HAYAT MI DESEK?

Hayatımızı nasıl yaşıyoruz ya da gerçekten yaşıyor muyuz? 

Hayat size limon veriyorsa, limonata yapın

Genelde en mutsuz en üzgün ya da kalbimiz kırıldığı zaman bu soruları daha çok sorarız. Çünkü o an beynimiz en kötüsünü düşünüp kafamız da en kötüsünü tasarlarız. 

  Sabah güneş daha yeni açmışken uyanır, yüzümüzü yıkar ve her sabah aynı sorun olan ne giyeceğim diye kara kara düşünürüz. Sonra o an ki modumuza uygun olanı bulup bizi strese sokan tüm gün yorulmamızı sağlayan işimize gideriz. İşte üstümüzün, projelerin ya da müşterileri tüm gün canımızı çıkartır ve akşam yol trafiğinde zar zor kendimizi eve atarız. Sonra yemek ortalığı toplama derken bir bakmışız uyku vakti gelmiş. 

Öyle böyle bir çoğumuzun hayatı bu şekilde. Evet hayat bu. Ama her zaman küçük dokunuşlarla büyük bir mutluluk sağlayabiliriz. 

   Canlı çiçekler, müzik, sanat, kitaplar, sahilde yürüyüş, bisikletle yolculuk yapmak, yardım etmek, makyaj yapmak, film izlemek, yoga yapmak…

Bakın işte bunu düşününce aklınıza otomatik olarak geliyor. Mesela güne ofisinize, evinize canlı çiçek alarak başlayabilirsiniz. Gün ortasında ödül olarak en sevdiğiniz kahveyi yudumlayabilirsiniz ve akşamları ise sizi gülmekten yaran filmlerinize dalıp gidebilirsiniz.

Evet hayatlarımız çok iyi gitmeyebilir ama bazı şeyleri değiştirmek bizim elimizde…

         Şimdi kalkın ve hayatın akışına tatlılığıyla acısıyla karışın..

okur

Yazar: Nurtiş

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 Yorum

  1. Merhabalar 🖐Öncelikle haftanızın güzel geçmesi dileğiyle..
    Yaptığımız işten ayrılmak ve sevdiğimiz ya da sevebileceğimiz bir işe girmek bizi daha mutlu yapar ve gerçekten bu hayatı niçin yaşadığımızı anlarız belki.
    Ama hayat şartlarından herkes işini bırakamıyor. Ya da “yeni bir iş bulabilir miyim ya da karnımı nasıl doyuracağım sigortalı bir işten neden ayrılayım” düşünceleri oluyor.
    Bende bu yazımda birazcık olsun nasıl çekilebilir hale getirebilirim diye düşündüm. Çiçek, kahve bunlar birer aracı. Önemli olan hayatı daha sevilebilir hale getirmek..

  2. Merhabalar. Yazınızın konusunu beğendim. Şu kısma dikkat çekmek istiyorum. Evet gerçekten de çoğumuz yaptığımız işi sevmiyor ve günümüzün belli bir kısmında bununla vakit geçirmek zorunda kalıyoruz. Peki hayatımızı güzelleştirmek için neden küçük dokunuşlar yapıyoruz. Neden hala o sevmediğimiz işe devam ediyoruz ki? Bence ilk önce yapılması gereken sevmediğimiz işten ayrılmak veya işimizin sevilebilir yanlarını görmek bu şekilde onu sevmeye çalışmak. Ancak sevdiği bir işi yapıyor olursa insan gününe iş yerinde bakmak için canlı bir çiçek alarak başlamalı zira zamanla işini nasıl sevmiyorsa çiçeği de sevmez insan.