Kuaföre Verdiğimiz Paralarla Saç Düzleştiricisi ve Kurutma Makinesi Almak Daha mı Mantıklı?

Kuaföre Verdiğimiz Paralarla Saç Düzleştiricisi ve Kurutma Makinesi Almak Daha mı Mantıklı?
Kuaförler özellikle biz kadınların hayatında çok ciddi bir yer kaplıyor. Bu ziyaretlerim ciddi bir rehabilitasyon ögesi olduğunu söylemek elbette yanlış olmaz. Hatta ne kadar doğru bilinmez ama kadınların hayatlarında bir şeyler yolunda gitmediğinde ilk olarak saçlarını değiştirdikleri ve kuaföre gidip birazcık rahatlamaya çalıştıkları söylenir. Kadın veya erkek fark etmeksizin elbette fiziksel olarak iyi görünmek ve bakım yaptırmak herkesin hoşuna gider.

Kuaför ritüeli, özellikle erkekler için, yeni bir güne başlamanın veya yeni bir hayata başlamanın simgesidir. Evlenmeden, kız istemeden, mezun olmadan önce saç traşı olurlar. Bu adeta bir saygı göstergesidir. Bizim kuşağımız için söz konusu değil ama bizden önceki kuşakların duygusal bağ kurduğu kuaförleri bile vardır. Ama elbette bu durum artık değişti.

Kuaförlere Boşuna Para Veriyor Olabilir Miyiz?

Özellikle ülkemizde her şeyde olduğu gibi kuaför ücretlerinde de ciddi bir kriz söz konusu. Bir fön çektirmek ve dolayısıyla öncesinde saçınızı yıkatmak 15 liradan ucuz değil. Özellikle saçlarınıza şekil vermek amacıyla sıkça kuaföre gidiyorsanız bu bütçeniz için ciddi bir yük oluşturuyor. Elbette bu meslekle geçinen insanlar da daha yüksek ücretler talep etmek konusunda haklılar. Ne de olsa onlar da bizimle aynı ülkede yaşamaya çalışıyorlar. Ama biz de cüzdanımızın iyiliğini düşünmek mecburiyetindeyiz. Para kolay kazanılmıyor.

Kuaföre Verdiğimiz Paralarla Saç Düzleştiricisi ve Kurutma Makinesi Almak Daha mı Mantıklı?

Elbette spesifik işlemler için kuaförleri ziyaret etmek dışında fazla bir seçeneğiniz yok. Mesela saç kesimi… Evde saç kesmek amiyane tabirle her yiğidin harcı değil. Bu sebeple mutlaka bu işlem için işinin ustası olan ve güven duyduğunuz bir kuaföre müracaat etmek doğru bir tercih olacaktır. Veya saç renginizi değiştirmek… Saç rengi değiştirmek saçınızın sağlığı açısından ciddi anlamda riskli bir işlemdir. Özellikle koyu renk saçları açık bir renge dönüştürmek gerçekten ustalık ve deneyim ister. Böyle durumlarda kuaföre gitmemek gibi bir seçeneğiniz olmamalı.

Peki Sadece Şekil Verdireceksek?

Aslında bizim cevaplamak istediğimiz soru bu. Sık sık kuaför ziyaret ediyorsunuz ama genellikle yaptırdığınız işlem saçınızda kalıcı bir değişiklik değil de saçınıza şekil verdirmek mi? Öyle ise kuaför ziyareti sizin için oldukça anlamsız ve maliyetlidir. Etrafınızda mutlaka saçını kuaförde yıkatıp kurutturan insanlar da vardır. Sabah uyanıp saç yıkamak yerine kuaföre gitmek bu insanlara daha kolay gelir. Oysa bu maddi olarak ve sağlık açısından bu eylem sanılandan daha zararlıdır. Öncelikle evde neredeyse maliyetsiz gerçekleştirebileceğiniz bir işlemi para karşılığında yaptırırsınız. Üstelik gidip gelmek ve beklemek için harcadığınız zaman da cabası. Aynı zamanda, elbette bu ortam eviniz kadar steril değil. Saçınızın yıkandığı tekne, taraklar ve diğer ekipmanlar size özel olmadığı sürece ne kadar steril olabilir?

Böylesine basit işlemler için kuaförleri ziyaret etmek, duruma bakıldığında tam bir para tuzağıdır. Bunun yerine her zaman elinizin altında olacak belirli ekipmanlara sahip olmak hem uzun vadede daha karlı hem de daha pratiktir. Özellikle saç kurutmak söz konusu olduğunda elinizin altında bir saç kurutma makinesi olması hayatınızı kurtaracaktır. Kuaförlerde kullanılan saç kurutma makineleri ve saç şekillendirecek ekipmanlar genellikle yüksek verim almak adına fazlasıyla ısı uygular. Bu sebeple sağlıksızdırlar. Kendiniz bu işlemi yaparken cihazlarınızın ısı oranını en sağlıklı seviyede tutabilirsiniz. Bu sizin kontrolünüzdedir. Böylelikle saç kaybı veya deformasyonu yaşamazsınız.

Kurutma makinesi, saç maşası ve düzleştiriciye sahip olmak pek çok yönden avantajlıdır. İlk olarak, birkaç defa saç yaptırmak için vereceğiniz paraya bu ekipmanlara sahip olursunuz. Bir diğer önemli avantaj zamandan kazanmaktır. Kuaförden randevu almak ve saatlerce beklemek zorunda kalmazsınız. Son dakika planları için bile daima hazır olursunuz. Elbette kuaförlerin sanatını gözardı etmiyoruz. Uzmanlık gerektiren işlemlerde en doğrusu onlara baş vurmak. Ama küçük ev aletleri ile beklentinizi karşılayabileceğiniz senaryolarda, elinizin altında ekipmanınızın olması en kolay ve ekonomik yol.

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hayatınızı Kolaylaştıracak 5 Giyilebilir Teknoloji Ürünü
Hayatınızı Kolaylaştıracak 5 Giyilebilir Teknoloji Ürünü

Hayatınızı Kolaylaştıracak 5 Giyilebilir Teknoloji Ürünü

Sonraki
Çağdaş İnsan…

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.