Ders Çalışmak İçin Motivasyon Arayanlara

Yaşadığımız dünyada 8 milyara yaklaşan bı insan sayısı var. Hepimizin saçları farklı, fikirleri farklı (en azından çoğunlukla ) parmak izlerimiz farklı vb. Böyle sayamayacağımız kadar çok farklılığımız var.

Ancak farklılıklar olduğu kadar bazı benzer özelliklerimiz de var mesela duygudaş olmak veya bı öğretmensen okula gitmeme isteği ya da öğrenci mi demeliydm bilmiyorm;)  veya uykucu biriysen sürekli uyuma isteği gibi. Bunlardan  bi tanesi de günümüz öğrencilerinde en başta ben olmak üzere ders çalışma motivasyonunu kaybetme sorunu. Ara sıra hepimizde olmuştur bu ders çalışma isteğimiz gider bundan dolayı gelen vicdan azabı ile hiçbir şey yapamamak daha beterdir bundan. Bugün sizlere bunu birlikte nasıl atlatabiliriz onu yazacağım. Lütfen sonuna kadar okuyun umuyorum pişman olmayacaksınız.

1.)Benim kullandığım bazı Taktikler var. Mesela ders çalışmayı daha eğlenceli hale getirmek için harekete geçerim.Bunun için kullandığım ve keyif aldığım bı uygulama var. Bu uygulama bı ağaç dikme programı kendinize göre bı sure tutuyosunuz o ağaç ilk önce fidan haldeyken siz eğer o tuttuğunuz süre boyunca çalışırsanız o ağaç büyüyor ve ormaniniza katılıyor. Odaklanmaya yardımcı oluyor yani.

2.) Başka bi yöntem olarak sayabileceğim idol olarak gördüklerimin tecrübeleridir. Bunlara bakarak da ders çalışma motivasyonu elde edebiliriz. Bunun için bı laf vardır Randy gage’e ait.

Bugün diğer insanların yapmadıklarını yapacağım böylece yarın başkalarının yapamadıklarını        yapabileyim.

Evet bu söz de bana yardımcı olur çoğu Zaman Bu yöntemi de kullanabilirsiniz.

3.) Başka bir yöntem olarak sayabileceğim ödül ceza sistemi her ne kadar bu yöntemi çok önermesem de,çünkü tıp fakültesini kazanmak için çalıştığım üniversite sınavı yıllarında beni daha çok strese sokan bir yöntemdi size aktarmamın nedeni ise içinizden birine yardımı olabilecek olması. Bunu şöyle uyguluyosunuz ilk önce en sevdiğiniz şeyleri belirliyorsunuz işte çikolata olur telefon kullanmak olur. Ve kendinize şunu diyosunuz ben eğer bir saat boyunca ders çalışırsam kendimi bununla ödüllendireceğim ya da cezalandıracağım bu çikolatayı yemeyerek ya da bu telefonu kullanmayarak o size kalmış artık.

4.) En son yöntemimize gelmiş bulunmaktayız. Bu yöntemi aslında benim 1. Yöntemden sonra en çok kullandığım yöntem. Bir söz vardır kime ait idi bilmiyorum ” Eğer aklınıza bir şey yapmak geliyorsa onu 5 dakika içinde gerçekleştirin aksi halde o fikir ya da his sizden buharlaşır.” Benimde aklıma ders çalışmak geldiğinde  kalkar hemen ders çalışırım(en azından genellikle 😅).

Okuduğunuz için teşekkür ederim yazımı beğenirseniz memnun kalırım. Bu arada uygulamamızın ismi FOREST idi indirip kullanabilirsiniz.

zafer
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Konfor Alanından Uzaklaş Artık
Sonraki
Sevgi En İyi İlaçtır

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.