BÜYÜKBABA PARADOKSU

İlk okuduğumda bana karışık gelen bu paradoks hakkında araştırma yapıp yazı yazmak istedim. Ve fark ettim ki bu paradoks aslında oldukça ilgi çekici bir konu olan “PARALEL EVREN” ile alakalı. Lafı uzatmadan konuya  geçeyim.

Dede paradoksu olarak da bilinen bu paradoks ilk olarak bilim kurgu yazarı olan  René Barjavel tarafından “Le Voyageur Imprudent” (Tedbirsiz Seyyah) adlı romanında  bahsedilmiştir.

                                                     

Zamanda yolculuk yapıp büyükbabanızın , büyükanneniz ile tanışmadan önce onun ölümüne sebep olduğunuzu düşünün .O zaman babanız veya anneniz doğmayacak ve dolayısıyla siz de olamayacaktınız.

Siz doğmadıysanız büyükbabanızı da öldüremezsiniz, öldürmediğiniz için siz dünyaya gelirsiniz ve büyükbabanızı öldürebilirsiniz. Büyükbaba paradoksu tam olarak budur.

                                             

Biraz karışık olan  Büyükbaba paradoksunu çözmenin en basit yolunda ise paralel evren devreye giriyor.

                                             

 Yani siz aslında büyükbabanızı değil büyükbabanızın paralel evrendeki halini öldürmüş oluyorsunuz ve büyükbabanız başka bir evrende yaşamını sürdürmeye devam ediyor. Ancak sizin yaşadığınız evrende değil. 

Siz büyükbabanızı öldürdüğünüz zamandan kendi zamanınıza yolculuk yaparsanız  kendi anneniz veya babanız olmadan yaşamınızı sürdürebilirsiniz. Ve büyükbabanız da başka bir evrende yaşamını sürdürüyor .Çünkü siz onun bu evrende yaşama imkanını yok ettiniz. Yani bu basit seçim sizin için hiç de hoş olmayacak şekilde sonlanıyor.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum