Rose Şarap Nedir ve Nasıl Yapılır? Rose Şarap Önerileri ve Özellikleri

Rose Şarap Nedir ve Nasıl Yapılır? Rose Şarap Önerileri ve Özellikleri

Rose Şarap Nedir?

Rose şarap belirli bir üzüm türünden yapılan bir şarap değildir, sadece kırmızılar ve beyazlar gibi bir şarap türüdür. Diğer kırmızı şaraplara benzer şekilde üretilirken üzüm kabuğuyla mayalanma süresi kısalır. Bu azaltılmış cilt teması, rose şaraplara kendine özgü pembe rengini veren şeydir. Rose şarap, herhangi bir kırmızı üzümden yapılabilir ve herhangi bir şarap bölgesinde yetiştirilebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni bir favori haline gelmesine rağmen, Provence bölgesi diğer şarap türlerinden daha fazla gül üreterek yüzyıllardır Fransa’da bir dayanak noktası olmuştur. Ayrıca İspanya’da (rosado olarak adlandırılır) ve İtalya’da (rosato) oldukça popülerdir.

Rose şarap genellikle bir karışımdır, yani çeşitli üzümlerden yapılabilir. Rose şarap yapmak için kullanılan en yaygın kırmızı şarap üzümleri, grenache, sangiovese, syrah, mourvèdre, carignan, cinsault ve pinot noir’dir. Bazı durumlarda, tek tür üzümle yapılan tek bir çeşit olabilir. Kaliforniya’da güllerin tek çeşit olduğu ve% 100 pinot noir üzümlerinden yapıldığı bilinmektedir.

Rose Şarap Nedir ve Nasıl Yapılır? Rose Şarap Önerileri ve Özellikleri

Rose Şarap Nasıl Yapılır?

Daha önce kısaca değindiğimiz gibi, rose şarap temas ile pembe rengine kavuşur. Üzümler ezildiğinde meyveden çıkan meyve suyu berraktır ve şaraba rengini veren üzümün kabuğudur. Meyve suyu ve üzüm kabukları buluştuğunda, üzüm kabuğunun rengi suya karışarak şarabın rengini oluşturur. Şarap yapımında bu işleme maserasyon denir. Rose için, şarap üreticileri bir güne kadar yalnızca birkaç saat maserasyon yapar. Meyve suyu istenen renge döndüğünde, kabukları çıkarılır ve meyve suyu fermente edilir. Rose farklı maserasyon yöntemlerinden dolayı farklı pembe tonlarında geldiği fark edilebilir. Pek çok insan, Rose şarabın kırmızı şarabı beyazla karıştırarak yaratıldığına inanır, ancak böyle Rose şaraplar var olsa da, bu nadirdir.

Rose Şarap Nedir ve Nasıl Yapılır? Rose Şarap Önerileri ve Özellikleri

Rose Şarap Tadı Nasıldır?

Rose şarabın lezzet profili taze ve meyvelidir. Biraz ekstra parlaklık ve gevreklik ile açık kırmızı, yeşil acı gibi düşülebilir.

Bir yudum aldığınızda aşağıdaki lezzetleri alabilirsiniz,

 • Çilek, kiraz ve ahududu gibi kırmızı meyveler
 • Çiçekler
 • Narenciye
 • Kavun
 • Kereviz

Her Rose şarap çeşidi, onu üretmek için kullanılan üzümlerin türüne bağlı olarak, tuzludan kuruyana ve tatlıya kadar biraz farklı bir tada sahip olacaktır.

Rose Şarap Nedir ve Nasıl Yapılır? Rose Şarap Önerileri ve Özellikleri

Tatlı ve Kuru Rose Şaraplar Arasında Nasıl Seçim Yapılır?

Güller tatlı veya kuru olabilir, ancak çoğu kuruya meyillidir. Eski Dünya (Avrupa) gülleri tipik olarak çok kurudur. Yeni Dünya’da (Avrupa’da değil) üretilen güller genellikle daha tatlı ve daha meyvelidir. Üzüm çeşidinin yanı sıra iklim ve üretim yöntemleri de bu farklılıklara katkıda bulunur.

En yaygın tatlı pembe şarap türlerinden bazıları şunlardır:

 • Beyaz Zinfandel
 • Beyaz Merlot
 • Pembe Moscato

Kuru Rose şaraplar genellikle şu üzüm çeşitlerinden yapılır:

 • Grenache
 • Sangiovese
 • Syrah
 • Mourvèdre
 • Carignan
 • Cinsault
 • Pinot Noir

Rose Şarap Nedir ve Nasıl Yapılır? Rose Şarap Önerileri ve Özellikleri

Mükemmel Eşleşmeler: Yemek ve Rose Şarap

Rose şarap, yiyecek eşleştirmeleri söz konusu olduğunda harika bir tercihtir. Rose şarap baharatlı yiyecekler, suşi, salatalar, mangalda etler, rostolar ve zengin soslar dahil hemen hemen her şeyle iyi bir şekilde eşleşir. Provence, Burgundy ve Loire Valley’den gelen grenache veya grenache üzümlerinden yapılan hafif Rose şaraplar,  salatalar, makarna, pirinç yemekleri, ızgara balık ve deniz ürünleri ile en iyi şekilde gider. Pinot noir gibi orta-kurulukta Rose şaraplar, yukarıdakilerin tümü veya hafif meyveli tatlılarla iyi bir uyum sağlar. Orta Rose şaraplar (Güney Fransa ve İspanya) cesur tatları öne çıkarır. Bunları hamsi, zeytin, sarımsak ve safran aromalarını içeren yemeklerle eşleştirebilirsiniz. Paella, ızgara tavuk, otlu kuzu eti ve hatta şarküteri ürünlerini düşünün. Kaliforniya, Avustralya veya Şili’den gelen meyveli güller, baharatlı köriler, barbekü, kuru somon ve ton balığı veya brie gibi yumuşak peynirler gibi çeşitli yiyeceklerle servis edilebilir. Köpüklü Rose şaraplar en iyi parti içeceğidir ve tatlılar ve meyveli turtalarla birlikte çok lezzetlidir. Rose Şampanya ise ızgara ıstakoz, nadir kuzu pirzolası veya av eti ile iyi bir şekilde içilir.

Rose şaraplar, inanılmaz derecede yemek dostu olarak bilinir, çünkü neredeyse her şeyle iyi bir şekilde eşleşir. Rose şaraplardaki meyve aromaları onu özellikle baharatlı yiyeceklerle içmek için üretilmiştir. Rose şarapların hafifliği, suşi ve salatalarla iyi bir uyum sağlar. Rose şaraplar soğuk olarak servis edildiğinden, piknik ve barbekü dahil açık havada yemek yeme ile popüler hale gelmiştir.

Rose Şaraplar ile yenilebilecek yemekler

 • Barbekü etleri
 • Kızartmalar
 • Zengin soslar
 • Izgara tavuk veya balık
 • Sebzeler
 • Salatalar

Rose Şarap Nedir ve Nasıl Yapılır? Rose Şarap Önerileri ve Özellikleri

Doğru Sıcaklıkta Rose Şarap Servisi

Şarap sıcaklığı söz konusu olduğunda, uyulması gereken bazı temel kurallar vardır. Sonuçta, doğru sıcaklık, bir şarabın en iyi özelliklerini ortaya çıkarabilir ve tadını artırabilir.

Rose şaraplar için çoğu şarap garsonu, 40-50 derece arasında servis yapmanın en iyisi olduğu konusunda hemfikir. Bu, Rose şarap şişelerinizi buzdolabına (veya bir buz kovasına) koymak ve onları içmek için olgunlaştırmak için birkaç saat orada tutmak anlamına gelir.

Rose Şarap Nedir ve Nasıl Yapılır? Rose Şarap Önerileri ve Özellikleri

Bazı uzmanlar, daha soğuk bir sıcaklığı korumanın ve meyveli tatları korumanın bir yolu olarak, daha küçük şarap kadehlerinde, genellikle lale şeklindeki şampanya kadehlerinde Rose şarap servis etmeyi önermektedir. (Rose şaraplara özgü şarap kadehleri bile vardır.) Ancak cam eşyalar her zaman gerekli değildir.

Rose Şarabın süzülmesi, şaraba oksijen vererek aromalarını ortaya çıkarır. Tadımdan önce bir sürahiye şarap dökmek genellikle iyi bir uygulama olsa da Rose şaraplar ile gerekli değildir.

Rose Şarap Önerileri ve Özellikleri

Rose şarapların neden bu kadar popüler olduğunu anlamak zor değildir. Rose şaraplar sadece hafif, ferahlatıcı ve meyveli bir yaz içeceği değil, aynı zamanda yıl boyunca yudumlamak için mükemmel bir seçimdir. Yüzyıllardır var olmasına rağmen, bu allık rengindeki Rose şarap, çok yönlülüğünü ve tadını yaptığı gibi göz alıcı renk tonu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Rose Şarap Nedir ve Nasıl Yapılır? Rose Şarap Önerileri ve Özellikleri

Popüler inanışın aksine, Rose şarap sadece tatlı bir şarap değildir. Hangi tür kırmızı üzüm kullanıldığına bağlı olarak meyveli veya kuru çeşitte olabilir. Yiyecek eşleştirmeye gelince, Rose şaraplar, hafif ve meyveli tatların yanı sıra lezzetli, zengin yemeklerle eşleştirilebilir. İster kuru ister tatlı olsun, ister yemekle eşleştirin ister tek başına yudumlayın, çoğumuzun hemfikir olabileceği bir şey var: Soğutulmuş bir şişe Rose şarap, bir şişedeki saf mutluluktur. Şarap üretiminin teknikleri kırmızı, beyaz ve Rose şarapları için aynı olsa da, Rose şarap tadı, rengi ve üretim yöntemindeki ince farklılıklar ile onu diğerlerinden daha benzersiz kılar.

Bobal Rose Şarap

Yetiştirilen Bölgeler: Valencia, İspanya

En Çok Kullanılan Üzümler: Kırmızı (siyah) üzüm çeşitleri

Tatlılık: Kuru

Tatlar: Çilek, meyve öne ve çiçeksi

Yemek Eşleştirmeleri: Kavrulmuş sebzeler, peynirler

“Bobal” adı, bir boğa başının şeklini ifade eden Latince “bovale” kelimesinden türemiştir. Bobal Rose şarapları, genellikle tek çeşit şaraplar olarak veya kırmızı şaraplarla harman halinde kullanılır. Bu Rose stili, parlak bir yakut renginin yanı sıra taze ve meyveli aromalara sahiptir. İçerken, iyi bir tad, asit ve koyu meyve aroması dengesinin tadını çıkarabileceksiniz.

Bobal Rose Şarap Seçimleri

İspanya: 2016 Velata Bobal Grenache – Bu şarap, büyüleyici çiçek notalarından oluşan bir potpuri ile bol miktarda çilek ve kızılcık aroması içerir. Damak olarak yumuşak yapıdadır ve narin meyve notalarını ve uzun, temiz bir görünümü destekler.

Malbec Rose Şarap

Yetiştirilen Bölgeler: Languedoc, Fransa

Tatlılık: Çok Kuru

Lezzetler: Çilek, ahududu, Bektaşi üzümü

Yemek Eşleştirmeleri: Izgara balık, taze yeşillik, tavuk

Çoğu Malbec Rose şarapları taze, dengeli ve çilek ve ahududu aromalarını içerir. Bunlar günlük içme için harikadır çünkü çok yönlülüğü bir aperatif olarak veya daha hafif yemeklerle tüketilmesine izin verir. Genellikle menekşe tonlarında parlak pembe bir renk olan Malbec Rose şarapları taze çilek, ahududu ve Bektaşi üzümü aromalarına sahiptir. Dengeli asitliği, kuru ve kalıcı temiz bitişi, ton balığı veya yeşil salata, makarna ve baharatlı Asya yemekleri ile harika bir çift olduğu anlamına gelir.

Malbec Rose Seçimleri

Pretium Malbec Rose – Bu taze ve rafine Rose şarap, parlak pembe rengi, yoğun kırmızı meyve buketi ve damakta kiraz ve ahududu meyveli notalarıyla doğal olarak hafif ve lezzetlidir.

Voluptueux Malbec Rose – Bu Rose şarap lezzetli ve kurudur, içen kişiyi kızılcık ve çilek gibi ekşi kırmızı meyvelerin büyüleyici ipuçlarıyla ferahlatır.

Grenache Rose Şarap

Yetiştirilen Bölgeler: Kuzey İspanya

Tatlılık: Tatlı

Tatlar: Ahududu, kırmızı meyve, limon

Yemek Eşleştirmeleri: Domates, kırmızıbiber, patlıcan, baharatlı yiyecekler

Hem İspanya hem de Fransa, grenache üzüm çeşidini kullanarak Rose şarapları üretiyor. İspanyol grenajı Rose aromaları daha sulu ve çiçeksi iken, Fransız grenache Rose şarapları daha güçlü meyve ve baharat aromaları ile daha konsantredir.

Grenache Rose Seçimleri

Villa Amalia Rose – Bu şarap, turuncu yansımalar ile hoş bir yumuşak gül yaprağı rengine sahiptir. Meyvemsi ve taze şeftali, ahududu ve çilek notalarıyla doludur.

Cinsault Rose Şarap

Yetiştirilen Bölgeler: Güney Fransa

Tatlılık: Kuru

Tatlar: Açık kırmızı meyveler

Yiyecek Eşleştirmeleri: Balık çeşitleri, somon, sarımsaklı tereyağlı ekmekler

Rose formundaki Cinsault üzümleri genellikle hafif, aromatik ve ferahlatıcı özellikler taşır. Bu güney Fransız üzümleri yüzyıllardır yetiştirilmiş ve tarihsel olarak karışımlarda çok popüler olmuştur. Bu üzümler aşırı sıcak ve kuru iklimlere karşı çok dayanıklıdır.

Cinsault Rose Seçimleri

Les Glaneuses Rose – Geceleri hasat edilen% 100 Cinsault üzümlerinden özenle hazırlanmış bu pembe şarap, taze, narin ve aperatif olarak lezzetlidir, ancak kavrulmuş deniz tarağı, sashimi ve meyve salatası ile iyi uyum sağlar.

