ÖĞRETMENİN YURT KALKINMASINDAKİ YERİ VE ÖNEMİ

          Eğitimi bir binaya benzetirsek öğretmenler bu binanın taşıyıcı kolonlarıdır. Yani öğretmenleri iyi olan bir devletin eğitim sistemi de çok iyidir. Eğitim sisteminin iyi olması, ülkenin kalkınmasında önemlidir.  

          Bir öğrenci için hayatında öğretmenin rolü çok önemlidir.Hatta İlkokul sıralarında oturan öğrenciler için  ebeveyn gibi olabilmektedir. Öğretmenler bir dersin sevilmesi konusunda en çok öne çıkan etkendir. Çünkü o dersi daha önce hiç anlamamış bir öğrenci, eğer yeni gelen öğretmenini severse aslında o dersin ne kadar zevkli bir ders olduğunun farkına varır. Bu da derse ait başarı düzeyinin artmasında rol oynar.  Öğretmenler sadece başarılı robotlar yetiştirmeye çalıştırmamalıdırlar. Başarılı olmak ne kadar önemliyse ondan daha önemli şeyler de vardır. Bunlar ahlaklı birer insan yetiştirmektir. 

          Öğretmenler ileride bu ülke refahı için çalışacak çok başarılı doktorlar, avukatlar ve mühendisler yetiştirecektir. Bu meziyetlerinin yanında ise ahlaklı bir insan olmaları çok önemlidir. İşte o zaman Öğretmenler,  ülke kalkınmasında çok önemli rol oynar. Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’te  “Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…” sözleriyle öğretmenin ülke kalkınmasındaki rolüne dikkat çekmiştir. 

          Ülke kalkınmasındaki önemli payı olan öğretmenlerimize saygıda kusur etmemeli, onları küstürmemeliyiz. Unutmamalıyız ki onlar bu ülke için, bizler için emek harcıyorlar…

yazar

Yazar: aykers

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum