İzmir’in En İyi Pastaneleri

Fotoğraf sahibi: Danik Prihodko (@Danik Prihodko on Pexels)

Hâlihazırda İzmir denince akla ilk gelen bomba ve çıtır çıtır lokmaları oluyor. Fakat söz konusu İzmir olunca bomba ve lokmanın ötesine geçecek nefis lezzetleriyle İzmir’in en iyi pastanelerine ve İzmir’de pasta nerede yenir beraber bakalım.

En özel günlerimize lezzet katan pastanelerin hepimiz için yeri farklı. Kapısından geçerken içimizi sıcacık eden pastane kokusunun genç yaşlı demeden her birimize iz bıraktığı aşikar. Belki çocukluğumuza götürür bizi bu koku belki de aşık olduğumuz zamanları hatırlatır. Çünkü mutluluğun tatlı ile bir bağlantısı olduğu kesin.

Reyhan Pastanesi

Reyhan Pastanesi
Reyhan Pastanesi

Ünü İzmir’i aşmış, İzmir’in en iyi pastaneleri listesinde en başa oturmuş nadide bir pastane Reyhan Pastanesi. Pastane kimliğinden epey bir uzaklaşarak İzmir klasiğine de dönüşmüş zamanla.

Birbirinden çeşitli menüsünü ile aradığınız birçok lezzeti bir arada bulmanız mümkün. Kısaca tarihinden bahsetmek gerekirse; dedeleri Karadeniz’den Çarlık Rusya’ya giderek pastacılığı öğrenip 1965 yılında İzmir’de kurulan Reyhan Pastanesi, Alsancak’ın merkezi köşelerinden birinde konumlanıyor.

Bazı imza pastaları adını da Karadeniz yaylalarından alıyor. Ne tatlı 🙂

Bergamot aromalı Reyhan çayı ve tatlı& tuzlu kurabiyeleri ile en sık tercih edilenler arasında Reyhan Pastanesi.

Sevinç Pastanesi

Karadeniz’den Kırım’a uzanan hikâyesi pastacılık öğrenerek İstanbul’da pastacılık sektörüne adım atmış. 1957 yılında İzmir’de kurulan Sevinç Pastanesi, Alsancak’ın merkezinde.

Nasıl ki İstanbul’un buluşma noktası Kadıköy –Boğa Heykeli ise, İzmir’in de “Sevinç Pastanesi”.

Lezzetli pastalarıyla dillere pelesenk olan Sevinç Pastanesi, ailenin ikinci ve üçüncü kuşakları devam ettiriyor.

Lief Urla

Urla’nın sakin bir ara sokağında; pastel tonların hâkimiyetinde masalsı bir pastane… ilk etapta çiçek ve bitki aranjmanlarıyla oluşturduğu sıcacık dekorasyonu ile gönlünüze tat kuruyor sonra da lezzetli pastalarıyla.

Nükte Çikolata & Kahve

Tatlı krizine çözümde iddialı Nükte’nin iştah kabartan birbirinden enfes tatlıları arasında özellikle “Nüktedan” adlı lezzet göze çarpıyor. Belçika çikolatası, çilek veya muz, krep kıtırı, kırık Antep fıstığı ile hazırlanan özel lezzet; muhakkak en az bir kere yenilmeli.

Menüye göz gezdirdiğinizde dikkatinizi çeken isimler olacaktır. “Tebessüm, Maharet, Letafet” bunlardan birkaçı, tıpkı lezzetleri gibi isimleriyle de insanın yüzünde tebessüm oluşturan enfes tatlıları var.

Pasta Kodu

İzmir pastanelerinin gözdesi Pasta Kodu, özel günler için butik pastalar yapmaya başlayıp, lezzetiyle damaklara tat kurar kurmaz da markalaşmış.

Rain Patisserie

Taze ürünleriyle şehrin karmaşasından uzak tatlı bir ara sokakta, küçük ama sıcacık bir pastane. Bisküvili ananaslı pastası ve cheescakelerini denemeyi unutmayın!

Karagöz Baklavaları

Buca’dan Alsancak’a, İzmir’in birçok noktasında şubesi var Karagöz Baklavaları’nın. Çeşit çeşit baklava türüyle, yaz kış demeden canınız baklava çektiğinde uğramanız gereken adres belli.

Bravo Pastanesi

İzmir pastaneleri arasında dondurmalarıyla nam salarak adını kazımış Bravo Pastanesi. Tartları ve pastalarıyla da lezzet konusunda kendini gösteren Bravo Pastanesi’nin özellikle bitter çikolatalı dondurması bir deneyenin bir de denemeyenin aklında yer etmiş.

Loccake Cafe & Patisserie

Aynısını başka bir yerde kolay kolay tadamayacağınız, hem Rus hem Avrupa pastalarını bulabileceğiniz nefis bir adres Loccake Cafe & Patisserie. İzmir’in en iyi pastanesinin menüsünde yok yok! Bal ve cevizle hazırlanan Medovik pasta, panna cotta ve tiramisu gibi lezzetlerinin yanı sıra dünyanın birçok noktasından getirdikleri özel ve eşsiz çaylarını da tatlı keyfinize eşlikçi yapıyor.

Meşhur Hisarönü Şambalicisi

İzmir’e kadar gelip de yemeden dönmülmeyecek lezzet, şambali ve bu lezzetin en iyisi Meşhur Hisarönü Şambalicisi’nde.

1942 yılından beri, lezzetinden ve kalitesinden ödün vermeyişi burayı meşhurlaştırmış tabii.

Angelique Desserts

Her damağın aradığı tadı bulabileceği geniş bir menüsü var. Gurme kutularının içinde; brownie, çilek, donut, Belçika çikolatalı sos gibi birçok lezzet birleşiyor. Yanı sıra farklı lezzette dondurmalar, yumuşacık cheescakeler, vişneli veya beyaz çikolatalı seçeneğiyle brownieler ve daha fazlasını bulabilirsiniz.  

 

arisato
Önceki
Yapay Zekaya Sorularım / 1
Sonraki
bulurmusunuz insanı kelimelerden?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.