KOD2140 DİJİTAL ÇAĞ "BİLGİSAYAR"

Yazı Kodu: 2140

Yazı Kategorisi: EĞİTİM

Yazı Konusu: DİJİTAL ÇAĞ / BİLGİSAYAR


                                                    DİJİTAL ÇAĞ “BİLGİSAYAR”

            Merhabalar, “Eğitim” kategorisinde sizlere “Dijital ÇAĞ” konulu dijital günlük oluşturacağım. Bu günlük sayfalarında sizlere bir çok konuda kendimin edindiği bilgileri, tecrübeleri ve araştırdığım sonuçları aktaracağım. Bu günlükler ile sizlerin gelişimine katkı sağlamak ve sizlerde “Dijital Çağ” konusunda merak uyandırmak istiyorum. 

            HADİ BAŞLAYALIM… 

            Bilgisayar benim için şudur; İnsanlık tarihine en etkili, insanlığın yaşamını kolaylaştıran ve gelişimini hızlandıran en değerli hazinedir. Bilgisayar, benim hayatıma 9-10 yaşlarımda giriş yapmıştır. Tabi o zaman her çocuk gibi bende bilgisayar oyunlarına hevesliydim. Bu hevesim hiç kaybolmadı. 24 Yaşında olmama rağmen halen çocuk gibi bilgisayar oyunları oynuyorum. Ancak bilgisayar veya dijital dünyam sadece oyun üzerine değil dijital dünyamın sadece %20-25 i bilgisayar oyunlarıdır. Diğer zamanlarımın çoğunu dijital dünyanın perde arkasını görmek için kullanıyorum. 

            BİLGİSAYAR TARİHİ…

            Geçmişte ‘bilgisayar’ olarak bilinen birçok aygıt günümüz ölçütlerine göre bu tanımı hak etmemektedirler. Başlangıçta bilgisayar sözcüğü hesaplama sürecini kolaylaştıran nesnelere verilen bir ad konumundaydı. Bu ilk dönemin bilgisayar örnekleri arasında sayı boncuğu (abaküs) ve Antikitera Makinesi (M.Ö 150- M.Ö100) sayılabilir. Yüzyıllar sonra, Orta Çağ sonundaki yeni bilimsel keşifler ışığında, Avrupalı mühendisler tarafından geliştirilen bir dizi makinesel hesaplama aygıtlarının ilki ise, Wilhelm Schickard’a (1623) aittir. Daha fazla bilgisayar tarihi için linke tıklayabilirsiniz.

            Bilgisayar konusundaki devam yazıları için link kısmına ” 2141 ” şeklinde yazarak bir sonraki yazıya geçebilirsiniz. İyi okumalar… 

İletişim için; hacedboykadijital@yaani.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya için; https://yaay.com.tr/HacedBoykar

Abuzer (Hacedboykar) Mercimek
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Plak Koleksiyonu Yapacaklara Bazı Öneriler

Plak Koleksiyonu Yapacaklara Bazı Öneriler

Sonraki
KOD2150 ACİL SERVİS "Nasıl Olmalı? "

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.