Kahve Çeşitleri , Kendi Kahvenizi Bulun!

Kaynak belirtilmedi

Yorucu bir günün sonunda sıcacık bir kahveye ne dersiniz? Bir çoğunuzun ‘’onsuz günümü geçiremem” dediğinizi biliyorum. Evet, kahve olmadan geçen bir gün kötü bir gündür! Eğer sizde her güne kahveyle başlıyorum diyorsanız doğru adrestesiniz. Kahve diyoruz ama çeşit çeşit kahve var, peki ya hangisini tercih etmeliyiz? Gelin beraber kahve çeşitlerine bir göz atalım, damak tadınıza uygun bir kahve bulacağımıza eminim. 

Cappuccino

Çok sert kahveden hoşlanmıyorum diyorsanız, Cappuccino tam size göre bir tercih. Kahveye süt ve köpük eklenerek yapılır. Tadının yanı sıra görselliğe de önem veriyorsanız eğer, yetenekli bir baristanın ellerinde köpükle sanat eserleri ortaya çıkabiliyor! Cappuccino, diğer birçok kahve çeşitlerinde de olduğu gibi İtalya’dan gelmektedir. 

Latte

Yumuşak başladık öyle devam edelim isterseniz, Latte’nin içinde kahveden çok süt bulunuyor. Cappucinoya kıyasla daha yumuşak bir tada sahip. Laktoz alerjiniz varsa eğer, laktozsuz süt ile istemeyi unutmayın! Sağlık her şeyden değerli.

Espresso

Ya bırak şimdi bu yumuşak kahveleri, bunlardan 3 bardak içsem beni ayıltmaz, kesmez diyenlere gelsin Espresso. Küçük bir fincanda servis edilen güçlü bir kahvedir kendileri. 

Espresso; öğütülmüş kahve içeren bir filtreden sıkıştırılarak geçirilen sıcak suyla yapılır.

Americano

Sert başlayalım dedik ama eğer Espresso bana çok sert geldi diyorsanız hafif yumuşatalım o zaman. Amerikalılar da sert bulmuş olmalılar ki Espresso’nun üzerine sıcak su eklenmesini talep etmeleriyle zamanla Americano(Amerikan tarzı) adını almıştır. Espressodan farkı ise daha sulu olduğu için daha az yoğun kahve lezzetini daha uzun sürede içme imkanı sunar. Uzun bir süre sıcak bir kahve içmek istiyorum diyorsanız Americano tam size göre!

Iced Coffee 

Sıcak bir yaz gününde, sıcak bir kahve kulağa pekte hoş gelmiyor. Yok mu kardeşim bu kahvenin soğuk olanı! Var elbette, Iced Coffee! Soğuk süt ve buz eklenerek yapılan bu kahve bunaltıcı yaz aylarında imdadınıza yetişiyor. Serinlemek isteyenlerin tercihi. 

Decaf(Kafeinsiz Kahve)

Ben sağlıklı yaşıyorum, düzenli spor yapıyorum ve vücuduma kafein girsin istemiyorum diyenlerden misiniz? Decaf kahveyi bir deneyin derim, yalnız unutmadan söyleyelim, gerçek kahve tutkunları Decaf kahveden hiç hoşlanmazlar! 

Caffeinated Coffee(Kafeinli Kahve)

Normal bir kahve işte, kafeinsizleştirilmiş kahvelerden değil. Sizi sabahları canlandırır, konsantre olmanıza yardımcı olur. Enerji verir, uyku halinden kaçmak, yarın sınavım var, şu işi yetiştirmem lazım gibi sebepleriniz varsa doğru tercih. 

Instant Coffee(Hazır Kahve)

Çok vaktim yok ama canım kahve çekti,pratik bir şekilde nasıl içerim sorusunun cevabı adı üstünde hazır kahve! 

Basit bir şekilde sıcak su ile karıştırılan bir toz şeklinde satılır. Gerçek kahve hazırlama imkanınızın olmadığı yerlerde bir kurtarıcı meleğidir kendisi. Yalnız unutmadan belirtelim, gerçek kahve dozunda oldukça sağlığa yararlıyken her şeyin hazırında olduğu gibi hazır kahvede sağlık için faydalı değildir. Ölçüyü kaçırmamakta fayda var. 

Filtre Kahve 

Mevlana’nın ‘’gel ne olursan ol yine gel!” sözünü hayat felsefesi haline getirmiş bir kahve bu. Yumuşak, orta ve sert içim ile birlikte her kesime hitap eden bir kahve çeşidi bu! 

Ev ve ofis ortamlarının vazgeçilmez kahvesi olan filtre kahveler, french press ya da filtre kahve makinelerinde kolayca hazırlanabilmektedir. Her kesimden insanın kolaylıkla yapabileceği, basit bir french press ile 5 dakika içerisinde hazırlanabilen müthiş bir kahve bu! 

Kahve tutkunlarının vazgeçilmezi!

 

Türk Kahvesi

Assolistler sona kalsın istedim ve yazımda ona yer vermesem olmazdı zaten! Sazdarazam Özdemiroğlu Paşa’nın babası olan Memlük Çerkeslerinden Osmanlı’nın Yemen valisi Özdemir Paşa, lezzetine hayran kaldığı kahveyi İstanbul’a getirdi. 

Her yöreye özgü farklı pişirme yöntemleri olsa da Süvari kahvesi, Menengiç kahvesi,Kül kahvesi, Cilveli kahve, Mırra, Dibek kahvesi, Devebatmaz Kahvesi, Yandan çarklı, Damlı sakızlı en çok bilinenler arasındadır. 

 

 

Peki ya sizin tercihiniz hangisi , Kahveler nasıl olsun ?

 

 

Veli Kaçmaz
İyi bir yazar iyi bir okuyucudur. Okumayı , araştırmayı ve yazmayı çok seviyorum. Ayrıca , bir platform üzerinden makale ve metin yazarlığı yapıyorum. İş teklifleriniz için aşağıdaki link üzerinden bana ulaşabilirsiniz.
Önceki
Sabahatin Ali Hayatı , Eserleri , Şiirleri, Sözleri, Hikayeleri, Sabahatin Ali’yi Kim Öldürdü? Sabahatin Ali Neden Öldürüldü ?

Sabahatin Ali Hayatı , Eserleri , Şiirleri, Sözleri, Hikayeleri, Sabahatin Ali’yi Kim Öldürdü? Sabahatin Ali Neden Öldürüldü ?

Sonraki
Mavinin Üzerindeki Beyaz Çizgi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.