Hristiyanlaştırılan Tatarların , Rus imparatorluğuna Etkileri

Hristiyanlaştırılan Tatarlar (Kreşin Tatarları) askeri alan ve Rus düşüncesinin emperyal vizyonun’da oldukça etkin olmuşlardır.   Moskova hükümdarına hizmet için göç eden Türk feodalleri hizmetçileriyle Kazan’a karşı savaşta aktif bir güç oldular. 

V: İvan’ın Kazan’ı almasına katılan 150 bin kişilik ordunun üçte biri eski Kazan patşası Şah Gali, knezlerden Yenikeyevler, Tenişevler vb. ile gelen Temnikov, Kasım, Kazan feodalleri ve onların hizmetçilerinden meydana geliyordu. Bunlar içinde Kazan knezi Kamay Mirza da dikkat çekicidir.   

Daha sonraki dönemde askeri alandaki etki devam etmektedir. Örneğin, 1812  yılında  Rusya  Ordusu’nun  başkumandanı  olarak, Rusya-Fransa savaşında Napolyon komutasındaki Fransızları geri  püskürten  Prens  Mihail  İllarionoviç  Kutuzov  Tatar kökenli Kutuzovlardandır.Kutuzovlar: Büyük  Knez  Aleksandr  Yaroslavoviç Nevskiy’nin  yanına  Pruslulardan  gelen,  Çud  savaşının ünlü  kahramanı  Gavril’in  torununun  oğlu  ve  Novgorodlu Proşka’nın  torunu  Fedor  Aleksandroviç Kutuz’dandır. Rus  tahtına  çeşitli  rütbelerde  hizmet  etmişlerdir.  Kutuzov soyadının  temelini  Türk-Bulgar  kutuz  ~  kudur  ‘çıldırmış, kudurmuş’ sözü oluşturmaktadır. Bütün lehçelerde bu sözün anlamı aynıdır.  (Memluk/Kölemen hükümdarı olup, -Kırım/Kıpçak kökenli- Baybars tarafından öldürülerek hükümdarlığına son verilen Kıpçak kökenli Kutuz ile isim benzerliği ayrı bir incelemeyi hak etmektedir.)ayesiNikolai Mihayloviç Karamzin, Rus dilinin reformlarıyla ünlü ünlü bir Rus yazar ve tarihçidir. 

Rus Devletinin çok ciltli Tarihini yarattı ve Zavallı Liza hikayesini yazdı. Nikolai Karamzin, 12 Aralık 1766’da Simbirsk yakınlarında doğdu. Bu sırada baba emekli oldu. Adam, sırayla Kara-Murza’nın eski Tatar hanedanından gelen asil bir aileye aittir.Sanat açısından, Turgenyevler, Gogöller, Rahmaninovlar, Korsakovlar ismi anılması gereken Tatar kökenli kişilerdir.Korsakovlar: Korsakovlar sülalesi temelini Letonya’dan Moskova’ya  gelen  Ventseslav  Jegmuntoviç  Korsak  adlı şahıstan  almaktadır. Ünlü  Rus  besteci,  Nikolay  Rimsky  Korsakov  bu nesildendir.Gogol  (Gogel)  : Çok  sonradan  Polonya’dan  göçerek, 1775  yılından  itibaren  Rusya  dvoryanları  olan  kişilerin sülalesidir.  Bu  soyadı,  Türk-Bulgarlarda  (Çuvaşlarda)  kuş ismini bildiren gogul ~ kogul sözünden yapılmıştır. Ünlü Rus roman ve oyun yazarı Nikolay Vasilyeviç Gogol bu nesildendir.Rahmaninovlar: Rahmaninov  soyadı  yeni  isimler sırasına  dâhildir  ve  şecerede  1741  yılı  ile  kaydedilmiştir.  Büyük Rus bestecisi Sergey Vasilyeviç Rahmaninov da bu nesildendir.Turgenyevler: Turgenyevlerin atası Mirza Lev Turgenyev vaftiz töreninden sonra İvan adını almıştır. 1440’lı yıllarda Büyük  Knez  Vasiliy  İvanoviç’in  yanına  Altın  Ordu’dan  gelmiş, Altın Ordu asilzadelerinin önde gelen simalarından olmuştur. Turgenyev ismi, kökünde Turgen lakabını korumaktadır. Bu  kelime  Moğolca  turgen  ‘hızlı,  acele  eden’  sözünden gelmektedir. Bu söz, bugünkü Sibirya Türk ağıızlarında aynı anlamda  kullanılmaktadır. Meşhur  Rus  yazarı  İvan  Sergeyeviç  Turgenyev  bu nesildendir.

Halikov bunlara, isimleri hiç de yabancı olmayan başka sülale isimlerini eklemektedir. Musinler-Puşkinler (Alimler, yazarlar, Kazan genel gubernatörü), Rusya tarihinde I. Petro taraftarları, generaller ve valiler olarak malum bulunan Apraksinler, Godunovlar ile akraba olan Podol’skiyler, Nesillerinden alimler, ihtilalciler ve sporcular çıkan Blohinler, alimler, devlet ve siyaset adamları çıkan Buharinler, Nesillerinden generaller, alimler, sanatçılar, dolayısıyla 1812 yılı savaş kahramanı, Kafkasya’yı istila eden Rus Generali Ermolov Alexandr Petroviç (1777-1861); Rusya’nın meşhur aktrisi Ermolova Mariya Nikolonavye’nin (1853-1928) çıktığı Ermolovlar, Moskova’daki Berseney rıhtım caddesine ismini veren Bersenyovlar, Temurovlar, Şarapovlar bu ailelerden bir kaçıdır.

 İsmi Tatar kökeni ile anılan Dostoyevskiy’i de bu isimlere eklemek gerekmektedir. Sadece Çarlık Rusyası’nda değil, Çarlık Rusyası’nın son dönemleri ile Bolşevik hareketi ve sonrasında ismi çokça zikredilen Yusupovlar ve Sultan Galiyev tanınmış Tatar kökenlilerdir.

Rusya Federasyonu(RF) Genel Kurmay Başkanlığı görevine getirilen General Valery Gerasimov. Tataristan Kazan doğumlu bir Kreşin Hristiyan Tatarı Gerimov soyadı Bizans’tan Rusya’ya geçen bir soyadı. Aziz Gerasimov’dan  geliyor. Bir iddiaya göre ailesinin kökeni Volga bölgesinden Tataristan’a gönderilen Ruslara dayanıyor. Bu iddiaya göre hakiki Slavca olan bu soyadı Kırımminsk ve Kiev bölgesinde çoğunlukta. Ancak Kazan doğumlu olmasından dolayı Tatar Türkü olabileceği yüksek ihtimal.Rusya Merkez Bankası’nın   Başkanı Elvira Nabiullina Tatar ‘dır.

Günümüzde ise, popüler kültürde adı yer bulan İrina Shayk (Şeyh), ünlü tenisçi Marat Safin, Dünya Jimnastik Şampiyonu Alina Kabayeva, ünlü Balet Rudolf Nureyev, unutulmaz kaleci İgor Dasaev Tük-Tatar kökenli Rusları temsil eden isimlerdendir.

Yücel Tanay
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
KÜFÜR BAĞIMLILIĞIMDAN KURTULMAM VE ÖFKE KONTROLÜ

KÜFÜR BAĞIMLILIĞIMDAN KURTULMAM VE ÖFKE KONTROLÜ

Sonraki
Rus sömürgeciliğinin tarihsel karakteri

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.