OSMANLI'NIN POSTACI SINIFI PEYKLER

Geniş bir coğrafyada hüküm süren Osmanlı Devleti, hızlı ve doğru bir haberleşme için “peyk” adı verilen ulakları istihdam ediyordu. Kelime anlamı “ bir başkasının peşinden giden, ona bağımlı kişi ” olan peykler, padişahın resmi haberlerini ilgili yere en hızlı şekilde yetiştirir ve ona biat ederlerdi.

Bu hızlı koşucular, peykler medresesinde özel eğitim alıyorlar hatta dayanıklılıklarını ölçmek için kızgın kumlarda çıplak ayakla koşturuluyorlardı. Gece gündüz demeden, atlı koşuculara bile üstünlük sağlayacak yeterliliğe sahip bu postacı sınıfı, düzenli ve rahat bir solunumu, ağızlarında taşıdıkları delikli metal parçasının yardımı ile gerçekleştiriyorlardı.

Beslenme ihtiyaçları için de durmazlardı; hem enerji kaybını azaltmak hem de güç toplayabilmek için yanlarında taşıdıkları şekerlemeleri tüketirlerdi. Ayrıca kendilerini her türlü saldırı ve tehlikeden korumak için de, yanlarında balta taşıyorlardı.

En dikkat çekici özelliklerinden biri de, bel ve dizlerindeki çıngıraklardı! Bu çıngırakların amacı; çıkardığı ses ile kendi hızlarını ölçebilmeleri ve hızlarını kesecek insan yığınlarına karşı uyarı niteliği oluşturmasıydı.

Zamanla bu kişilere ve görevine gösterilen değer azalmış!

Başlarındaki epeyce süslü, tüylü külahları, kuşaklarındaki hançerler ile padişahın habercileri olan bu görevliler; belirli bir yaşa gelip de yavaş yavaş fiziki özelliklerini kaybetmeye başladıklarında, yoksulluğa da epey hızlı geçiş yapmışlar vesselam!

DERYA KÖKEÇ
BUTİMAR
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
12 Gün Demli Kaldı Bizim Çayımız
Sonraki
Nut Roasting Machine Manufacture in Turkey

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
Aralık ayı blog yarışması başladı. Hemen yazmaya başla
10
gün
10
saat
10
dakika
10
saniye
Aralık ayı blog yarışması başladı
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.