih ediyoruz. Anlatmak istediğim şey, gün içerisinde kaç öğün yiyeceğimizi ve tahminen hangi saat aralıklarında yemek yiyeceğimizi biliyoruz. Durum böyleyken ve sizin için yemek hazırlamak hiçbir engel teşkil etmiyorken her öğün için bir restorana gidip yemek yediğinizi hayal edebiliyor musunuz? Çok mantıksız değil mi? Ama işte tam olarak kahve tüketimi için bunu gerçekleştiriyoruz.

Peki neden kendi kahvemizi evde yapmalıyız? Bunun en önemli sebeplerinden biri elbette bütçemiz için çok büyük bir yükü ortadan kaldırmak. Dışarıda herhangi bir kafede tükettiğiniz bir servis kahve, evde yaptığımız kahvenin yaklaşık beş katı fiyatına mal oluyor. Üstelik kahveye ulaşmak için beklemek mecburiyetindesiniz. Ya gidip alacaksınız ya da evinize veya ofisinizde sipariş vereceksiniz. Oysa evinizde hazırladığınızda hem beklemek zorunda değilsiniz hem de ekstra ücret ödemeyeceksiniz. Kahve tüketiminizi tamamen dışarıda gerçekleştirmek yerine eve bir veya birden çok kahve makinesi aldığınızda dışarıda kahve içerken harcadığınız parayla çok ciddi bir yatırım yapmış olursunuz. Üstelik dilediğiniz anda kahveniz hazır ve elinizin altında olur. Paranız da cebinizde kalır.

En büyük tedirginliklerden bir tanesi de evde yapılan kahvenin dışarıda tüketeceğimiz kahve kadar iyi olmayacağı düşüncesidir.  Olsa iyi kahve içtiğiniz çoğu mekan kendi kahvelerini evinizde yapabilmeniz için paketli çekirdek veya çekilmiş kahve satışı yapmaktadır. Ben hazırlanması uzun süren ve biraz komplike kahvelerden hoşlanıyorum diyorsanız,  dışarıda içtiğiniz çoğu kahvenin tarifi internette mevcut. Yani bu kahveleri yapmak için bir okul okumamıza gerek yok. Kendi kahvemizi evde hazırlamak hem ekonomik olarak, hem ekolojik olarak bizim için ve dünya için ciddi bir kazançtır. Kazandığınız zaman da cabası… Şimdiden afiyet olsun!                                          
İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Oyuncu Bilgisayarı Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta
Oyuncu Bilgisayarı Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta

Oyuncu Bilgisayarı Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta

Sonraki
Hangisini Almalı: Geleneksel Diş Fırçası mı Elektrikli Diş Fırçası mı?
Hangisini Almalı: Geleneksel Diş Fırçası mı Elektrikli Diş Fırçası mı?

Hangisini Almalı: Geleneksel Diş Fırçası mı Elektrikli Diş Fırçası mı?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.