Kendi Bildiğini Okuyanlara Çözüm

Klişe bir atasözümüz olan ”her koyun kendi bacağından asılır.” derler hep. Biz insanoğulları kararlar alırken ya birilerine danışırız ya da kendi kafamızdan bir çzüm ararız değil mi? Ta bii bu durum bazı tpluluklar için aynısı söz konusu değil. Vurdumduymaz insanlar hayatımızın neredeyse çoğu yerinde var. bugün değinmek istediğim konu da bu işte.

biz insanlar hatalar yaparak büyürüz. Bizi özümüz yapan şeyler hatalarımız ve kedi doğrularımızdır. Bu hep böyledir ama aldığımız bazı karrların bize göstereceği yolun sonunu göremeyebiliriz. Birnevi bizim için ‘bir deneyim’ de olsa bazı geri dönüşü olmayan hatalar veya kararlar için de aynı şeyi söyleyemeyeceğiz.

Çok insan vardır. İlk diğer insanlara sorar fikirleri hakkında ve oay alak ister. Almasa da onun için pek umurunda olmayıp yine kendi bildiğini yapıp dara düşünce en başta fikirini sunduğu insana koşması. Etrafımızın her yeriinde var böyle tipler. Sonrasında ta bii fikir danıştığı insanın içinde kalan ” Madem bnim dediğimi yapmayacaktın. Ne diye dara düşünce beni buldun” gibisinden…

peki böyle bir durumda ne yapmalıyız?

  • Bir konu hakkında hararetli bir fikiş alışverişi moduna girmeden önce size danışan kişiyle empati kurun. Birnevi onu haklıymış gibi görseniz de o kişye gerçeğin ne olduğunu söylemeden önce ”Ever… sni onaylıyorum ama şunu yapsan daha iyi olabilir” diyip konuya girin ve nazik bir şekilde olay yaratmadan konuşun.
  • Eğer kendi bildiği ona daha mantıklı geldiği zaman ona empati kurması geretiğini ve asıl kişi kendisi değil de sanki bir başka insanın böyle bir durumda olduğunu ve ne yapmasıgerektiğini sorun. Empati her zaman işe yarar çözümlerden biridir.
  • tekrardan kendi dediği daha manıklıymış gibi gelirse ona çlişkili sorular sorup onu kendi dediğinize getirebilirsiniz.
  • manipüle edin. bunun için bir göz teması ve fiirlerinizi sunarken başınızı onaylarca sına oynatmanız onun beyninde de o şeyi onayladığını gösterir.
  • ters psikoloji ile de size fikirlerini söyleyip size danışıp da kendi bildiğini yapan sonra da size dara düşünce ulaşan insanları kendi yolunuza sokmanıza yardımcı olur.

Bu konu biraz gündemden uzak ama etrafımızda böyle insanlar maalesef ki ço fazla. Bu yüzden bu zor insanları yöneterek hem başlarına bir felaket gelmesini önler hem de bizim de boş strestenuzaklaşmamıza yardımcı olabilir.

Mira der ki...
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İşe başladım
Sonraki
AŞK MÜHRÜ

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.