Hayatınızı Kolaylaştıracak 5 Giyilebilir Teknoloji Ürünü

Hayatınızı Kolaylaştıracak 5 Giyilebilir Teknoloji Ürünü

Teknoloji artık hayatın her alanında kendini gösteriyor. Teknoloji, zaman tasarrufu sağlamanın yanı sıra hayatınızı pek çok konuda kolaylaştırabiliyor. Öyle ki mühendisler ve bilim insanları giyilebilir teknoloji ürünleri tasarlayarak insanların teknolojinin nimetlerinden faydalanması için elinden geleni yapıyor. Sizin için hayatınızı kolaylaştıracak 5 giyilebilir teknoloji ürününü sıraladım. Keyifli okumalar!

1. Akıllı Saat

Giyilebilir teknoloji denilince akla ilk gelen en kullanışlı ürünlerin başında akıllı saatler geliyor. Artık piyasadaki pek çok teknoloji firması da akıllı saat üretmiş durumda. Akıllı telefona entegre olan saat, gelen aramalara cevap vermenizi, mesajları yanıtlamanızı sağlıyor. Kablosuz kulaklıkla müzik dinleyebiliyorsunuz. Ayrıca, kalp ritminizi her an ölçen saat, ani nabız artışı veya düşüşünde size bildirim göndererek uyarı veriyor. Pek çok akıllı saat modelinde bayılma gibi durumlarda bunu tespit edip acil arama opsiyonundaki kişiye haber veren acil durum özelliği de bulunuyor. Ayrıca saat, spor yaparken attığınız adım sayısını, kat ettiğiniz mesafeyi, yaktığınız kaloriyi ve süreyi de kayıt altına alıyor. Akıllı saat modellerinin bazıları yanınızda telefonunuz olmadan da internet ve çağrı alma özelliğini koruyor, bağlantı kopmuyor. Akıllı telefonunuzdaki sanal asistana saat aracılığıyla da sesli komut vererek bağlanabiliyorsunuz.  Akıllı saatlerin fiyatı markasına göre değişkenlik göstermekle birlikte 150-350 dolar arasında satılıyor.

2. Akıllı Bisiklet Kaskı

Akıllı kask, hem eğlenceli hem de güvenli bisiklet sürme deneyimi için tasarlandı. Klasik bir kask gibi kafayı darbelere karşı korumanın yanı sıra bu kaskın küçük bir uzaktan kumandası var. Bu kumanda gidona yerleştirilebilecek kadar küçük. Kaskın içinde kendi kulaklıkları da bulunuyor. Akıllı telefona entegre olan kask, bu kumanda sayesinde dilediğiniz şarkıyı açıyor ve sesini ayarlıyor. Ayrıca telefona gelen çağrıları yanıtlayıp bisiklet sürerken telefonla rahatça konuşabiliyorsunuz. Kulaklık gibi mikrofonu da kendisinde barındıran kask, sesli komutları da algılayabiliyor. Böylece sesli navigasyon desteği de alabiliyorsunuz.  Kask, kaç kilometre bisiklet sürdüğünüz gibi bilgileri de data bilgisi olarak kaydediyor. Karanlığı otomatik tespit eden kask, ihtiyaç olduğunda lambayı da açıyor. Kaskın en önemli özelliği ise olası bir düşme durumunuzda, önceden atadığınız bir kişiye kısa mesajla bilgi vermesi. 8 saatlik pil ömrüne sahip olan akıllı kask,  üzerindeki micro USB portu ile ortalama 1 saatlik sürede tam şarj olabiliyor. Kaskın fiyatı ise 199 dolar.

Hayatınızı Kolaylaştıracak 5 Giyilebilir Teknoloji Ürünü

3. Akıllı Spor Ayakkabı

Ayakkabının tabanında bulunan sensör, spor yaparken veri depoluyor. Cep telefonunuza yüklediğiniz uygulama sayesinde yürüyüş ve koşu verilerinizi telefona gönderiyor. Böylece telefonunuz yanınızda olmasa da ne kadar koştuğunuzu, süre-performans seviyenizi, diğer günlere kıyasla ne kadar koştuğunuzu görebiliyorsunuz. Ayrıca ne kadar sürede koştuğunuzu ve performansınızı uygulama üzerinden arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Ayakkabının fiyatı 160 dolar civarı.

4. Giyilebilir Duruş Eğitmeni

Araştırmalara göre; bel ve sırt ağrılarının çoğu duruş bozukluğundan kaynaklanıyor. Bu cihazın temel amacı da kambur durmayı engelleyerek bel ve sırt ağrılarını en aza indirmek. Omurganın hareketlerini izleyen sensörlere sahip olan bu küçük cihaz belinize yapışıyor. Eğri olduğunuzu algıladığında, duruşunuzu düzeltmenizi hatırlatmak için belinize yumuşak titreşimler gönderiyor. Cihazı günde sadece 15 dakika takmak bile 2 haftada kasları ve omurgayı doğru bir duruş için eğitebiliyor.  Cihazın fiyatı ise 190 dolar.

5. Bebekler için Akıllı Çorap

Giyilebilir teknolojinin en güzel yanı bebekleri de düşünüyor olması! Bebekleri uyurken tedirgin olan ve gece yarısı nefes alış verişlerini kontrol etmek için kendilerini sürekli beşiğin dibinde bulan evhamlı ebeveynler için akıllı çorap çok kullanışlı bir ürün.  Bu giyilebilir teknoloji, özellikle yeni doğan bebeklere özel tasarlandı. Bebeğe giydirilen çorapta yer alan cihaz, anne ve babanın telefonuyla bağlantılı. Bebeğin kalp atışını, oksijen seviyesini ölçen cihaz, bebekle ilgili bir şeyler ters giderse telefona sesli uyarı gönderiyor. Telefonunuzdaki bir uygulamadan, bebeğinizin kalp atış hızını ve oksijen seviyesini gece yarısı onu hiç rahatsız etmeden gözlemleyebilirsiniz. Cihazın şarjı 18 saate kadar dayanıyor. Ayrıca, 18 aya kadar bebeğinizin ayağına uyan 3 çorapla birlikte satılan kullanışlı cihazın fiyatı 300 dolar.
Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hangisini Almalı: Geleneksel Diş Fırçası mı Elektrikli Diş Fırçası mı?
Hangisini Almalı: Geleneksel Diş Fırçası mı Elektrikli Diş Fırçası mı?

Hangisini Almalı: Geleneksel Diş Fırçası mı Elektrikli Diş Fırçası mı?

Sonraki
Kuaföre Verdiğimiz Paralarla Saç Düzleştiricisi ve Kurutma Makinesi Almak Daha mı Mantıklı?
Kuaföre Verdiğimiz Paralarla Saç Düzleştiricisi ve Kurutma Makinesi Almak Daha mı Mantıklı?

Kuaföre Verdiğimiz Paralarla Saç Düzleştiricisi ve Kurutma Makinesi Almak Daha mı Mantıklı?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.