GÜNEŞ TUTULMASI

Dünya ile Güneşin arasına Ay girdiğinde Güneş tutulması dediğimiz gök olayı olur. Bu durumda Ayın gölgesi Dünyanın üzerine düşer. Güneş tutulması boyunca Ayın gölgesinin düştüğü bölgelerde Güneş görülmez. Bu olay sırasında Ay Güneşin önüne geçip Güneş ışınlarının Dünyaya gelmesini engeller. Ay küçük olmasına rağmen Güneşe göre bize çok yakın olduğu için Güneşin ışınlarını tamamen kapatabilir.

Güneş tutulması, Ay’ın gölgesinin Dünya’ya düştüğü bölgelerde gerçekleşir. Güneşin tutulması sırasında ay yeni ay evresindedir. Ancak her yeni ay evresinde Güneş Tutulması olayı gerçekleşmez. Güneş tutulmasının gerçekleşebilmesi için Güneş, Ay ve Dünyanın aynı doğrultu üzerinde bulunmaları gerekmektedir.

Dünya Güneş sisteminde tam bir güneş tutulmasının gerçekleşebileceği tek gezegendir.

AY TUTULMASI

Dünya, Güneş ile Ay arasına girdiği zaman Dünyanın gölgesi ayın üzerine düşer. Bu durumda Ay Tutulası olayı gerçekleşir. Ay tutulması sırasında ay dolun ay evresindedir. Ay tutulması olayı sırasında ay dünyadan görülemez. Ay tutulması sırasında Dünyanın karanlık bir bölgesinde (gece) bulunuyorsanız ay tutulmasını gözlemleyebilirsiniz. Ay dünyanın etrafında sürekli dolanma hareketi yapmasına rağmen her ay ay tutulması gerçekleşmez. Çünkü Ay her zaman dünyanın gölgesinde kalmaz. Ayın dünya çevresindeki yörüngesi Dünyanın Güneş çevresine eğiktir. Ay dünyanın arkasında kalabilir fakat güneşten gelen ışıkları almaya devam eder.

Güneş Tutulması

Dünya Güneş ve Ayın arasındadır.
Ay Güneş ve Dünyanın arasındadır.
Ay Dünyadan gözlenmez.
Güneş Dünyadan gözlenmez.
Ay Dünyanın gölgesinde kalır.
Dünya Ay’ın gölgesinde kalır.
Gece gerçekleşir.
Gündüz gerçekleşir.
Dolunay evresinde olur.
Yeni ay evresinde olur.
Daha sık gerçekleşir.
Daha seyrek gerçekleşir.
Dünyada daha geniş bir alanda gözlemlenir.
Dünyada daha dar bir alanda gerçekleşir.
Tutulma uzun süre gözlemlenir.
Tutulma kısa süre gözlemlenir
Çıplak gözle gözlemlenebilir.
Filtreli gözlükle izlenmelidir. Gözlere zarar verebilir.

yazar

Yazar: BİHTER

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.