KADINA VE ÇOCUKLARA ŞİDDET

Kadına ve çocuklara şiddet maalesef pek istemesek de erkekler tarafından bu bireylere uygulanır. Peki bu kişi neden şiddet uygulamaya ihtiyaç duyar? Konuşarak halledemiyor mu ? Bunların hepsini konuşacağız. İlk önce bunun neden yapıldığıyla başlayalım. Bunun en büyük nedeni de bu bireyin küçüklükten gördüğü şiddettir ve bu birey küçükken bunları gördüğü için doğal olarak bunları da başkalarına uygular.Bu insanların da psikolojik destek alması gerekmektedir.

 Şimdi de bunlardan nasıl korunacağımızı konuşalım. Arkadaşlar maalesef günümüzde kızlarda ve erkeklerde bir kız arkadaş, erkek arkadaş, karşı cins kankalığı vb. şeylere çok ilgili durumdadır. Hiçbir insana diyemeyiz ki sevgilin olmasın. Fakat bunları engellemek için arkadaşlarımıza dikkat etmek lazım. Yok mahalle ağası yok mafya böyle kişilerden uzak durmak gerekir. Şiddeti ilk olarak böyle atlatabiliriz. Kadınların bu olaylara dikkat etmesi, çocukların da dediğimiz kişilerden mümkün olduğunca uzak durması gerekir.

    Şiddetin başlamasının bir sebebi de cezaların hiç caydırıcı olmaması veya içeri alınanların 1 hafta sonra salınmasıdır. Bu da işin hukuki kısmı. Bildiğimiz gibi İstanbul Sözleşmesi kadınların ve çocukların önemli bir umut kaynağıydı. Fakat feshedildi ve feshedilmesi çok büyük tepkiye neden oldu. Bu anlaşma da getirilse büyük ölçüde şiddet engellenebilir.
 
       Bir diğer konuda neden erkeklerin daha çok uyguladığıdır. Şimdi arkadaşlar öncelikle hiçbir kadınla erkek eşit değildir. Herkesin vücudu farklıdır. Fakat erkek kadından üstün değildir. Ama eşit de değildir. Biz şöyle değinelim kısacası; erkekler kadınlardan fizyolojik olarak daha güçlü olduğu için şiddeti uygulayan kısım olarak değerlendirilir. Fakat erkekler fizyolojik olarak güçlü olması şiddet uygulaması hakkını doğurmaz. Bundan dolayı biraz daha muhafazakar olmakta fayda var.
   
 Kuran-ı Kerimdeki şiddet konusuna değinelim. Bir erkek karısına veya çocuğuna şiddet uygulayabilir mi ?  Arkadaşlar Nisa Suresi 34. Ayet der ki ‘ Allah’ın, (iki cinse) birbirinden farklı özellik ve lütuflar bahşetmesi ve mallarından harcama yapmaları sebebiyle erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudurlar. Sâliha kadınlar Allah’a itaatkârdır; Allah’ın korumasına uygun olarak, kimsenin görmediği durumlarda da kendilerini korurlar. (Evlilik hukukuna) baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve onları dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür’ yani kısaca şöyle eğer bir kadın evlilikte gayrı meşruluk yapıp yoldan çıkıyorsa yüzünde iz bırakmayacak şekilde şiddet değil fakat uyarabilirsiniz. Fakat yüzünde iz kalmıyacak ve morluk çıkmayacak şekilde. Fakat çok kötü bir biçimde yapmanız günahtır.
 
Arkadaşlar bir erkek olarak düşüncem de bu olaylarda suç hep şiddet uygulayanda hem ailesindedir. Bundan dolayı da devletimizin Aile ve Sosyal Çalışma Bakanlığını daha aktifleştirip ailelerin denetlenmesini gözlemlenmesinin gerektiğini düşünüyorum.
 

Bunu okuyan herkese çok teşekkür ediyorum. 

Tuğşad
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
YAŞAMDA BİR HUZUR: YAZ IŞILTISI
Sonraki
Eğer Anlayabilseydi İnsanlar

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.