Köpeklerin Beden Dili

Pati dostlarınızın sizi sevdiğini, o an mutsuz olduğunu, ilgiye ihtiyacı olduğunu anlamanın en iyi yolu yaptıkları hareketleri incelemektir. Aslında düşününce sadece hayvanlar için değil insanlar için de bu durum geçerlidir. Ruh halimizi yansıtan hareketlerimiz çok belirgin bir biçimde bizleri yansıtır fakat bunun farkında olmayız. Bu hareketler kimi zaman kişiden kişiye göre değişirken kalıplaşmış bazı hareketler pek çok insan için aynıdır. Örneğin; kimi insan stresli olduğunda bacaklarını sallar veya tırnaklarını yer. Kimi insan da stresli olduğunda dişlerini sıkar. Bu gibi davranışlar çoğu zaman kişisel farklılıklara göre değişirken köpeklerin davranışları neredeyse hep aynı sonuçların belirtisidir.

1) Köpekler Göz Göze Geldikleri Zaman Gözlerini Kaçırır

Köpekler, insanlarla göz göze geldiklerinde genellikle bunu tehdit olarak algılar. Özellikle sokakta yaşayan köpeklerde bu durum kendini koruma mekanizması gereği daha sık olarak karşılaşılan bir durumdur. Böyle bir durumda köpekler gözlerini kaçırırlar veya başlarını yana çevirirler.

2) Bir Köpek Yalanıyorsa

Bir köpek sürekli burnunu yalaması, bulunduğu ortamda onu rahatsız eden bir şeyin varlığına işarettir. Bu rahatsız eden şey ortamdaki kişilerin tutumları, bir başka köpek veya tamamen ortam kaynaklı olabilir. Aynı şey esnemek için de geçerlidir. Pati dostunuz esniyorsa o anda bir şeylerden rahatsız olmuş demektir. Esnemek aynı zamanda ortamın sakinleşmesi gerektiğini hissettiği anda başvurduğu bir eylemdir.

3) Sırtını Dönerek Oturuyorsa

Karşılaştığınız bir köpek sırtını dönüp oturuyorsa size tehdit olmadığını anlatmaya çalışıyordur. Oturarak kendini daha ufak bir pozisyona ve olası tehlikelere karşı daha savunmasız bir hale bürüyerek karşısındakine güvendiğini ve ona zarar vermeyeceğini anlatmak ister.

4) Hareketleri Yavaşlıyorsa

Pati dostunuzun hareketleri yavaşlıyorsa bu durumu itaatsizlik olarak algılamamalısınız. Örneğin; ondan bir şeyler yapmasını istiyorsunuz veya ona bir şeyler öğretmeye çalışıyorsunuz diyelim. Köpeğiniz ise hiçbir şey yapmıyor ve bakışlarını sizden kaçırıyorsa, bu ortamda onu rahatsız eden bir şey olduğunu ve sizi rahatlatmaya çalıştığını gösterir. Tedirgin olan bir köpek olduğu yerde durur ve etrafı algılamaya çalışır. Bu nedenden ötürü hareketleri yavaşlar veya tamamen durur. Birbirini hiç tanımayan iki köpek karşılaştığında da aynı durum yaşanır. Bir köpek sakince dururken diğeri yanına yaklaşıp onu tanımaya çalışır.

Peki Köpekler Mutluysa Ve Kendini Güvende Hissediyorsa Neler Yapar?

Bu durum köpekten köpeğe değişse de kalıplaşmış bazı hareketler, pati dostlarınızın mutlu olduğunu gösterir. Kuyruğunu gevşek biçimde bırakmış ve sallıyorsa, kulakları ve kafası dikse, dili dışarıda adeta gülümsüyor gibi bakıyorsa pati dostunuz mutludur. Aynı zamanda mutlu olan bir köpek heyecanlıdır ve nefes alıp verişleri hızlıdır. Yerinde durmadan hareket eder ve size sarılacakmış gibi hareketlerde bulunabilir.

Köpekler Agresifse Bunu Nasıl Belli Eder?

Köpekler herhangi bir nedenden dolayı agresifleşebilirler. Yabancı bir köpek, ona zarar vermeye çalışan bir insan, yanlışlıkla istemediği bir hareketin yapılması onları bir anda saldırgan hale getirebilir. Eğer bir köpeğin; sırtındaki tüyler kabarmış, kulakları ileriye doğru eğilmiş, alnı ve burnu kırışmış, dişleri gözüken bir biçimde ağzını açmış, vücudu hafif öne eğimli ve bacakları gergin, kuyruğu dimdik havada ise kesinlikle agresiftir ve ona yaklaşırken dikkat etmeniz gerekir. Hatta mümkünse sakinleşene kadar yaklaşmamalısınız.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.