Kurtuluş savaşının başlangıcı

Kurtuluş savaşının başlangıcı

19 mayıs 1919 Mustafa kemal ve genç subaylar İngilizlerin İstanbul’da düzenlediği resmi törenle samsuna 9. ordu müfettişi olarak  isyanları bastırmak üzere gönderildi ama Mustafa kemalin aklında daha başka fikirler vardı samsuna ayak bastığında Kuvayı milliye birlikleri Mustafa kemal paşa ve subay heyetini karşıladı paşa samsundaki Kuvayi milliyenin silahlarını toplamak yerine subaylarla halkı örgütlüyordu Mustafa kemal paşanın toplam 5 ayı kongrelerle geçmiş Amasya Erzurum kongresi gibi önemli

 ulusal çapta kongreler yapılmıştı bu durum İngiliz devletini şüpheye düşürmüş 23 temmuz 1919 da Mustafa kemal ve subay heyeti için sultan vahdetinden idam kararı gelmişti durum artık ciddi bir hal almıştı eğer Mustafa kemalin bulunduğu yer açığa çıkarsa öldürülecekti İstanbul hükümeti Kuvayi milliye ve Mustafa kemali vatan haini ilan etmişti.

                  2. Bölüm Kazım Karabekir ve Mustafa kemal paşa yan yana

Kazım Karabekir paşa Mondros ateşkes antlaşmasına rağmen komuta ettiği 15. kol ordusunu dağıtmamıştı ve doğuyu ermeni isyancılara karşı koruyordu. Aynı zamanda  Mustafa kemal paşanın Erzurum da olduğunu biliyi yordu Erzurum’a Ordulusuyla birlikte geldi idam kararından haberi vardı ama karara rağmen Mustafa kemal paşanın karşısına geçip (Emrinizdeyim paşam) demişti. Mustafa kemal paşa kazım Karabekir paşayı yanında gördüğüne sevindi. İngilizler sürekli İstanbul hükümetine baskı yapıyordu o sırada İngilizlerin desteklediği balık esir bölgesinde aznavur ayaklanması ortaya çıktı ama Çerkez etem Kuvayi birlikleriyle aznavur ayaklanmasını tek başına bastırmış ve düzeni sağlamıştı balık esirdeki olaydan sonra İstanbul’daki bazı paşaların Mustafa kemal paşaya gizli olarak çalıştırıldığı iddia edildi bir çoğu görevden alındı. bunun üzerine abatta bulunan Kuvayi milliye birlikleri tepki amaçlı İngilizler tarafından korunan akbaş cephaneliğine baskın düzenledi. ve ele geçirdi. aynı gün misak-ı milli mebussan meclisinde kabul edildi.(düzenlendi)

Böylece kurtuluş savaşının temelleri atılmış oldu

alpha3812
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
ARKADAŞ OLAMIYORUM
Sonraki
KÜL

İlginizi Çekebilir

Mart ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
Mart ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.