İsimleri ve Önemli Tarihleri Unutanlar İçin Hafızanızı Geliştirecek 4 Etkili Yol

İsimleri ve Önemli Tarihleri Unutanlar İçin Hafızanızı Geliştirecek 4 Etkili Yol

Yeni tanıştığımız insanların isimlerini hatırlamak ya da arkadaşlarımızın doğum günü tarihlerini hatırlamak ya da yıldönümü tarihlerini hatırlayabilmek bazılarımız için zor olabilir. İşte, Kooplog olarak bu arkadaşlarımız için hafızanızı geliştirmeniz için birkaç önemli taktik hazırlayalım dedik.

Oyunlar Oyna

Oyun oynamak yaşımız ilerlese bile şüphesiz hepimiz vazgeçemediği bir şey. 2D video oyunlarının artık popülerliğini kaybettiği şu günlerde 3D video oyunlarının hit olduğunun hepimiz farkındayız. Super Mario’u hepimiz küçükken oynamış prensesi kurtararak mutlu olmuşuzdur ama eski alışkanlığınızı bırakmayın derim. Çünkü oyun oynamak sandığınız gibi küçültücü bir şey değil tam tersine beynimizi beynimizin hafızamızın gelişmesine sağlayan bir metot diyebiliriz. O  zaman hiç boşuna zaman kaybetmeyin oyunlar alemine kendinizi atın derim.

İsimleri ve Önemli Tarihleri Unutanlar İçin Hafızanızı Geliştirecek 4 Etkili Yol

Yazının Gücü

İzlenilen dizi karakteri isimlerini, sevgilinin doğum gününü ya da ilişkinizin başlangıç tarihini hatırlamak bazılarımız kolaylıkla unutabiliyor haliyle kız veya erkek fark etmeksizin fırçayı yiyorlar. Söz konusu aşk ilişkinizi canlandırmak ya da düzeltmek adına bu tip tarihleri hatırlamanızın tek yolu yazmaktan geçiyor. Sarı post it kağıdın üzerine yazacağınız küçük bir not bir itiraf ya da hatırlatıcı birkaç söz yazdıktan sonra o tatlı notun altına tarih atabilirsiniz. Vereceğiniz kişi kız/erkek dostunuz ya da özel birisi her kim ise; eğer düzgün biri ise o notu cüzdanında ya da çekmecesinin içinde saklayacaktır. Böylece hem o tarihi unutmamış olacak hep hatırlıyor olacak hem de o kişiye kendisini özel hissettirmiş olacaksınız.

Önerilen İçerik: Söylemekten Asla Vazgeçemediğimiz 10 Yalan

Çağrışım Yapın

Rakamları hatırlamakta güçlük çekiyorsanız bu bir kimlik numarası olabilir ya da bir projenizin başlangıç tarihi olabilir. Eğer hatırlamakta güçlük çekiyorsanız ve sizin için de önemli ise bunu kolaylaştırmanın tabii ki bir yolu var. Metod ise şu numarayı tıpkı Avrupalılar gibi yabancı hanelere bölün mesela kimlik nonuz 115SEY343434 gibi bir şey olduğunu varsayalım. Burada 115 i Polis İmdat geri kalan SEY kelimesini ise SEYAHAT 34 ü ise İstanbul olarak hafızanızda kodlayabilirsiniz. Böylece bu çağrışım yöntemi ile kolaylıkla hatırlıyor ve unutmuyor olacaksınız.

Fantastik Türde Film/Dizi İzleyin

İzleyeceğiniz bu türde karışılacağınız film karakterleri ile o sırada hayal ederek yeni yerlere konumlandırın. Bunu yaparken de izlemiş olduğunuz  Fantastik Dörtlü karakterine ya da uçan adam karakterine veyahut duvardan geçen adam karakterine eline dokunduğunuzu hayal edin. Hayal gücünüzü kullanarak görsel hafızanızı güçlendirmiş olacaksınız ve bu da unutma ihtimalinin önüne geçmiş olacak.

Kitap Okuyun

Polisiye türünde okuyacağınız Agatha Christie romanı ya da Ahmet Ümit romanı veyahut Hıfzı Topuz’un tarihi kitapları sizi mutlu ediyorsa eğer bunu hafızanızı geliştirmek güçlendirmek adına kullanabilirsiniz. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz? Kitap okurken şüphesiz hepimiz okuduğumuz o satırları kafamızda canlandırmaya çalışırız hayal ederiz acaba gerçekte böyle bir olay olmuş olsaydı ya da okunan bölüm sahnelenmiş olsaydı nasıl olurdu diye durup düşünürüz. Hoşumuza giden bölümlerin altını çizeriz ya da düşünce defterimize not ederiz. Yazmak emin olun ki sadece ders çalışırken işimize yaramıyor.

Sabahattin Ali’nin yazmış olduğu bir karaktere ait olan bir replik ya da William Sheaskperare’nin Soneler kitabında geçen bir dize sizin için önemli ve anlamlı olabilir. Bu bilgiyi arkadaş ortamınızda bir sohbet esnasında ya da birini etkilemek içinde kullanabilirsiniz. Böylece entellik seviyeniz ile bir adım önde olacak ve havalı görüneceksiniz. Size benden tavsiye kitapta karşılaşılan ve sizin için favori olan sözleri küçük sarı ya da pembe post itlere yazıp buzdolabınızın üzerine ya da evden çıkmadan baktığınız aynanın üzerine yapıştırmanızdır. Bu yöntem ile hafızanız gelişmiş olmayacak yalnızca ayrıca genel kültür seviyenizi de ilerletmiş olacaksınız.

Sonuç olarak hafıza bizim için her şey ve geliştirmek unutkanlığın önüne geçmek geçebilmek adına yukarıda yazmış olduğum metotları uygulayabiliriz. Bizimkisi yalnızca bir öneri uygulaması ise sizlerin naçizane tercihine kalmış bir şey. Bir sonraki yazıda sizler ile buluşmak dileği ile. 

Önerilen İçerik: Erteleme Hastalığı: Tembellik mi, Hastalık mı?

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Apple’ın Efsane Müzik Uygulaması iTunes Tarihe Karışıyor
Apple’ın Efsane Müzik Uygulaması iTunes Tarihe Karışıyor

Apple’ın Efsane Müzik Uygulaması iTunes Tarihe Karışıyor

Sonraki
Dünyanın İlk Sanatçı Robotu Ai-Da İle Tanışın
Dünyanın İlk Sanatçı Robotu Ai-Da İle Tanışın

Dünyanın İlk Sanatçı Robotu Ai-Da İle Tanışın

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.