Ölüm Tuzağı “Şok Diyet” ve Zararları

Ölüm Tuzağı "Şok Diyet" ve Zararları

Yaz aylarının da gelmesiyle hepimizin zihninde acaba nasıl hızlı bir şekilde kilo verebiliriz sorusu yankılanmaya başladı. Bunun için beslenme düzenimizi değiştirmeyi göze aldık. Google’a hızlı kilo vermek yazdık ve karşımıza Şok Diyet programları çıktı. İşte tam bu anda, açtığımız sayfayı kapatıyoruz ve hızla bu fikirden uzaklaşıyoruz. Aman ha! 

Diyet Nedir? 

Diyet ne yazık ki sizin bileğiniz “o şey” değildir. Diyet fransızca kökenli Diète kelimesinden dilimize geçmiş olup, tanımı TDK’ya göre şöyledir: “Sağlığı korumak veya düzeltmek amacıyla uygulanan beslenme düzeni, perhiz, rejim.”  Yani diyet bizim yaygın olarak kullandığımız anlamı ile yalnızca kilo vermek için belirli aralıklarla uygulanan bir beslenme numarası değildir.

Diyet, hayatımızın tamamında uygulayacağımız ve benimsediğimiz beslenme düzeni ve biçimi anlamına gelmemektedir. Yalnızca bitkisel gıdayla beslenmek de bir diyettir. Sadece zeytinyağı tercih etmek, kalp sağlığınızı korumak için tuzdan ve doymuş yağlardan uzak durmak da diyettir. Ve elbette kilomuzla alakalı değişimler, uyguladığımız diyetlerden sonra görülebilir. Ama kilo almak veya kilo vermek diyetin sebebi olmamalıdır. Diyet sağlıklı bir insan olmak, ben ve ruh sağlığını dengelemek adına uyulan beslenme biçimidir. 

Ölüm Tuzağı "Şok Diyet" ve Zararları

Kişiye Göre Diyet Nasıl Belirlenir? 

Diyetin beslenme düzeni ve biçimi olduğunu ve sağlığımızı korumak veya kazanmak için uygulandığını az önce detaylıca ve defalarca ifade ettik. Bundan da yola çıkarak, kişiye uygun diyetin bir uzman tarafından belirlenmesi önemlidir. Bu uzman mutlaka bir diyetisyen olmak zorunda değildir. Yapmanız gereken ilk şey, bir hastane randevusu almak ve check-up’ınızı -ücretsiz yapan devlet hastane ve kurumları da var- yaptırmaktır. Vücudunuzda neyin eksik veya neyin fazla olduğunu bulmak, alerjiniz olan gıda ürünlerini tespit etmek ve bu sorunları çözmek için hastane ziyareti şarttır. Kesinlikle ve keskinlikle aklınıza esen liste veya programla diyetinizi oluşturmayın. Bu ölümcül sonuçlar doğurabilir bizden söylemesi. 

Ölüm Tuzağı “Şok Diyet”

Şok Diyetler, size en kısa zamanda istediğiniz oranda kilo verdirebileceğini iddia eden diyet programlarıdır. Genellikle bu programlar belirli gıdaların düzenli olarak tüketilmesi ve minimum kalori alınması etrafında oluşturulmuştur. Patates diyeti, kabak çorbası diyeti, lahana detoksu gibi isimler ile karşılaştığınız ve belirli bir süreyle uygulanması tavsiye edilen -on gün yapın, bir hafta yapın vb,- bu programların yaptığı vücudunuzu sersemletmek ve bir anda alıştığı sistemden uzaklaşan vücudunuzda ölçüsüzce kayıra sebep olmaktır.

Az kalori veya az yağ almak sağlıklı beslenmek değildir. Sağlıklı beslenmek, yani sağlıklı bir diyete sahip olmak her şeyin kararında ve iyi olanının tüketilmesi anlamına gelir. Örneğin; bir bütün avokadoda bir porsiyon köftede olduğundan daha çok yağ olabilir ama avokadodan alacağınız yağ kalp ve damar sağlığınız açısından bin kat saha faydalıdır. Önemli olan; miktar, kalori veya yağ oranı değildir. Gıdanın sizin vücudunuza uygun olup olmadığı veya iyi gelip gelmediğidir. 

Ölüm Tuzağı "Şok Diyet" ve Zararları

Şok Diyetlerin Zararları 

Yukarıda bahsettiğim gibi bir diyet programı gördüğünüzde, ne olacak bir deneyebilirim diye düşünebilirsiniz. Ama dikkat edin bu düşünce sizi ölüme götürebilir. Eğer abarttığını düşünüyorsanız, kesinlikle abartmadığımı içtenlikle söyleyebilirim. Kilo vermek amacıyla gerçekleştirdiğiniz bu birkaç günlük şok programlar, adından da anlaşılacağı gibi, vücudunuza beklenmedik bir şey yaşatmayı ve bunun sonucunda size kilo kaybettirmeyi amaçlar. Fakat hiçbir zaman kaybettiğiniz şey yalnızca kilo olmaz.

Vücudunuzda depolanmış olan tüm mineral ve vitaminlerin yıkanması, tükettiğiniz gıdanın vücudumuzda fazlaca birikmesi ve hatta o güne kadar alerjik bir durumunuz olmasa bile vücudunuzun bir alerjik reaksiyon göstermesi söz konusu olabilir. Ve emin olun bu programları bırakır bırakmaz vücudunuz uğradığı hasarı telafi etmeye çalışacak ve bu esnada da sizin kaybettiğinizden fazla kilo almanıza sebep olacaktır.

Siz siz olun, vücudunuzun sağlığını kimin yazdığını dahi bilmediğiniz uyduruk programlara teslim etmeyin. Siz bu kadar değersiz değilsiniz!

Önerilen İçerik: Zayıflamak İstiyorum Diyenler için Tok Tutan 10 Besin

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
The Big Lebowski’nin Devam Filminin Vizyon Tarihi Belli Oldu 
Big Lebowski’nin Devam Filminin Vizyon Tarihi Belli Oldu 

The Big Lebowski’nin Devam Filminin Vizyon Tarihi Belli Oldu 

Sonraki
Sağlıklı ve Uzun Yaşamak mı Sağlıksız ve Dolu Yaşamak mı?

Sağlıklı ve Uzun Yaşamak mı Sağlıksız ve Dolu Yaşamak mı?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.