Kitaplar

Merhaba, biraz kitaplardan bahsetmek istiyorum. Ben deli gibi kitap okuyan çok seven birisi değilim ama okuyorum. Günümüz kitaplarının çoğunluğu romantizm veya benzeri neden çünkü okunuyor yani yalan yok değil mi? Bir korku, bilim kurgu, fantastik kitap mı daha hızlı patlıyor yoksa kötü çocuk kitapları mı?

Kesinlikle bu kitapları okumayın çok kötü, falan demeyeceğim size. Okuyun o da bir şeydir siz keyif alıyorsunuzdur ya da anlamlı geliyordur olabilir şahsen benimde okuduklarım oldu hem de serisini hatta kitap bittiğinde ağlamıştım sonra kitabın 4.’sü çıktı ama onu okumadım, fark ettim ki aslında sıkıcıydı ben kitabı anlamlı hale getirmeye çalışıyordum. Çok kötü değildi tabii hiçbir kitap kötü değildir. Yazar çok iyi kurgulamıştı olayların birbirine bağlamı da çok iyiydi ama sıkıntı şuydu benim hayal gücümü kısıtlıyordu yani şöyle demek istiyorum, mesela bir bilim kurgu kitabı okuduğunuzda size keyif verir merak ettirir ama aynı zamanda size gerçek bilgiler verir hayatta işinize yarayacak şeyler ve siz bunu düşünürsünüz eğer kitap okuyorsanız ki okumalısınız az da olsa, bir cümle okuduğunuzda hem kitapta anlatılanı hayal edersiniz hem de verilen bilginin nasıl veya nereden elde edildiğini düşünürsünüz. Bazı kitaplar zihninizde yeni haritalar açar, hayal gücünüzü genişletir size yeni şeyler hayal ettirir belki de hayatınızın anlamı olan bir cümle bulursunuz bir kitapta en basitinden benim için önemli bir cümle söyleyeyim “Hayatta her şey mümkündür, imkansız da biraz daha zaman alır” diyor bir kitapta aslında çok basit bir cümle her yerde ima edilebilir ama bunu bir kitapta okumak farklıdır imkansız diye bir şey yoktur sadece ihtimaller düşüktür, ihtimalleri yükseltmekte senin elinde.

Ancak bazı kitaplarda, bahsettiğim kitapları anlıyorsunuzdur isim falan vermek istemiyorum zaten illa ki olmuştur diye düşünüyorum çoğunlukla edebiyat hocalarınız dile getirir “Böyle kitaplar görmek istemiyorum dersimde!” derler.

Bu gibi kitaplardaysa sadece okuduğunuzu hayal edersiniz, sarıldıklarını söylüyor mesela size, bunu hayal ediyorsunuz zihninizde, bir yere yolculuk yapıldığını ve yolculuk sırasında neler olduğunu söylüyor e bu kadar yani sadece size anlatılanı düşünüyorsunuz. Hayal gücünüzü kısıtlıyorsunuz. Sadece başkasının hayal dünyasında geziniyorsunuz kısmen, kendi hayal dünyanızı oluşturmaktan mahrum bırakılıyorsunuz.

Kesinlikle okumayın demiyorum zevkler farklıdır o beğenmez sen beğenirsin. Öğretmenin okuma der, sen anlamlı buluyorsundur ama sadece bir tür kitaba takılı kalmayın bunu hayal gücünüze yapmayın zihninizde yeni haritalar açılmasına izin verin.

Buradan kitap okumayan ve sevmediğini söyleyen kişilere de bir şey sormak istiyorum, hiç mi yeni dünyalar keşfetmek istemediniz gerçekten?

Suzan Özer

suzan-ozer
Fazla düşünme...
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
sevmek ve aşık olmak..

sevmek ve aşık olmak..

Sonraki
Ah O Eski Bayramlar

İlginizi Çekebilir

Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.