-DİYALOG FİLMİ HAKKINDA-

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde seyirciyle buluşan Diyalog filmi, yönetmen Ali Tansu Turhan’ın ilk uzun metrajlı filmi olarak tarihe adını yazdırdı. Filmi izlemeden önce film ekibinin söyleşisine gittiğim, ekibin enerjisine ve samimiyetine hayran kaldığım için koşarak filmi izlediğim için bu filme ayrı bir anlam kattığımı söyleyebilirim.

Film, bir filmin oyuncu seçmelerine giden Ushan ve Hare isimli iki oyuncunun seçmelerine yer vererek başlıyor. Oyuncuların gerçek isimlerinin Hare ve Ushan olması ise oyuncuların söylemiş olduğuna göre farklı bir durum içerisinde girmelerine sebep olmuş. 30’lu yaşlarında olan iki mimarın ilişkilerinin evrimini canlandıracak Hare ve Ushan rolleri için çalışırken kendi aralarında bir bağ da kuruyorlar. Yer yer izleyiciyi kurgu ve gerçeklik arasındaki ince bağdan koparan film “Acaba şu an film mi yoksa filmin içindeki film mi gösteriliyor?” sorusunu sordurtuyor.

Filmde Hare Sürel ve Ushan Çakır dışında bir oyuncu bulunmazken yönetmen sesi olarak Funda Eryiğit bu ikiliye eşlik ediyor. İkili diyalogların yoğun olduğu filmde hem çiftin birbirlerine dillendirdikleri sitemleri hem de yönetmenin yönlendirmeleri her izleyicinin hayatındaki derin bir noktaya basıyor. Anlamlı cümleleri yenilikçi bir bakış açısıyla işleyen film, ekibi ve oyuncu kadrosuyla izleyiciye tamamen görsel bir şölen sunuyor.

Filmin en ilgi çekici yanı ise 32 dakika süren plan sekans kısmı. Yoğun geçen provaların ardından rahatlamak için bir bara giden Ushan ve Hare’nin eve dönüş yolculuklarında arşınladıkları Kadıköy sokakları benim gibi İstanbul aşkı ile yanıp tutuşanlara hoş bir görsel şölen sundu. Bunun yanı sıra 32 dakikalık süren bu plan sekansın hiç kesilmemiş olması, ikilinin hissettiği yoğun duygular seyirciye geçerek herkesin hayatında yaşadığı veya yaşaması muhtemel olan o derin anı içten bir şekilde hissettirdi.

Film ekibinin söyleşisini izlemiş biri olarak ekip üyelerinin kimyasının birbiri ile mükemmel bir uyum içerisinde olduğunu ve bu uyumun perdeye yansıtıldığını söylemek mümkün. Oyuncuların doğallığı ve samimiyeti filmi güzel ve etkili kılan bir diğer öge olarak karşımıza çıkıyor.

Film ekibi şu anda belli başlı şehirlerde turneye çıkıyor ve bu şehirlerde yer alan izleyicilerin sorularını cevaplamak üzere sinema salonlarında yer alıyor. İncelemek isterseniz diye aşağıya Diyalog film ekibinin sosyal medya hesaplarını ve turne programını bırakıyorum.

Kısacası tadı damağımda kalan bir film olduğunu söyleyebilirim. Türk sinemasında yenilik yapmak isteyen, bağımsız sinemanın sıkıştığı “taşra” olgusunu yıkıp geçmek isteyen başarılı bir yönetmenin ve harika bir ekibin ellerinden çıkan muazzam bir iş olduğunu gönül rahatlığıyla belirtebilirim. 

3 – 9 Aralık Ankara

10 – 16 Aralık Antalya

17 – 23 Aralık Eskişehir

24 – 31 Aralık Mersin 

Instagram hesabı: https://www.instagram.com/diyalogfilm/

Eylül Gökdemir
Eylül Gökdemir
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ne istiyoruz?
Sonraki
Gregoryen Mezhebini Kabul Eden Kıpçak Türkleri

Gregoryen Mezhebini Kabul Eden Kıpçak Türkleri

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.