KOD2150 ACİL SERVİS "Nasıl Olmalı? "

Yazı Kodu: 2150

Yazı Kategorisi: SAĞLIK 

Yazı Konusu: ACİL SERVİS / NASIL OLMALI? 

                                                                         

           AÇIIKLAMA;

           Ben Abuzer (HacedBoykar) MERCİMEK, 01.02.2018 itibari ile Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığında Hemşire olarak göreve başladım. Stajyerlik döneminden beri sağlık sistemi hakkında bilgi sahibiyim. Ancak belirtmem gerekiyor ki bu sistemin uzmanı değilim. Dolayısıyla Sağlık Sistemi hakkında yazacaklarım benim düşüncelerim, fikirlerim ve eleştirilerim olarak bilinmesini isterim. Yazılarımda kimseyi karalamak, kötülemek, ayıplamak gibi düşüncelerim yoktur. Sağlık Sistemi için yazdıklarım arasında yer alan makamlara devlet görevi olarak bakmaktayım. Yani makamlarda bulunan görevlilere yönelik yazmıyorum. Haydi “GELİŞMEKTE OLAN SİSTEMLERİN, GERİ KALMIŞ SİSTEMLERİNE EL ATALIM”…                                         

                                                            ACİL SERVİS “NASIL OLMALI? “

             Osmaniye Devlet Hastanesi Acil Servis Hemşiresi olarak görev almaktayım. Mevcut çalıştığım yer benim sağlık sistemindeki ilerlememe yön vermektedir. Bu sebep ile Sağlık Sisteminin gelişmesine Acil Servisi değiştirmek, geliştirmek ve yeni projeler ile öne çıkararak işe başladım. İlk olarak sizlere bir konudan da bahsetmek istiyorum. 

             Sağlık Sisteminde değişime başlamadan önce sisteme hangi açıdan bakacağımızı bilmemiz gerekiyor. Ben Sağlık Sisteminde değişimi şu sırayla takip etmekteyim. Sağlık Sistemi bir hizmet sistemidir. Dolayısıyla ilk önceliğimiz “Hasta” olmalıdır. Sonrasında bu hizmeti sunan yapı yani “Devlet” olarak bakmalıyız. Devlet içerisindeki takip edeceğimiz sıra ise sistemin en ideal ölçülerine bakarak yapacağız. En üst devlet makamı “Cumhurbaşkanından” en alt devlet makamı olan “Personel” makamına saygı göstermek ile işe başlayacağız. Şu gerçek asla unutulmamalıdır. Kim olursanız olun, hangi görevde olursanız olun, hangi şartlarda olursanız olun asla ve asla karşınızdakinin “İnsan” olduğunu unutmayınız. Yaklaşımlarınızda insanların temel hak ve özgürlüklerini koruyunuz. Çirkin, kötü ve usulsüz hareketlerden kaçınınız. Her şeyi kenara bırakınız. Sizler “DEVLETİN ASİL GÖREVLİSİSİNİZ”. 

             Sizlere Acil Servis tanımı için “Vikipedia” da yer alan tanımı paylaştım. Acil servis, hastane ve diğer sağlık kuruluşlarının ulaşımı kolay ve girişi ambulansların yanaşabileceği bir bölgesinde bulunan acil sağlık yardımı gerektiren hastalara bu hizmeti veren birimleridir.

Acil servislerde diğer servislerde randevu sistemi ile bakılması için yeterince beklenemeyecek olan kalp krizi, travma, yanık gibi rahatsızlıklara ilk müdaheleler yapılır.

Acil servislerde acil tıp uzmanı hekimler veya diğer uzman hekimler ya da pratisyenler, hemşireler, ambulans ve acil bakım teknikerleri (acil tıp teknikeri) ve hasta bakıcı gibi sağlık çalışanları görev yapar.

              ACİL SERVİS konusunun devam yazısını okumak için link kısmına “2151” yazınız. 

İletişim için; hacedboykadijital@yaani.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya için; https://yaay.com.tr/HacedBoykar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 Yorum

  1. Hareketli bir yaşamım olması sebebi ile “KOOPLOG” a şuan giriş yapabildim. Karşıma çıkan bunca iyi ve güzel yorumları görmek beni çook mutlu etti. Yazılarım devam edecektir. Yazmak benim iiçin gerçekten stres atma aracıdır. Sizlere de tavsiye ediyorum. Ben ilk dijital günlük yazmaya başladığımda şunu demiştim ben yazılarımı yazayım elbet bir gün birisi okuyacaktır. Evet bugün dün olduğu gibi değerli okuyucular tarafından yazılarım okunmaktadır. Daha çok yazmaya teşvik ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Yazılarımda kendimi geliştirmem için siz değerli okuyuculardan eleştirilerde bekliyorum. Hepiniz seviliyorsunuz. Hep yaz hep oku…