Hangisini Almalı: Geleneksel Diş Fırçası mı Elektrikli Diş Fırçası mı?

Hangisini Almalı: Geleneksel Diş Fırçası mı Elektrikli Diş Fırçası mı?

Diş fırçalamak günlük ritüelimizin önemli bir parçası. Sabah uyandığımızda ve akşam yatmadan önce en son gerçekleştirdiğimiz eylemlerden biri dişimizi fırçalamak. Eğer doğru bir şekilde yapılıyorsa diş fırçalama günde en az iki defa gerçekleştirildiğinde ciddi bir vakit alan ve özveriyle gerçekleştirilmesi gereken bir eylem.

Ağız sağlığı asla ama asla gözardı edilmemesi gereken bir konu. Bedenimizin sağlığı için ağzımızı temiz ve zararlı bakterilerden arınmış olması çok önemli. Çürük bir diş yalnızca bize acı vermekle kalmaz, aynı zamanda pek çok fizyolojik rahatsızlığın oluşmasına da sebep olur. Yani bir çürük diş yalnızca estetik bir olumsuzluk doğurmaz. Çürük dişler veya ağzımızın içindeki herhangi bir komplikasyon, bedenimizin sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. Bu sebeple ağzımıza ve dişlerimize gereken özeni göstermemiz gerekir.

Doğru Bir Şekilde Diş Fırçalamak

Nasıl en doğru şekilde diş fırçalamamız gerektiğini diş hekimlerinden öğrenmeliyiz. Onların yönlendirmesine göre günde minimum iki defa diş fırçalamalıyız. Ve çok ciddi bir takıntı haline gelmediği sürece dişlerimizi dört defadan fazla fırçalamamalıyız. Bunu sebebi ağzımızın içinde de doğal bir salgının olması ve bu ortama aşırı müdahalenin de sağlıksız olması. Diş fırçalarken ne kadar fazla baskı uygularsak işlerimizi o kadar iyi temizleyeceğiz algısı da ayrıca yanlıştır. Dişlerimizi mümkün olduğunca nazik bir şekilde ve oval hareketlerle, uzun süreyle fırçalamalıyız.

Güne uykudan sonra bakteri dolu bir ağızla başlamak ve gece yatağa gün boyu yiyip içtiğimiz her şeyin kalıntılarıyla dolu bir ağızla girmek yapılabilecek en büyük hatalardandır. Bu yüzden sabah ve akşam diş fırçalama bizim için çok önemlidir. Bir dişi kaybetmek yerine konulamayacak bir şeyi kaybetmek anlamına gelir. Aynı zamanda ağız ve diş tedavisi oldukça masraflı ve uğraştırıcıdır. Bu yüzden ağız sağlığımıza elimizden geldiğince dikkat etmemiz gerekir.

Hangisini Almalı: Geleneksel Diş Fırçası mı Elektrikli Diş Fırçası mı?

Doğru Diş Fırçası Seçimi

Elbette ağız sağlığı için en önemli dinamiklerden bir tanesi doğru fırçayı seçmektir. Diş fırçası alırken kaliteli tercihler yapılmalı ve ucuza kaçmak bir avantaj olarak görülmemelidir. Ağız sağlığına önem vermek pek çok hastalığın önlenmesi için aşı olmaya benzer. Çürük dişlere sahip olmak ve düzenli temizlenmeyen bir ağız, başta akciğer olmak üzere pek çok organda belirli rahatsızlıkların başlamasına sebep olur. Ağız vücuda gıdanın ve oksijenin girdiği kapıdır. Eşiği ne kadar temiz tutarsanız vücuda taşınacak şey o kadar sağlıklı olur.

Bir diş fırçası seçmek söz konusu olduğunda bütçemizi de göz önünde bulundurarak kendimiz için en doğru tercihi gerçekleştirmeliyiz. Daha önce de söylediğimiz gibi öncelikle fırça çok sert kıllara sahip olmamalı. Ve doğru hareketlerle fırçalama yapmaya uygun olmalı. Bu sebeple aslında en iyi tercihler elektronik diş fırçaları. Bu fırçalar kendi içlerinde söz konusu bu doğru hareketlerin bir kısmını gerçekleştirirler. Yavaş bir titreşim ve oval bir rota takip ederek dönen bir başlık idealdir. Böylece siz yalnızca temel hareket olarak fırçayı ağız içerisinde gezdirirsiniz. Üstelik elektronik fırçalar geleneksel olanlara kıyasla daha ekonomiktir. Satın alırken bunun tam tersi gibi gözükse de, zaman içerisinde en başta ödediğiniz parayı amorti edersiniz. Üstelik memnuniyet oranınız, geleneksel fırçaya kıyasla daha yüksektir.

Elektronik fırçaların bir diğer avantajı da bir gövdede birden fazla başlık tecrübe edebilmenizdir. Yani farklı yapıya sahip uçlar kullanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi bu başlıkları sık sık değiştirmek sağlık açısından önemlidir. Elektronik fırçaları ailenizle paylaşabilirsiniz. Partneriniz ve kendiniz için iki farklı başlık kullanmak şartıyla, bir gövde ikiniz için de sağlıklı ve doğru diş fırçalama imkanı sunar. Yani askında bu ürünler sanıldığı kadar maliyetli değildir. Unutmayın ağız sağlığı sağlıklı bir bedenin ilk koşullarından biridir.          
İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dışarıda Kahve İçmek mi, Eve Kahve Makinesi Almak mı?
Sonraki
Hayatınızı Kolaylaştıracak 5 Giyilebilir Teknoloji Ürünü
Hayatınızı Kolaylaştıracak 5 Giyilebilir Teknoloji Ürünü

Hayatınızı Kolaylaştıracak 5 Giyilebilir Teknoloji Ürünü

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.