Karantinada Kendimize Yolculuk

Karantinada Kendimize Yolculuk

Evde kalma sürecine hepimiz alışmaya başladık diye düşünüyorum. Bir kaç ay öncesine kadar günümüzü dolduran bir çok iş varken şimdi tek yapmamız gereken evimizde kalmak. 24 saatin ne kadar uzun bir süre olduğunu farkettik belkide. Sürekli aynı mekanın içinde olmak kendi içimize dönmemize, kendimizi keşfetmemize olanak sağlıyor. İnsan sıkılınca yeni şeyler arayışına giriyor, üretmek istiyor. Bu doğrultuda beynimizin hiç gitmediğimiz kuytu köşelerine de uğruyoruz. Kendimizde bilmediğimiz şeyler keşfediyoruz. Bu yolculuk süresince de okuduğumuz kitaplar, izlediğimiz filmler bize güzel bir yol arkadaşlığı yapıyor, ufkumuzu genişletiyor. Umarım verdiğim kitap, dizi, film tavsiyeleri de bu zamanınızı daha kaliteli geçirmeniz için bir kapı aralıyordur. Umarım bu süreç bittiğinde, kendimizi öncekine göre daha iyi bir noktada buluruz. İyi okumalar.

Anne With An E

Bugün önereceğim dizi Anne With An E. 1908’de yazılmış olan ”Anne of Green Gables” kitabından uyarlama olan dizi kadın hakları savunucusu olarak görülüyor. Sebebini ilk bölümü bitirdikten sonra bile anlıyorsunuz. Baş karakter Anne, anne ve babasını kaybettikten sonra amcasının yanına yerleşiyor. Amcasının ölümü ile de yengesi tarafından yetimhaneye veriliyor. O dönemde yetimhanelerde çocuk sayısının artmasını önlemek için çocukları çok çocuklu ailelere bakıcı ve hizmetçi olarak gönderiyorlar. Anne de bir çok evde hizmetçilik yapmış ve şiddete maruz kalmış çocuklardan biri. Dizi Anne’nin yanlışlıkla evlat alındığı sanması ile başlayan bir hikayeyi anlatıyor. Küçücük kız çocuğunun yaşadığı olumsuzluklara hayal gücü kendi yarattığı dünyasında nasıl başa çıktığını görüyoruz. Anne pozitif bakış açısı , hayal gücünün genişliği, haklı baş kaldırmaları onu çok sevmeme neden oldu. Biraz durağan ilerleyen, izlerken dinlendiğinizi hissettiğiniz, kadınlar üzerine düşünmenizi sağlayacak çok tatlı bir dizi.

Zoraki Kral( The King’s Speech)

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’i biliyorsunuzdur. Peki babası VI. George’nin kekeme olduğunu ve babasının ölümü, abisinin tahttan çekilişi ile tahta geçmek zorunda olduğunu biliyor muydunuz? Radyonun yeni çıktığı II. Dünya Savaşı yıllarında, İngiliz Kraliyet ailesi içinde halka seslenmek, onların sevgisini kazanmak çok önemli fakat Kral bir kekeme ise halkı onun sessiz bekleyişlerini ne kadar süre dinleyebilir?

Tahta çıkan kekeme Kral VI. George’nin bunu yenme süreci, eşinin inanılmaz desteği, George ile Lionel Logue arasında oluşan dostluk bağının anlatıldığı ilham verici bir film.

yazar

Yazar: Aysel Kocabaş

Merhabalar, ben Aysel Kocabaş. İç Mimarım, kişisel web sitem de; kitap, film, belgesel, güncel konular ve mimari üzerine yazılar paylaşıyorum. Sitemi incelemek isterseniz; http://Aytiti.com

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.