Sevgi En İyi İlaçtır

Belki farklı yerlerde aynı şeyleri düşündük, hissettik, güldük. Belki kalbimize yakın olan insanlarla farkında olmadan yan yana yürüdük. Belki sevmek, sevilmek istedik. Sevginin o hissettirdiği güzel ve güçlü duyguyu tatmak istedik. Değerli okuyucularım, her şeyden önce sevginin kıymetini bilmek; onu sarıp sarmalamak gerek. Sevgiyi abartın. Çok sevin, sevmeye değer verin. Sevginin gücü her şeyi iyileştirir. 

Sevmeye Önce Kendinden Başla

Kendini sev önce… Önce kendini sevmeye başla. Kendini seversen başka şeylere de sevgi beslersin. Kendini tanırsan ve anlarsan başka insanları da anlarsın. Kendi içindeki sevginin gücünü hisset. Sevmeyi, çok sevmeyi hisset. Sevmeyi öğren, iste. Çok sevmenin, sevgi vermenin senden bir şey götürmeyeceğini bil. Aksine sevginin güçlü tılsımını göreceksin. Sevginin iyileştirdiğini, güçlendirdiğini, seni daha içten bir insan yaptığını göreceksin. Sevgiyi, gösterişsiz ve duru bir nehir gibi sev. Sevgiyi sev. Her ne olursan ve kim olursan ol; önce sevgiyi öğren, sonra sevgini ver. İçten sev, saf sev; yeter ki o sevgiye kötülük karıştırma.

 • Yaptıklarınla, yapamadıklarınla sev kendini,
 • Hatalarınla, kusurlarınla sev kendini,
 • Güçlü ve güçsüz halinle sev kendini,
 • Kazandıklarınla, kaybettiklerinle sev kendini,
 • Beğendiğin, beğenmediğin özelliklerinle sev kendini,
 • Pişmanlıklarınla, pişman olmadıklarınla sev kendini,
 • Başardıklarınla, başaramadıklarınla sev kendini,
 • Yaşadıklarını ve yaşayamadıklarınla sev kendini,
 • Acılarınla, mutluluğunla, heyecanlarınla, hissettiklerinle sev kendini,
 • Hayallerinle, kalp kırıklıklarınla, alışkanlıklarınla sev kendini,
 • Vazgeçmediklerinle, vazgeçtiklerinle sev kendini,
 • Olduğun gibi, sevmeyi istediğin gibi, gösterişsiz; için nasıl rahat ederse öyle sev.
 • Ağaçta duran yaprağı, su içtiğin bardağı, yürüdüğün yolları, bulunduğun yeri, keşfettiklerini kısacası her şeyi, en küçük şeyi sev.

Bunlar seni sen yapan şeylerdir. Zamanla seni nasıl güçlü, cömert ve şefkatli bir insan yaptığını göreceksin.

Kendini Seven İnsan; Her şeyi, Tüm Canlıları Sever

Şükret her şeye. Yaşadığın her şeye şükret. Sevebilen bir kalbin olduğun için şükret. Kalbini iyilikle, sevgiyle doldur. Kalp gözüyle bak insanlara. Sana gösterilen en küçük sevgiye, iyiliğe, tebessüme minnet duy. Sevgiyi kalbinde bir tohum gibi büyütüp, emeğinle ve çıkarsız bir şekilde donatırsan; zamanla göreceksin ki, o tohum meyvelerini verecek. Sevgi iyileştirir, yeşertir ve en sonunda bir çiçek gibi coşar. Zamanla anlayacaksın ki, o verdiğin sevgi katlanıp sana geri dönmüş. En küçük şeye dahi sevgini ver. Sevgi paylaşıldıkça, korundukça, değer verildikçe güzelleşir, büyür ve büyüdükçe sevgi güçlenir. Güçlenen sevgi pek çok şeye çare sağlar. İnsanları birleştirir. Gönülleri güzelleştirir. Sevgi en iyi ilaçtır. 

Sana bakan her şeye güzel ve tüm kalbinle bak. Kusur arama, yargılama, incitme bir kalbi. Karşındaki kim olursa olsun onun da bir kalbi olduğunu unutma. Onunda bir umudu, hayalleri, üzüntüleri, sevinçleri olduğunu unutma. Empati yap. Kendine nasıl sevgiyle bakıp önem veriyorsan, karşında duran insana da öyle bak. Ayrım yapma. Alternatifin görme. Herkesin eşit haklara sahip olduğunu bil. Sade bir kalple bak herkese. Sarıp sarmaladığın, el üstünde tuttuğun kalbini sev, çok sev. Ama unutma önce kendini sev, çok sev. Sakın kendini severken bencil olma. Sevmeyi içten hisset ki, içine kötülük girmesin. Kendini sevmeyi öğrenmiş insan; hiç şüphesiz her şeyi, herkesi, dünyada yaşayan tüm canlıları da sever.

İşte o yüzden; sev, güzel sev, içten, sade sev; ve her şeyi çok sev. Sev ki; kaderin, dünyan güzelleşsin.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.