İyi Bir Dijital Okuryazar Olmak

En sevdiğim konulardan birinden bahsedeceğim sizlere. Şimdi hepimiz güya dijitali çözdük her şeye hakimiz ya tam bu noktada benim sinirlerim tepeme çıkmaya başlıyor. Nasıl ya? Diye sormadan edemiyorum kendime. Biz gerçekten iyi bir dijital okuryazar mıyız? 

Ülke gündemleri, cinayetler, tecavüzler, dini olaylar, siyaset, kültürel değişiklikler, eğitim ve en önemlisi bilim. Hangi haber doğruluk niteliği taşıyor ve insanlar nereden, nasıl doğru bilgilere ulaşır bunları biraz tartmamız gerekiyor diye düşünüyorum. 

Sizlere bu konuda araştırmalarıma göre tavsiyeler vereceğim. 

Kaynağı inceleme: Bir yazı okuduğunuzu varsayarsak bu yazının tamamen para için yazılmaması, bir eylemi yanlı olarak desteklememesi, yanlış bilgi satmaması için o kişinin önceki yazılarını incelemek çok önemli. 

Kaynak araştırması: Merak ettiğiniz içeriğin birçok haline bakmak sizin için daha güvenilir hale getirecektir. 

Haber tarihlerini kontrol edin: Eski haberler tamamen güncellenip sanki yeniymiş gibi önümüze sunuluyor. Bu durum için kontrol etmekte fayda var. 

Yansız ve tarafsız olmak: Bir paylaşımı veya haberi paylaşacaksak, bunun üzerine yazacaksak da taraflı olmayıp her açıdan habere veya bilgiye objektif olmalıyız. 

Ben bunları uygulamaya çalışıyorum. Doğru bilgilerle doğru bir gelecek için bunlar dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

 

Çağla Bozcaada
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dijital Kaynak ve Dijital Araçlar
Sonraki
Etkili İletişim Stratejileri

İlginizi Çekebilir

Mart ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
Mart ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.