Müslüman Bilginler Yadsınamaz

Ortaokuldan beri bize Avrupalı bilim insanlarını  övüyorlar. Ortaokulda sosyal lise de tarih kitaplarında hep Avrupalı bilginler şunu yapmış Avrupalı bilginler bunu yapmış diye kafamıza yerleştirmişler ve yerleştirmeye devam ediyorlar. Müslüman bilginler hiç mi bir şeyler yapmadılar. Aksine sayamayacağımız kadar çok şey yaptılar.

Galileo yu ele  alalım:

 Hepimiz  resimdeki Galileo’yu tanırız çünkü ortaokuldan belki de daha önceden beri bize Galileo’yu anlatıyorlar. 16. 17. yüzyıl civarlarında engizisyon mahkemelerinde yargılanmış ama neden?  Dünyanın döndüğünü söylediği için. Gelelim Avrupalıların barbar diye niteledikleri müslümanlara.  Biruni diye bir adam var bilmem tanır mısınız? 

Bu adam 1048 yılında vefat etmiş. Galileo dan en az 5 yüzyıl önce. Peki resimde gördüğünüz  Biruni ne yapmış olabilir? Biruni, astronomi bilimi kapsamında çalışmalar gerçekleştiren Türk-Islam bilginlerinden bir tanesidir. Çalışmaları doğrultusunda döneminin oldukça ilerisinde sonuçlar elde eden Biruni, Dünya’nın küresel bir yapıda olduğunu savunmuş, Dünya’nın Güneş çevresindeki dönüşünü açıklamış, ispat etmiştir. Bu durumun sonuçlarını da ifade eden Biruni, mevsimlerin Dünya’nın Güneş çevresindeki dönüşü doğrultusunda meydana geldiğini açıklamıştır. Daha öncede ifade ettiğim gibi Galileo dan en az 5 yüzyıl önce bırakın dünyanın döndüğünü küresel bir yapıda olduğunu ve dolaylı olarak güneş sistemini açıklamış. Peki bize neden yıllarca Biruni değilde Galileo yu anlatırlar. Amacım burada Galileo nun başarılarını görmezden gelmek değil. Ama bir yerde 11. yüzyılda bir şeyleri açıklayan birisi var diğer yanda ondan 5 yüzyıl sonra daha azını açıklayan biri var. Birunin çalışmalarını sadece bundan ibaret değil. Newtonu tanımayanınız yok.

 17. 18. yüzyıl civarında yaşamış biruniden bu sefer en az 600 yıl sonra. Newton’un  elma hikayesini hepimiz biliriz. Bir gün ağacın altında otururken kafasına elma düşmüş ve yerçekimini buldum demiş. Zaten bulunan bir şeyi bir daha nasıl tekrar buluyorki. Sözü tekrar Biruni’ye getirdik. Biruni’ye Dünya’nın dönüşü doğrultusunda neden Dünya üzerindeki cisimlerin havalanmadığı sorulduğunda ise çekim etkisinden bahsettiği ifade edilmektedir. Newton dan 6 yüzyıl önce. Ama bize Newton bunu yapmış Newton şunu yapmış diye anlatılır. Ama Biruni’ye hiç laf düşmez. Olayı sadece Newton Galileo ve Biruni den sanmayın onlar sadece örnek. Tüm örnekleri yazsam kitap çıkarırım. bizim en alt tabakamızdan tutun en üste padişahlara hükümdarlar dahil herkes ilimle uğraşmaya çalışmışdır. Ama bizim hep kitaplarımızda  ve öğretmenlerimiz Avrupalılar şunu bunu yapmış diye öğretiyorlar. Bize tarihi sadece savaşlarla geçen zaferleri sadece savaşlarla kazanan bir millet öğretiyorlar. Tam aksine Avrupa’nın karanlıkta olduğu dönemde müslüman bilginler bilimin altın çağını yaşıyorlardı.

Sonuç olarak “Müslüman Bilginler Yadsınamaz” kendi tarihimize sahip çıkmazsak kimse bizim tarihimize sahip çıkmaz. 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.