Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız?

nemlendirici krem içinde yüzen kadın

Cildimizin bakımının nasıl yapılacağını bulmak karmaşık olabilir. Ancak ürünleri, yordamları ve ona nasıl bakılacağını düşünmeden önce, neyle uğraştığımızı bilmek zorundayız. Cilt tipimizi nasıl anlarız konusu bu noktada devreye girer. Cildi tanımlamamıza ve daha iyi tanımamıza yardımcı olabilecek beş genel cilt kategorisi vardır. Elbette cildimiz karmaşıktır ve her zaman bir kategoriye düzgün şekilde sığmayacaktır. Etkileyebilecek ve değiştirebilecek birçok faktör var, ancak aşağıdaki kılavuz cildinizin genel davranışıyla ilgili daha iyi bir fikir edinmenize yardımcı olmalı. Bu, sırayla, size en iyi ürün ve metotları seçmek için bir plan hazırlayacaktır. Aşağıdaki açıklamaları okuyun ve hangi türün cildinize en çok benzediğini görün.

 

Cildinizin Nasıl Hissettiğine Dikkat Edin

Cildinizin haftanın belirli bir gününde nasıl hissettiğini görmek önemlidir. Cildinizin dokusu, temel doğası hakkında çok şey gösterebilir.

Karma cilt: Karma cilt genellikle T bölgesinde (alın, burun ve çeneyi içeren alan) yağlı hisseder ancak başka her yerde kurumuş olur. Ayrıca, farklı yerlerde yağlı ve kuru olabilir, ancak yüzünüzde iki veya daha fazla farklı doku fark ederseniz, kombinasyonlu cilt sahibi olduğunuzun bir işaretidir.

Hassas ciltler: Hassas cilt genellikle kaşıntılı, yamalı, kuru ve bazen sıkıntı hissetmektedir.

Normal cilt: Normal cilt dengeli ve dengeli bir his verir. Ne çok kuru ne de çok yağlı veya hassas.

Yağlı cilt: Yağlı cilt yağlı ve parlaktır. Yağ alma kâğıtlarına sürekli erişmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, muhtemelen yağlı cilde sahip olduğunuz anlamına gelir.

Kuru cilt: Kuru cilt sıkı ve kuru hisseder. Özellikle kış aylarında, lekeli ve çatlak olması normaldir.

nemlendirici krem içinde yüzen kadın

Gözeneklerinize Bir Göz Atın

Gözenekleriniz cilt tipimizi nasıl anlarız hususunda cilt türünüzün de büyük göstergeleridir. Onların büyüklüğü ve tıkanma eğilimi cildiniz ve yağ üretimi hakkında çok şey söyleyebilir.

Karma cilt: Gözenekler büyükse ve burun çevresinde sıklıkla tıkanmışsa, ancak yanaklarda ve yüzün diğer bölgelerinde küçük ve dikkati çekmiyorsa, bu bir kombinasyon cildi işaretidir.

Hassas ciltler: Hassas ciltli kişilerin genellikle büyük gözenekleri normaldir, ancak güneş ve bir ürünün veya diğer tahriş edici maddenin reaksiyona girmesi durumunda değişir.

Normal cilt: Normal deriye sahip olan insanlar için, gözenekleri genellikle fark edilmemektedir.

Yağlı cilt: Yağlı cilde sahip insanlar sık sık ter ve yağlardan kolayca tıkanmış büyük gözeneklerle mücadele eder, vücuttan salgılar.

Kuru cilt: Kuru ciltli kişilerin cilt tipimizi nasıl anlarız sorusuna cevap olarak genellikle sıkı hissedilen küçük gözenekleri vardır.

Nazlı Özer
Kız annesi
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sıra Dışı 10 Mimari Yapı
Sonraki
Meclisin Havası Nasıldır Bilinmez Ama 15 Termik Santral Havaya Zehir Saçıyor
termik santral havaya zehirli gaz salıyor

Meclisin Havası Nasıldır Bilinmez Ama 15 Termik Santral Havaya Zehir Saçıyor

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.