Sağlığınız ve Dış Görünüşünüz İçin Tıraş Makinesi Seçerken Aramanız Gereken 5 Özellik

Sağlığınız ve Dış Görünüşünüz İçin Tıraş Makinesi Seçerken Aramanız Gereken 5 Özellik

İşe, okula giderken veya günlük bakım için bir erkeğin olmazsa olmazı tıraş makinesidir. Eski tip jiletler hem zahmetlidir hem de kıl dönmesi gibi ciddi sorunlara neden olacak kadar cildi tahrip edebilir. Oysaki tıraş makineleri hem zamandan tasarruf etmenizi sağlar hem de iyi bir cilt bakımı sunar. Ben de sağlığınız ve dış görünüşünüz için tıraş makinesi seçerken aramanız gereken 5 özelliği derledim.

1. Makine tipi

Tıraş makineleri 2 kategoriye ayrılır. Makinenizi seçerken ilk hangi tip olmasını istediğinize karar vermelisiniz. Bunlardan biri, bıçaklarının ileri geri hareket etmesi ile sakalları kesen (düz başlıklı) makine, diğeri ise yuvarlak dönen başlıklarla sakalları kesen makinedir. Daha az sıklıkta ve ince kıl tipine sahip sakalınız varsa ve her gün tıraş olacaksanız düz başlıklı size daha uygundur. Ayrıca ciltte daha az sert olma eğiliminde olduklarından jilet yanmasına yol açmazlar. Hassas cilde sahipseniz bu tür makineler size uygundur. Yuvarlak döner başlıklı makinelerde ise dairesel hareketlerle kolayca hareket eden üç veya dört yuvarlak başlıktan oluşur. Döner başlıklı tıraş makineleri genellikle her gün tıraş etmek istemeyen daha uzun sakala ve hassas olmayan cilde sahip erkekler için daha uygundur.

2. Şarj özelliği

Tıraş makineleri elektrikli (prize bağlandığında çalışan), şarj edilebilir (kablosuz) ya da pilli olabilir. Yaşam tarzınıza bağlı olarak bu modellerinden birini seçmelisiniz. Şarj edilebilir tıraş makineleri hareket halindeyken kullanım için idealdir, herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda tıraş olma esnekliği ve rahatlığı sağlar. Ancak çok sık şarj edilmesi gerekiyorsa sorun olabilir. Piyasada bir dizi pille çalışan seyahat tıraş makinesi var; bunlar zaman zaman kullanım için harikadır ancak sık kullanımda fazla pil bitireceğinden düzenli tıraş için uygun değildir.

Sağlığınız ve Dış Görünüşünüz İçin Tıraş Makinesi Seçerken Aramanız Gereken 5 Özellik

3. Islak veya kuru kullanım

Bir başka önemli nokta ise ıslak mı yoksa kuru tıraşı mı tercih ettiğinizdir. Kuru tıraş çok hızlı ve temizdir, bu nedenle çoğu erkek kuru elektrikli tıraş makinesinin hızını ve rahatlığını tercih eder. Kuru kullanımın yanı sıra, bazı elektrikli tıraş makineleri ıslak da kullanılabilir ve bir tıraş jeli ya da köpüğü ile kusursuz tıraşı sağlar. Hatta bazıları tamamen suya daldırılması önerilmemesine rağmen duşa bile alınabilir. Tıraş makinenizi ıslatmadan önce daima üreticinin talimatlarını okuyunuz, çünkü hepsi bu şekilde kullanıma uygun değildir.

4. Temizleme yöntemi seçenekleri

Temizlik, elektrikli tıraş makinesi bakımı ve cildinizin bakım rutini için hayati bir unsurdur. Her kullanımdan sonra tıraş makinenizi temizlemelisiniz. Düzenli yaparsanız, hızlı ve kolay bir iştir.  Ancak, bazı erkekler tıraş makinesini temizlemek için vakit ayırmazlar.  Daha gelişmiş tıraş makinesi modellerinin şarj istasyonlarında kendi temizlik bölmeleri vardır. Tıraş makinesini ana üniteye yerleştirdiğinizde kendiliğinden temizlenir. Bununla birlikte üniteye temizleme sıvısını doldurmanız veya zaman zaman temizleme kartuşlarını değiştirmeniz gerekir. Bu da ayrı bir masraf anlamına gelir. Ancak manuel yöntemlerle makinenizi kendiniz temizlemek yerine hızlı ve pratik bir temizleme yoludur.

5. Bütçe

Elektrikli tıraş makinelerinde fiyatlar büyük farklılıklar gösterir. 50 liradan 450 liraya kadar modellere göre tıraş makinesi bulmak mümkündür. Sık sık ya da her gün kullanacağınız bir tıraş makinesinin hem uzun ömürlü olması hem de cildinize iyi davranması gerekir. Bu nedenle tıraş makinesine iyi bir para harcayıp kalitelisini almak her zaman mantıklıdır. İyi markaların uygun fiyata yüksek kalite ve hizmet sunduğunu da unutmayın. Bu nedenle kendinize bir fiyat belirleyin ve bahsettiğimiz özellikleri de dikkate alarak tıraş makinesi araştırın.
Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Özsaygımızı Kazanmak İçin Bir Pratik
Sonraki
Oyuncu Bilgisayarı Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta
Oyuncu Bilgisayarı Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta

Oyuncu Bilgisayarı Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.