Kapkara bir yabancı

Hayat bazen bazı hayatları kesiştirir, birini diğerinin hayatına sürükler bu tabiri nedense çok sevdim, her gün bir başka insanın hayatına sürülüyoruz buna kimi zaman tanışmak diyoruz kimi zaman hayatıma yeni biri girdi tanımını kullanıyoruz. Tuhaf olan da nedir biliyor musunuz? Benim tabirimle hayatınıza sürülen kişi sizin tabirinizle hayatınıza yeni giren kişi sizi değişrtimeye başlıyor benzemekten korktuğu için. Açıkçası bunu hiç düşünmemiştim evet bizi değiştirmeye çalışıyorlar bunu düşündüm tabi ki ama benzemekten korktukları için değiştirmeye çalıştıklarını hiç düşünmemiştim taa ki tesadüf eseri hayatına sürüldüğüm kişiden birkaç lafız duyana dek. Yaptığımız birkaç konuşma sonra onu ikna ettiğimi söyledi kendi tarafıma çekiyormuşum onu söylediklerimle doğruydu aslında yaptıklarımın ve yapacaklarımın doğru olduğuna bir ikna çabasıydı benimkisi ama değiştirmek gerekir miydi ki..? O kişi düşüncelerimden korktuğu için değiştirmek için istedi belki de peki herkes böyle miydi? 

İnsanlarda düşüncelerde değişken varlıklardır tam olarak tanımayız hiç kimseyi, düşüncelerini,yaşadıklarını ve yaptıklarını.. Çok çabuk yargılıyoruz çok çabuk hüküm giydiriyoruz.. “Ölmek istiyormuş, hayat gayet güzel ve yaşamaya değer” diye geçiyor içimizden, gerçekten güzel mi hayat ve gerçekten değer mi hayat, yaşamaya… Hâlâ niçin mücadele ediyoruz Allah aşkına, hâlâ niçin yere düştüğümüzü kabullenemiyoruz.. Yahu marifet yere düştüğünde tekrar kalkabilmekteyse eğer benim bunca kalkışımdan sonra bir mucize olmalıydı.. Neden göremiyor bu insanlar neden görmek istemiyorlar düşüp defalarca kalkışımızı yada kalkıp tekrar tekrar düştüğümüzü. Biz varlıklar birbirimizi anlamak için yaratılmadık mı? O halde niçin anlamıyoruz birbirimizi… 

Masum olduğumuzu düşünüyoruz ne de hızlı ortaya atıyoruz masumiyeti, “ben onu düşündüğümden söylüyorum” ne değişik cümle siz hiç kendinizi düşünmeyi bıraktınız mı ki başkasını düşündünüz.. Kendinizi anlayabildiniz mi ki başkasını anladığınızı iddia ettiniz.. Tek suçlu insanlar aslında, tek suçlu çok bildiğini söyleyip hiçbirşey bilmeyen insanlar.. 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.