Cittaslow Köyceğiz'de Bekleyen Hayallerim

   Bugün size Anadolu’nun bozkır topraklarında  doğmuş , Ankara’nın o gri havasında büyümüş, sabah ayazında okula yanakları kıpkırmızı olmuş şekilde koşan, dört mevsimi en güzelinden yaşayan;yazları sıcak ve kurak , kışları yağışı ve soğuğu en derininden yaşayan biri olarak Ege’de küçük bir ilçenin bende hissettirdiklerini yazmak istiyorum.

    Anadolu’nun göbeği Kayseri’den yola çıkarak Aksaray Konya Denizli güzergahından Muğla’ya varıyoruz.Muğla şehir merkezine varmadan Antalya istikametine doğru yöneliyoruz ve tabelalar eşliğinde anayoldan devam ediyoruz.Yaklaşık 50 kilometre yol aldıktan sonra sağa dönmemizi gösteren işaretler eşliğinde (navigasyon desteğiyle birlikte tabiki)”Köyceğiz’e” varmış bulunuyoruz.

Köyceğiz

     Köyceğizin girişinden itibaren insanı saran o küçük sevimli sakin ilçe havasını hemen hissediyorsunuz.Küçük meydanı, muhteşem Köyceğiz gölü manzarası,insanı dinlendiren dinlendirirken huzur veren Sığla ormanları ve narenciye bahçelerinden gelen havasıyla aşık olunası bir ilçe.

   Konaklayabilceğiniz küçük moteller, öğretmenevi ; yemek yiyebileceğiniz çok seçenekli mütevazı lokantalar,çay  kahve içebilceğiniz küçük çay bahçesiyle Köyceğiz kafanızı dinleyip şehir hayatının trafiğinden stresinden, iş hayatının karmaşasından uzaklaşarak nefes alıp huzur bulacağınız güzel bir ilçe.

    Köyceğiz gölünün kıyısındaki banklarda oturup saatlerce manzarayı izleyerek  kendinizi huzurun kollarına bırakın.Dilerseniz seyyar olarak çay satan teyzeden bir bardak çay için.Kesinlikle tavsiye ederim göl manzarasında içtiğim o çayın tadını henüz başka bir yerde almış değilim.Manzaradan mı havasından mı suyundan mı onu bilemiyorum tabiki.

    Güneşin sıcaklığı,havanın berraklığı, Köyceğiz gölünden gelen serinlikle hayallere dalmamak imkansız tabiki.Özellikle gün batımı göl kenarında oturup dünyadan uzaklaşmak gibisi yok.Güneş battıktan sonra cafelerden gelen canlı müzik eşliğinde isterseniz sakin sakin çayınızı kahvenizi isterseniz tatlı tatlı iki kadeh rakınızı yudumlayabilceginiz birçok alternatif mevcut.Oturmak yerine hareket etmek isterseniz;akşam serinliğinde göl kenarında yürüyüp meydandaki küçük pazarda gezebilir, hediyelik eşyalar alabilir veya yakın mesafedeki Dalyan kasabasına dolaşmaya gidebilirsiz.

    Kendisi küçük ve şirin ama gezip görebileceğiniz yerler bakımından zengin Köyceğiz ilçesinden yapılan tekne turuna atlayıp bir göl havası almayıda öneriyorum.Tekne turuyla Köyceğiz gölünden başlayıp Dalyan

      Kanalından geçerek keyifli bir yolculuk yaşıyorsunuz.Yeşille mavinin birbiriyle dans ettiği manzarayla birlikte Dalyan sahil kasabasının yanından geçerken sağ tarafta Kral mezarlarını görüyorsunuz.Ardından İztuzu plajına varıyorsunuz.Güneşin, plajın ve denizin tadını çıkarmak paha biçilemez bir zevk.İztuzu plajı Çevre Korumanın himayesi altında olduğu için plaj etrafında yapılaşma göremeyeceksiniz.Kendinizi ıssız bir adadaymışçasına deniz , kum ve güneşin kollarına bırakabilirsiniz.Plaj keyfinin ardından dönüş yolunda Sultaniye Kaplıcalarına uğrayacak Kükürtlü çamur banyolarında çamur banyosu yapabileceksiniz.

    Tekne turundan dönüp karaya ayak bastığınızda gölden uzaklaşarak ara sokaklarda dolaşıp güzel bahçeli  evlerin dar sokaklarin arasında yürüyüş yapabilirsiniz.

   O dar küçük sokaklarda yürürken bahçe kapısından içeri kendi evine girme hayaliyle yürümek insanı alıp hayaller dünyasına taşımaz mı?

ya hayallerimizde olmasa…

     Bahçe kapısından içeriye girince  çiçeklerle dolu yemyeşil bir bahçenin içinden evin kapısını açıp bembeyaz döşeli bir eve girmek… Öyle büyük lüks bir ev değil insanı heyecanlandıran küçük sade tek katlı güneş dolu aydınlık mutfağından bahçeye çıkabilceğiniz güneşin havanın Köyceğiz sakinliğinin tadına doyabilceğiniz bir ev yetmez mi?Sabahları göl kenarında o güzel havada güzel bir yürüyüşten sonra meydandaki esnafla selamlaşmalar arasından geçerek taze ekmeğini alıp dar sokaktan eve gelip bahçede hazırladığımız bol güneşli bir kahvaltı değil midir huzur? Bu huzurlu hayali en çok Cittaslow Köyceğiz’e yakıştırdım ben.

Köyceğiz’de yapmadan dönülmeyecekler listesi;

Göl kenarında yürüyüş

Göl kenarında çay içip simit yemek

Tekne turlarına katılmak

Dalyana akşam yemeğine gitmek

Meşhur “hakan tost”çuda tost yemek

Gün batımını izlemek

Yuvarlakçay’da kahvaltı yapmak

Ezgiliharfler
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
ÇEVREYE GÖRE DAVRANIYORUZ

ÇEVREYE GÖRE DAVRANIYORUZ

Sonraki
KORKU

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.