Villa Amalia Rose – Bu şarap, turuncu yansımalar ile hoş bir yumuşak gül yaprağı rengine sahiptir. Meyvemsi ve taze şeftali, ahududu ve çilek notalarıyla doludur.

Syrah Rose Şarap

Yetiştirilen Bölgeler: Provence, Rhône

Tatlılık: Kuru

Tatlar: Beyaz biber, kırmızı biber, misket limonu kabuğu rendesi

Yiyecek Eşleştirmeleri: İyileştirilmiş etler

Syrah şarap, türünün tek örneği bir Rose şarabıdır. Lezzet açısından, diğer Rose şarap emsallerinden daha zengindir ve daha yağlı bir doku içerir. Bu şaraplar, cesur tatları nedeniyle genellikle etlerle en iyi şekilde eşleştirilir.

Moscato Rose Şarap

Yetiştirilen Bölgeler: İtalya

Tatlılık: Tatlı

Tatlar: Portakal, armut, limon, şekerlenmiş çilek

Yiyecek Eşleştirmeleri: Tek başına veya tatlı ile

Bu popüler pembe şarap aslında önce beyaz bir şaraptır ve daha sonra ona parlak pembe rengini vermek için bir tutam Merlot ile harmanlanır. Zaten bol miktarda Moscato içiyorsanız, o tatları çilek ipuçlarıyla hayal edebilirsiniz. Pembe Moscato genellikle çok yönlü bir şaraptır.

Moscato Rose Şarap Seçimleri

Abbazia Moscato Rose Dolce – Hoş bir pembe tonuyla, bu hafif ve meyveli, klasik olmayan İtalyan maytapı, en sevdiğiniz tatlı ikramla mükemmel uyum sağlar veya parıldayan bir su kütlesi ile kendi başına tadını çıkarır.

Sangiovese Rose Şarap

Yetiştirilen Bölgeler: İtalya

Tatlılık: Kuru

Lezzetler: Çilek, yeşil kavun, güller

Yiyecek Eşleştirmeleri: Çin ve Tayland yemekleri, prosciutto

Gerçek bir İtalyan “rosato” şarabı olan Sangiovese üzüm çeşidi aslında oldukça azdır. Bu şaraplar genellikle parlak ve temiz bir asiditeye sahiptir. Bu Rose şarap çeşidinin, soğutulmuş veya 30 derece oda sıcaklığında beklemiş olanı makbüldür.

Cabernet Sauvignon Rose Şarap

Yetiştirilen bölgeler: Fransa

En Çok Kullanılan Üzümler: Cabernet Sauvignon blend

Tatlılık: Kuru

Tatlar: Taze, küçük kırmızı meyveler

Yiyecek Eşleştirmeleri: Mavi peynirli gözleme, jambon

Cabernet Sauvignon Rose Şarap Seçimleri

Les Chartrons Bordeaux Rose – Merlot, Cabernet Sauvignon ve Cabernet Franc’ın bu zarif karışımı temiz, taze ve küçük kırmızı meyvelerin bir araya getirilmesinden oluşmaktadır. Bu kolay yudumlanan şarap şişler, ızgara etler ve mevsimlik salatalarla mükemmeldir.

Arnozan Bordeaux Rose – Kısa cilt teması kullanılarak üretilmiştir – sadece birkaç saat – bu kuru Rose şarabının rengi soluk pembedir. % 30 Merlot,% 60 Cabernet Sauvignon ve% 10 Cabernet Franc’tan yapılmıştır.

Tahmin etmiş olabilirsiniz, ancak bu Rose şarap stili genellikle çeşitli şarapları, özellikle Merlot, Cabernet Sauvignon ve Cabernet Franc’ı bir araya getirerek yapılır. Ayrıca neredeyse sadece saignée yöntemiyle yapılırlar ve genellikle meşe içinde yaşlandırılmadıklarından daha asidiktirler.

Tüm bu nedenler bir araya geldiğinde Rose şarap harika bir yemek tamamlayıcı ve hediye türüdür. Hazır yaz yaklaşırken ferah bir içki denemek isteyen şarap severler için Rose şarap mükemmel bir seçim olacaktır.

The Necmi
Necmiii Bilicii
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Düzmece Düzen
Sonraki
GENEL KÜLTÜRÜMÜ NASIL GELİŞTİREBİLİRİM ?

GENEL KÜLTÜRÜMÜ NASIL GELİŞTİREBİLİRİM ?

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
 • Kişisel akışını oluştur
 • Favori yazarlarını takip et
 • Yazılarını binlerce okura ulaştır
 • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
 • Kişisel akışını oluştur
 • Favori yazarlarını takip et
 • Yazılarını binlerce okura ulaştır
 • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.